315 obserwujących
895 notek
3878k odsłon
3715 odsłon

Energo24.pl: Największy polski problem i największa szansa

Wykop Skomentuj60

Energetyka jest dziś najważniejszym polskim problem i wyzwaniem. Nie mam co do tego wątpliwości. Dlatego otwieramy nowy serwis Energo24.pl. W energetyce są dziś ogromne szanse i ogromne zagrożenia. Wielkie pieniądze do zarobienia i jeszcze większe do stracenia.  To kwestia naszego bezpieczeństwa i naszej zamożności.  Szansy na budowanie proseprity i blokad w jej rozwoju.

Mamy niezwykłą szansę związaną z gazem łupkowym. Szansę na zbudowanie wielkiego biznesu, na wielkie zyski dla państwa ale też na zmianę naszej sytuacji geopolitycznej. To być może największa szansa ostatniego dwudziestolecia.

Mamy wielki problem uzależnienia gazowego od Rosji. Budujemy wielki port LNG, musimy zbudować interkonektory łączące nas z innymi gazociągami, by zwiększyć szansę na dywersyfikację dostaw.  Mamy walkę w Unii o trzeci pakiet energetyczny, liberalizacje rynku, która jest dla nas kluczowa. Mamy ruszający, bardzo dla nas niekorzystny,  Nord Stream.

Mamy problem rozpadających się bloków energetycznych, grożące nam blackouty (wyłączenia prądu na wielką skalę) i związaną z tym konieczność wielkich inwestycji. Mamy konieczność zwiększenia efektywności energetycznej, czyli tego, by nie marnować energii nie tylko przez zapalanie niepotrzebnych żarówek, ale by nie marnować energii na długich łączach, sieciach przesyłowych, na nieizolowanych budynkach itp.

Mamy problem emisji CO2 i szalonych celów, który sobie stawia Unia Europejska a która mogą nas kosztować ogromne pieniądze. Mamy konieczność pracy nad przyszłością węgla, szukania nowych technologii.  Mamy rozwijające się fabryki energii z odnawialnych źródeł i debatę o budowie reaktorów jądrowych.

To wszystko wielkie, bardzo ważne i bardzo pasjonujące. Nie mam wątpliwości, że energetyka to najważniejsza dziś dziedzina dla naszego państwa.  To wielka polityka, wielki biznes ale też problem każdego z nas, kto używa prądu, gazu, benzyny. Dlatego stworzyliśmy nowy serwis – Energo24.pl, w całości poświęcony energetyce. Nie chcemy tam dyskusji partyjnych, choć każdy problem jest mniej lub bardziej polityczny. Chcemy tam dyskusji o problemach. Zapraszamy serdecznie fachowców, ekspertów, pasjonatów  i wszystkich tych, którym ten temat wydaje się ważny i ciekawy.

Otwieram dyskusję: gdzie – poza gazem gazem łupkowym - upatrujcie największych szans dla polskiej energetyki? Co powinno stać się priorytetem polityki kolejnych rządów? Elektrownie atomowe? Odnawialne źródła energii? Czysty węgiel? Redukcja emisji CO2?

Wiem, powinniśmy robić wszystko, ale trzeba ustalić jakieś priorytety. Piszcie o tym na Energo24! Zapraszam.

Wykop Skomentuj60
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale