Poniższy tekst zawiera główną myśl mojego wystapienia w Parlamencie Europejskim, przygotowanego do debaty nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej)
Jakikolwiek będzie kształt przyszłej Wspólnej Polityki rolnej, powinna to być polityka oparta na zasadzie równości wszystkich krajów członkowskich.
Oczywiście nie chodzi o to, żeby pomoc byłą dla wszystkich rolników jednakowa. Polityka rolna musi uwzględniać różnice np. w warunkach gospodarowania, jest też kwestia powiązania pomocy z wielkością gospodarstw, wsparcia dla małych gospodarstw rodzinnych i temu podobne. Wszystko to musi powodować różnice w wielkości pomocy.
W żadnym jednak razie poziom wsparcia nie może, tak jak w przeszłości i obecnie, zależeć od tego, z jakiego kraju jest rolnik. Zasady udzielania pomocy rolnikom musza być dla wszystkich rolników jednakowe, bez względu na kraj członkowski.
Dotychczasowe zróżnicowanie dopłat bezpośrednich ze względu na kraj członkowski, stwarza dyskryminację, dotykającą głównie nowych państw członkowskich. Wskutek tej dyskryminacji rolnicy z krajów nowej dwunastki w ciągu pierwszych 10 lat członkostwa w UE otrzymali o kilkadziesiąt miliardów euro mniej, niż powinni otrzymać, gdyby tej dyskryminacji nie było.
Tu w Parlamencie Europejskim staraliśmy się zawsze budować jedną |Europę i sprzeciwialiśmy sie koncepcji Europy dwóch prędkości.
Tym bardziej musimy się sprzeciwić koncepcji Europy dwóch równości, w której jedni są równi mniej, a drudzy więcej.
Musimy się temu sprzeciwić zwłaszcza, że ta nierówność dyskryminuje biedniejsze państwa i regiony Unii, co jest niezgodne z podstawowymi zasadami, na których Unia się opiera.
Na sztandarach Rewolucji Francuskiej były hasła: Wolność, równość, braterstwo.
Wolność w Unii mamy, braterstwo też, bo przecież wspieramy sie nawzajem.
Brakuje tylko równości, bez której nie ma też i sprawiedliwości.
Stanowczo zatem apeluję, abyśmy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej stworzyli jednolite zasady i kryteria udzielania pomocy dla rolników
i niech już nie będzie tej Europy dwóch równości.
Inne tematy w dziale Polityka