Blog
Jest temat
Paweł Jędrzejewski
11 obserwujących 11 notek 31147 odsłon
Paweł Jędrzejewski, 30 listopada 2018 r.

Polski Newsweek manipuluje wynikami badań CNN na temat postaw wobec Żydów

2272 63 1 A A A

Oto poziom dziennikarstwa Newsweeka.

CNN robi badania na temat postaw Europejczyków wobec Żydów. 

Publikuje wyniki. 

Polski Newsweek bierze ten artykuł i zmyśla, przekręca, manipuluje w artykule "Europa wciąż antysemicka. Polska w czołówce ksenofobicznych krajów" 

1. Najpierw to stwierdzenie: "Badanie pokazuje, że zaledwie jeden na 20 Europejczyków słyszał o jednym z największych ludobójstw w dziejach świata".

Jeden na dwudziestu, czyli tylko 5% Europejczyków słyszało!  

image


Jednak informacja podana przez Newsweeka jest drastycznie nieprawdziwa!  

Bo oto CNN informuje całkiem ODWROTNIE niż polski Newsweek. CNN pisze, że jeden Europejczyk na dwudziestu NIE słyszał o Holokauście. A nie - jak Newsweek - "jeden na dwudziestu słyszał". Czyli 95% Europejczyków to ci, którzy słyszeli, a nie ci, którzy nie słyszeli.

(Tu link do artykułu CNN: https://edition.cnn.com/interactive/2018/11/europe/antisemitism-poll-2018-intl/

2. Następnie Newsweek pisze: "Okazuje się też, że w Polsce, na terytorium której wymordowano w czasie wojny najwięcej wyznawców judaizmu, antysemityzm bije rekordy popularności."

A CNN, który był autorem całej akcji badania nastrojów wobec Żydów, stwierdza coś całkiem przeciwnego: "Mocna większość Europejczyków - 54% - powiedziała, że Izrael ma prawo do istnienia jako państwo żydowskie, z wynikiem wznoszącym się do 2/3 (66%) w Polsce". 

No to jak z tym antysemityzmem w Polsce ("bijącym rekordy popularności"), skoro NAJWIĘKSZE poparcie dla istnienia Izraela jest w Polsce?! 

"Polscy antysemici" najliczniej w Europie popierają Izrael?! 

3. Kolejne "naciąganie faktów pod tezę" w wykonaniu Newsweeka: jak można pisać "Europa wciąż antysemicka", skoro CNN stwierdza: "W każdym badanym kraju, z wyjątkiem Węgier, ZNACZĄCO WIĘCEJ ludzi powiedziało, że ma KORZYSTNĄ (pozytywną) opinię o Żydach niż niekorzystną (niepozytywną)". Jeżeli znacząco większa część Europejczyków ma pozytywną opinię o Żydach, to nie można twierdzić, że  Europa "jest antysemicka", tylko że w Europie istnieje pewien antysemicki margines.

4. I jeszcze jedna manipulacja Newsweeka. CNN pisze: "Niewielu ludzi powiedziało, że ma osobiście niekorzystną (inne możliwości przetłumaczenia: niepozytywną, nieprzychylna, niechętna) postawę wobec Żydów. W siedmiu krajach poddanych badaniom, jeden na dziesięciu powiedział, że ma, jakkolwiek wynik zwyżkuje do 15% w Polsce i 19% - około jednego na pięciu - na Węgrzech".

Ten fragment tekstu CNN w Newsweeku brzmi znacznie GROŹNIEJ: "CNN opisało także opinie respondentów na temat osobistego stosunku mieszkańców krajów europejskich do Żydów. W większości państw do jednoznacznie negatywnej postawy przyznawało się niewielu badanych. Co innego w Polsce i na Węgrzech – tutaj zdeklarowanymi antysemitami nazwało siebie kolejno 15 i 19 proc. uczestników sondażu.".

"Niekorzystna (niepozytywna, nieprzychylna, niechętna) postawa" zmienia się w "zdeklarowanych antysemitów". Czy na pewno "unfavorable attitude" (CNN) to automatycznie "zadeklarowany antysemityzm"? 

A poza tym to stwierdzenie: "nazwało siebie zdeklarowanymi antysemitami"!? Przecież to kłamstwo. CNN nie wspomina nic o takim pytaniu w ankiecie, które wymagałoby nazwania się "zdeklarowanym antysemitą". 

Paweł Jędrzejewski 


Opublikowano: 30.11.2018 17:08. Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 20:03.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Od ponad 10 lat redaguję dział "judaizm" i współredaguję dział "opinie" na portalu Forum Żydów Polskich. Ukazały się dwa wydania mojej książki "Judaizm bez tajemnic". Od 2005 roku prowadzę edukację na temat judaizmu i religijnej kultury żydowskiej w 'Stowarzyszeniu 614. Przykazania' (The 614th Commandment Society) działającym z Kalifornii. W latach 2009-2014 współpracowałem z żydowskim wydawnictwem 'Stowarzyszenie Pardes', uczestnicząc w redagowaniu tłumaczeń na język polski klasycznych dzieł judaizmu. W roku 2011 opublikowałem w formie książkowej rozmowę z autorem monumentalnego, żydowskiego tłumaczenia Tory na polski - ortodoksyjnym rabinem Sachą Pecaricem ("Czy Torę można czytać po polsku?").

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Zosia Morkus  Niestety, nie wyczuła Pani ironii mojego tekstu. Odbiera go Pani dosłownie. A...
  • @Rafał Broda  Przyznaję. Był Pan prekursorem. Zrozumiał Pan ważne rzeczy wcześniej niż...
  • To, co Pani napisała, to są sprawy dość oczywiste i moim zdaniem nie powinny stanowić tabu....

Tematy w dziale Kultura