Premier Donald Tusk i prezydent Emmanuel Macron podpisali w piątek w Nancy nowy traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni między Polską a Francją. Dokument zawiera m.in. klauzulę o wzajemnej pomocy – także militarnej – i otwiera nowy etap strategicznego partnerstwa obu krajów w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki oraz energetyki jądrowej.
Zobowiązanie do wzajemnej obrony
Jednym z najważniejszych zapisów traktatu jest klauzula o wzajemnej pomocy w przypadku zagrożenia, która – jak podkreślili liderzy obu państw – traktowana jest z „absolutną powagą”. „Za tym zapisem pójdą konkretne działania operacyjne oraz współpraca w przemyśle obronnym” – powiedział premier Tusk. Prezydent Macron dodał, że Francja jest gotowa zmobilizować wojsko w ciągu 30 dni w przypadku napaści na Polskę i przypomniał, że podobna reakcja nastąpiła już w 2022 roku w Rumunii po ataku Rosji na Ukrainę.
Wspólna odpowiedzialność za Europę
W czasie wspólnej konferencji prasowej Macron i Tusk mówili o potrzebie silniejszej Europy zdolnej do samoobrony. „Nie chodzi o zastępowanie NATO, ale o wzmocnienie europejskiego filaru Sojuszu” – zaznaczył Macron. Według niego nowy traktat wpisuje się w logikę „autonomii strategicznej” i budowy europejskich zdolności obronnych. „Europa zbyt długo była zależna od USA. Chcemy współpracy z Amerykanami, ale nie chcemy być od nich zależni” – podkreślił prezydent Francji.
Premier Tusk zapewnił, że Polska jest gotowa do współpracy z Francją na wszystkich polach obronności. "Każdy napastnik musi bać się Europy" – stwierdził.
Nowa karta w relacjach polsko-francuskich
Macron i Tusk zgodnie ocenili, że traktat otwiera nowy rozdział we wzajemnych relacjach. W jego ramach zapowiedziano m.in. coroczne forum gospodarcze, regularne konsultacje w zakresie energetyki jądrowej i wspólne ćwiczenia wojskowe. „Ten traktat podnosi nasze relacje na wyższy poziom” – powiedział Macron. „Od dziś Polska i Francja będą mogły naprawdę na siebie liczyć – w każdej sytuacji, dobrej i trudnej” – dodał Tusk.
Wspólna wizja przyszłości Europy
Macron zaznaczył, że traktat ma także znaczenie gospodarcze i technologiczne – państwa chcą wspierać wspólne europejskie ambicje w zakresie sztucznej inteligencji, biotechnologii, energetyki czy przemysłu kosmicznego. Tusk przypomniał, że bez przyjaźni polsko-francuskiej nie byłoby zjednoczonej Europy i ogłosił ustanowienie 20 kwietnia Dniem Przyjaźni Polsko-Francuskiej.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Jakie są główne założenia nowego traktatu polsko-francuskiego
- Co zawiera klauzula o wzajemnej pomocy militarnej
- Jakie cele stawiają sobie Polska i Francja w dziedzinie obronności i autonomii strategicznej
- Jakie inicjatywy gospodarcze i technologiczne przewiduje traktat
na zdjęciu: Emmanuel Macron i Donald Tusk podpisali traktat polsko-francuski. fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL
Red.
Inne tematy w dziale Polityka