318 obserwujących
911 notek
3983k odsłony
  6142   0

Powstał Instytut Wolności. Think tank nowej generacji

 Jakiś czas temu zapowiadałem, że zakładamy think tank. No i stało się. Dziś inaugurujemy działalność Instytutu Wolności, który założyliśmy wspólnie z Janem Ołdakowskim – dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego i Dariuszem Gawinem, zastępca dyrektorą Muzeum Powstania Warszawskiego, szefem Instytutu Stefana Starzyńskiego (oddział MPW) i kierownikiem Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii. Oto tekst, w którym sie przedstawiamy. Poniżej skład władz Instytutu.

„Tworzymy Instytut Wolności, think tank nowej generacji, by zmienić jakość polskiej debaty, życia publicznego, gospodarczego i polityki. Nie chcemy wiązać się z żadna partią polityczną, ale mamy nadzieję, że politycy będą czerpać z naszej pracy.

Chcemy tworzyć idee i rzetelną wiedzę z najwybitniejszymi przedstawicielami biznesu, nauki i polityki. Przechodzimy rewolucję w dziedzinie komunikacji, dlatego chcemy upowszechniać tworzoną przez nas wiedzę i idee za pomocą niekonwencjonalnych metod,  przy użyciu tradycyjnych i nowych mediów. Nie chcemy mówić tylko do elit. Chcemy przekonywać do proponowanych przez nas rozwiązań szeroką opinię publiczną i w ten sposób wywierać nacisk głównych aktorów życia publicznego - to rozumiemy pod pojęciem think tanku nowej generacji.

Uważamy, że głównym powodem niskiej jakości polskiej polityki, niskiej jakości pracy kolejnych rządów jest brak myślenia strategicznego. Chcemy upowszechniać myślenie w kategoriach długoterminowych.

Innym źródłem polskich problemów jest brak przejrzystego dialogu między biznesem i polityką. Chcemy stać się miejscem, w którym obie te grupy będą się spotykać i wzajemnie na siebie oddziaływać. 

Kolejnym problemem jest jakość elit. Chcemy prowadzić działalność edukacyjną, organizować seminaria dla najwybitniejszych młodych ludzi wkraczających do życia publicznego.

Nasze raporty będą tworzone przez najlepszych specjalistów, ale opracowywane będą w formie przejrzystych i zrozumiałych dla przeciętnego odbiorcy wydawnictw i interaktywnych stron internetowych.

Nasze doświadczenia w budowaniu nowych projektów i nowych sposobów komunikacji i mediów pozwalają nam sądzić, że umiemy przekazywać skutecznie nawet trudne treści.

Naszą niezależność ma gwarantować finansowanie Instytutu z wielu źródeł: kontrybucja prywatnego biznesu i osób prywatnych, granty krajowe i zagraniczne oraz własna działalność gospodarcza.

Dariusz Gawin, Igor Janke, Jan Ołdakowski

Władze IW:

Fundatorzy: Dariusz Gawin, Igor Janke, Jan Ołdakowski

 

Zarząd:

Igor  Janke – prezes

Dariusz Gawin – wiceprezes

 

Rada Fundacji:

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia

Andrew Michta, szef warszawskiego biura German Marshall Fund

Wojciech Morawski, właściciel i prezes firmy Atlantic

Krzysztof Pawłowski, prezydent Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University

Anna Streżyńska, prawnik, urzędnik państwowy, była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Krzysztof Zakrzewski, partner zarządzający Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka – przewodniczący Rady.

 

Obiecujemy być obecni w Saloni24, kiedy już rozkręcimy działalność. Teraz zaczynamy. Nie jest łatwo, ale jesteśmy ambitni:)

 

 

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale