Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
34 obserwujących 1938 notek 1022730 odsłon
Jan Bodakowski, 29 grudnia 2016 r.

Cele ingerencji Rosji w syryjski i bliskowschodni konflikt

191 8 0 A A A

Jan Bodakowski

Cele ingerencji Rosji w syryjski i bliskowschodni konflikt

 

W najnowszym numerze czasopisma Secretum (wydawanego przez wydawnictwo Rytm i poświęconego służbom specjalnym oraz zagadnieniom bezpieczeństwa) jednym z niezwykle interesujących artykułów jest tekst Marty Stempień „Interesy Federacji Rosyjskiej na Bliskim Wschodzie w kontekście konfliktu syryjskiego”.

 

Udział wojsk rosyjskich w wojnie syryjskiej ma na celu utrzymanie przy władzy w Syrii, reprezentującego mniejszość Alawitów, przyjaznego Rosji, Asada. Już w czasach ZSRR dyktatura rodziny Asad, wyniesionej do władzy po puczu socjalistów w latach sześćdziesiątych, miała bardzo dobre relacje z ZSRR. Między ZSRR a Syrią trwała wymiana studentów, co dziś skutkuje liczną diasporą czeczeńską i dagestańską w tym kraju.

 

W 2011 roku przeciw dyktaturze Alawitów zbuntowała się większość sunnickich mieszkańców Syrii. Asada wsparli przedstawiciele kolejnej mniejszości szyici z Hezbollahu i Iranu. Przeciwko rządowi wystąpiło około 1500 oddziałów opozycyjnych (skulonych ze sobą i zdominowanych przez islamistów) reprezentujących większość mieszkańców sunnitów. W czasie walk wszystkie strony popełniły wiele zbrodni wojennych. Przeciwko rządowi i opozycji walczą dodatkowo przedstawiciele kolejnej mniejszości Kurdowie. W wojnę włączyły się też siły Rosji, Egiptu, Jordanii, Turcji, USA i krajów Europy.

 

Ponad rok temu w walki włączyły się bezpośrednio po stronie Asada wojska rosyjskie, do tej pory udzielające tylko wsparcia rządowi syryjskiemu. Rosjanie walcząc po stronie Asada wspierają przyjazny im reżim, dbają o przetrwanie jedynej na Morzu Śródziemnym bazy wojskowej Rosji w porcie Tartus (baza ta zaopatruje statki wojskowej floty rosyjskiej, dzięki czemu nie muszą one wracać do portów na Morzu czarnym).

 

W swoich deklaracjach Rosja twierdziła, że powodem jej obecności w Syrii jest walka z Państwem Islamskim. W rzeczywistości oddziały rosyjskie nie atakowały islamistów tylko odziały sunnickiej opozycji i Kurdów (walczących z Asadem i islamistami). Wdzięczni za to islamiści nie atakowali Rosjan. Współpraca Asada z islamistami zresztą ma swoje korzenie w latach poprzednich. „W przeszłości syryjski reżim współpracował z dżihadystami”, syryjskie władze wspierały transport islamskich bojowników do Iraku. Dla Asada walki islamistów z opozycją są bardzo korzystne.

 

Celem aktywności Rosji na Bliskim Wschodzie, eskalacji konfliktu w Syrii, jest podwyższanie cen ropy na rynkach światowych. Pokój na Bliskim Wschodzie oznacza obniżkę cen ropy na rynkach światowych czyli załamanie budżetu Rosji opartego na zyskach z eksportu ropy i gazu. Rosja sprzedająca drogi gaz i ropę ma zyski o ile cena tych surowców nie spada. Ostatnio cena ropy i gazu spadła, co załamało budżet Rosji, gdy USA dopuściły na rynek światowy tanią ropę z Iranu (dla tego interesy Rosji i Iranu są sprzeczne).

 

Wojna w Syrii ma też ten pożądany przez Rosję efekt, że duża część islamistów z okupowanego przez Rosję Kaukazu wyjechała do Syrii (czyli przestała być na jakiś czas wewnętrznym problemem Rosji). Wśród bojowników z Kaukazu znalazło się wielu szpiegów GRU i FSB. Ich aktywność w Syrii ma cechy klasycznej operacji rosyjskich służb. „W latach 1996-1999 rosyjskie służby specjalne wspierały salafitów w celu destabilizacji sytuacji, a w konsekwencji uzyskania pretekstu do interferencji zbrojnej w republikach kaukaskich”. Niewątpliwie Rosja zleciła swoim agentom wśród kaukaskich bojowników wyjazd do Syrii i organizacje przerzutu kaukaskich bojowników na Bliski Wschód.

 

Ocenia się, że Syrii walczy 5000 bojowników z terenów okupowanego przez Rosję Kaukazu i 6000 z Bliskiego Wschodu i Maghrebu. Armie Państwa Islamskiego tworzą bojownicy z Kaukazu i świetnie wyszkolona kadra dowódcza z armii irackiej. Zapewne za jakiś czas islamiści ci powrócą na Kaukaz i staną się problemem dla rosyjskiego okupanta.

 

Rosja chce sukcesywnie wypychać USA z rejonu Bliskiego Wschodu, sama ingeruje w tym rejonie i pełna hipokryzji ma za złe Stanom Zjednoczonym, że robią to samo. Kolejnym powodem aktywności Rosji na froncie syryjskim jest odwrócenie uwagi społeczności między narodowej od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Iran wspiera Syrię bo Asad zapewnił Iranowi komunikacje z Hezbollahem, i w ramach wielowiekowej walki szyitów z sunnitami.

 

Jan Bodakowski

Cele ingerencji Rosji w syryjski i bliskowschodni konflikt

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Adam  J. nie napisałem że ziemie te należały do Polski, napisałem o ich polskiej historii
  • @Friant Pan polemizuje, a ja się z Panem zgadzam
  • @kierdel wojnę jednak przegrali

Tematy w dziale Polityka