35 obserwujących
2000 notek
1112k odsłon
140 odsłon

Franciszek mistrzem autopromocji, wykorzystuje nawet kulinaria w kreacji swojego wizerunku

Wykop Skomentuj3

Jan Bodakowski
Franciszek mistrzem autopromocji, wykorzystuje nawet kulinaria w kreacji swojego wizerunku

Papież Franciszek jest mistrzem autopromocji. Choć jego zachowania są szokujące dla części katolików wiernych tradycji (dla których to, co robi papież ma posmak bluźnierstwa, wulgarnej laicyzacji, bufonady), to trzeba pamiętać, że zachowania Franciszka są kierowane do wykorzenionych i zlaicyzowanych mas, odbierających świat odmiennie od katolików wiernych tradycji.

Zachowania Franciszka kreują pozytywny wizerunek papieża. W tym dziele kreacji pozytywnego wizerunku wykorzystywana jest popkultura (która czasami jest prostacka, pozbawiona smaku i po prostu głupia). Taka działalność jest oczywiście czasami niebezpieczna, ale może w czasach dyktatury komercji niezbędna.

Może dziś Kościół, by przetrwać musi schlebiać prostym gustom i nieskomplikowanym oczekiwaniom, a katolicy wierni katolicyzmowi muszą na to nie zważać (ani temu nie ulegać, ani z powodu tego nie histeryzować), by przyczaić się, nabrać sił, robić swoje i w chwili słabości przeciwnika, gdy będzie on przekonany o swojej niezachwianej pozycji, zaatakować go i zniszczyć.

We współczesnej pop kulturze niebagatelną rolę odgrywa jedzenie. Są nie tylko liczne programy kulinarne, ale nawet całe kanały z taką treścią. Prowadzący takie programy są niezwykle popularni. Popularnością się cieszą filmy, których fabuła dotyczy jedzenia i kucharzy. Bestselerami są książki kulinarne. Nie dziwi więc, że w kreacji wizerunku papieża Franciszka jest wykorzystywany całkowicie laicki motyw kulinarny.

Nakładem wydawnictwa Jedność opublikowana została publikacja będąca połączaniem hagiografii obecnego papieża i książki kucharskiej, Praca „Przy stole z papieżem Franciszkiem Jego historie, jego potrawy, jego goście” opublikowana została w 14 krajach i spotkała się z zainteresowaniem mediów. Efektownie wydana książka doskonale nadaje się na prezent szczególnie dla osób zlaicyzowanych i będących pod oddziaływaniem współczesnej kulinarnej pop kultury.

Autorem pracy jest Włoch Roberto Alborghetti, publicysta, artysta, producent filmowy i autor prawie 60 książek (w tym 6 o obecnym papieżu). Prace rozpoczynają rozważania ''teologiczne'' o sensie tego, że obecny papież modlitwę anioł pański kończy, życzeniami ''dobrego obiadu'' – według włoskiego pisarza ma być zachęta ''do przywrócenia posiłkom sakralności” i wyrazem troski o relacje i więzi, jakie tworzą się w czasie wspólnych posiłków.

Kwestia jedzenia jest bliska papieżowi Franciszkowi również dlatego, że ''ukończył szkołę średnią jako technik chemii spożywczej”. Jak przypominają wydawcy pracy „jedzenie, jak i wspólne jego spożywanie budują relacje, przekazują pamięć i kulturę i są fundamentalnym czynnikiem społecznego i ekonomicznego rozwoju”.

Praca przybliża: historie rodziny i ziemi rodzinnej papieża (Włoch i Argentyny), potrawy regionalne tych regionów, ekologiczne i społeczne nauczanie papieża dotyczące biedy, żywności, rolnictwa, troski o przyrodę, dzieje włoskich emigrantów w Argentynie, życie papieża, lata jego nauki w technikum żywnościowym, posługi kapłańskiej, biskupiej, papieskiej (wszystko to w aspekcie kultury kulinarnej), wrażliwości wobec ubogich, Żydów, polityki gastronomicznej Watykanu, kulinarnych metafor w nauczaniu papieża.

Wśród 36 przepisów znajdują się między innymi przepisy na: ciasto z orzechami piemonckimi, risotta, spaghetti z pulpecikami, kalmary faszerowane, ciasteczka alfajores, pierogi empanadas, wołowinę asado, kurczaka pieczonego, faszerowanego prosiaka cerdo relleno, sos do surowych warzyw bagna cauda, yerba mate, matabre z kurczaka, sznycelki z groszkiem i papryką, karczochy po żydowsku, mus pistacjowy, omlet z warzywami, zapiekankę warzywną, żeberka po mediolańsku, deser dulce de leche, paelle, pizze, tort kasztanowy, biszkopty, kluski fettucine, danie warzywne ribollita, makarony, dania z cielęciny, rybę seriole, pierogi, chałwę, ciasto putizza, papryczki w occie, kanapki z szynką i serem, chleb.

Jan Bodakowski
image

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo