0 obserwujących
5 notek
3570 odsłon
577 odsłon

Bagnet karabinowy wz. 22

Wykop Skomentuj1

Przemysł zbrojeniowy na terenie Polski przed rokiem 1918 właściwie nie istniał, należało go więc zbudować od podstaw. Przekazanie Polsce Fabryki Karabinów w Gdańsku wpłynęło na decyzję o wprowadzeniu do produkcji (oraz przyjęciu na uzbrojenie Wojska Polskiego) karabinu Mauser wzór 98. W 1923 roku opracowany został pierwszy bagnet polskiej konstrukcji (wz. 22) przeznaczony dla karabinu Mauser wzór 98, znacznie lżejszy i delikatniejszy w porównaniu do niemieckiego bagnetu wzór S 84/98. Zlecenie produkcji otrzymała Zbrojownia Nr 4 im. gen. Ludwika Bogusławskiego w Krakowie. Prezentowany bagnet to tzw. "odwrotka" (wyprodukowany w ilości około 16500 szt.) na zewnętrznym progu posiada wybity skrót wytwórni - Zbr. 4. a na wewnętrznym wizerunek orła w koronie - godła państwowego, oraz litery W.P. Oznaczenia te czyta się od strony rękojeści, a nie od strony sztychu, co w połączeniu z brakiem numeru seryjnego na głowni stanowi znak wyróżniający wczesne bagnety wz. 22. W początkowej fazie produkcji Zbrojownia Krakowska nie posiadała rysunku konstrukcyjnego przedstawiającego bagnet z obu stron wraz z odpowiednimi sygnaturami, stąd też forma cech, jak też miejsce ich wybijania stanowiły swego rodzaju improwizację (prawdopodobnie wzorowano się na układzie oznaczeń bagnetu austro-węgierskiego wz. 1895). Pod koniec sierpnia 1924 roku Departament III Artylerii i Uzbrojenia wydał odpowiednie zarządzenie odnośnie znakowania bagnetów (nazwa wytwórni  i numer seryjny wybity na progu zewnętrznym, godło państwowe i litery W.P. na wewnętrznym). Z powodu niemożności usunięcia oznaczeń oraz wybicia numeru na zahartowanej głowni, kierownictwo Zbrojowni zdecydowało o pozostawieniu starych oznaczeń i zaopatrzeniu "odwrotek" w numer fabryczny wybity na jelcu (jelce wykonywane były ze zwykłego kutego żelaza).


image

Bagnet wyposażony został w głownie stalową, prostą, jednosieczną, szlifowaną na ostro, z dwustronnym wklęsłym zbroczem. Grzbiet płasko szlifowany, pióro jednosieczne, symetryczne. Głowica stalowa, z ukośną dolną krawędzią, lutowana do trzonu i nitowana pojedynczym nitem stalowym. Prowadnica w części grzbietowej, okrągła nakrętka przycisku po stronie zewnętrznej. Zatrzask blokujący ze sprężyną spiralną typu Weyersberg. Jelec stalowy, z zaokrąglonym przednim ramieniem i wklęsłym podparciem pod lufę na końcu tylnego ramienia. Rękojeść z okładkami z drewna orzechowego, mocowanymi do trzpienia dwiema śrubami stalowymi. Grzbiet rękojeści bez osłony ogniowej. W dolnej części okładzin, nad jelcem, umieszczone są podłużne otwory odwadniające. Wszystkie metalowe części bagnetu są polerowane.Pochwa z blachy stalowej, zakończona okrągłą gałką ochronną, produkcji warszawskiej fabryki "PERKUN". Dławik z dwiema sprężynami i ostrogą, mocowany do płaszcza pochwy stalową śrubką. Zaczep do żabki owalny, przylutowany wraz z wzmacniającą pod- kładką do płaszcza pochwy. Pochwa  pokryta była lakierem koloru czarnego oraz oliwkowo - zielonego.

Oznaczenia: na progu głowni po stronie zewnętrznej wybita sygnatura producenta - Zbr. 4. (Zbrojownia Nr 4 im. gen. Ludwika Bogusławskiego). Po stronie wewnętrznej progu głowni wybity znak własnościowy Skarbu Państwa, wizerunek orła w koronie - godła państwowego, oraz litery W.P. (Wojsko Polskie). Na jelcu po stronie zewnętrznej wybity numer bagnetu - 18286. Powyżej zaczepu pochwy, z prawej strony wybita cecha imienna rzeczoznawcy C.O.M.U. - litera S w kwadracie, na tylnym płaszczu wybity numer bagnetu z którym wcześniej pochwa stanowiła komplet - 217838.


image

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura