0 obserwujących
71 notek
91k odsłon
  106   0

Neutralna iTVP - podpisz petycję!

W zupełnie niespodziewany sposób mój felieton o iTVP okazał się być kamieniem uruchmiającym lawinę. Otrzymałem bowiem od prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizjii list, w którym grzecznie poinformowano mnie że odpowiednie ciała przyjrzą się uważnie zgłoszonym przeze mnie nieprawidłowościom.

Felieton dotyczył problemu neutralości technologicznej - konkretnie zaś stawiał zarzut, że finansowana z publicznych funduszy iTVP nadaje w internecie w formacie dostępnym tylko dla nabywców konkretnego programu konkretnego producenta. W sytuacji, gdy istnieją otwarte standardy umożliwiający swobodny dostęp do transmisji korzystając z dowolnego proramu (np. Ogg Theora), wybór rozwiązania zamkniętego był moim zdaniem nieuzasadniony.

I nie tylko moim - od kilku dni zbieramy podpisy pod listem otwartym skierowanym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Zarządu i Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej, w którym prosimy o skupienie się na problemie neutralności technologicznej iTVP. Pod listem podpisało się już ponad 2000 osób, i nieustannie spływają nowe głosy poparcia. Jeśli zgadasz się z jego wymową poprzyj go już teraz!

W liście tym czytamy m. in.: "Demokratyczne państwo prawa powinno zachowywać neutralność technologiczną. To jedna z podstawowych zasad w epoce technologii cyfrowych: państwo nie powinno dyskryminować jakichkolwiek dostawców technologii lub korzystających z nich użytkowników. [...] Tylko w pełni udokumentowane i otwarte formaty oraz standardy zapewniają równość obywateli w dostępie do informacji, uniezależniają producenta treści od producenta oprogramowania, dają też pewność, że pliki stworzone dziś będą odczytywalne po kilku latach - co jest szczególnie ważne w czasach, gdy większość dzieł naszej epoki powstaje tylko w formie elektronicznej."

Wzywamy też do podążenia torem wytyczonym przez BBC, najlepszą telewizję publiczną świata, która popełniła podobny błąd, ale pracuje nad jego naprawieniem już go naprawiła.

List ten zostanie wysłany wkrótce do wymienionych ciał przez organizatorów akcji, wśród których znajduje się także moja osoba.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale