Joe Chal
Joe Chal
Joe Chal Joe Chal
156
BLOG

Józef Krajewski-Chałubowicz – Jak opanować stres i jego objawy

Joe Chal Joe Chal Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Józef Krajewski-Chałubowicz

PhD, MMedSc, BMedSc, MEd


Kilka dni temu napisał do mnie jeden bardzo miły znajomy z Facebooka zaniepokojony tym, że cierpi i żaden lekarz nie był w stanie jemu pomóc, ponieważ jego wyniki z badań laboratoryjnych były w normie.

Nie chcę tu krytykować nikogo, ale pierwszy kontakt z pacjentem powinien się zacząć od wyeliminowania stresu lub stanów lękowych, a nie kierowania go na badania morfologiczne?

Postawiłem, więc sobie bardzo trudne, lecz wyzywające na pojedynek zadanie:

„Jak uspokoić niespokojny żołądek u kogoś, kto cierpi z niewiadomych przyczyn a na dodatek mieszka w odległości wielu set km z dala ode mnie”?


image

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego coś się zaczyna dziać w twoim żołądku przed zrobieniem czegoś stresującego? Albo, dlaczego czujesz, że twój żołądek „skręca się w pętlę” po kłótni? Czy kiedykolwiek biegłeś do ubikacji i pobyt tam trwał dłużej niż powinno a nie było spowodowane przez to, co zjadłeś? Problemy z żołądkiem są jednym z najczęstszych objawów stresu i lęku.

Połączenie mózgowo-jelitowe

Naukowcy zidentyfikowali silne połączenie między jelitami a mózgiem. Podobnie jak mózg, jelito również jest pełne nerwów. Zawiera największy obszar nerwów poza mózgiem z przewodem pokarmowym i mózgiem mającym wiele takich samych połączeń nerwowych.

Niezależnie od tego, czy jest to pojedyncze zdarzenie powodujące nerwy, czy chroniczne zmartwienie i stres w czasie, to właśnie stres może wyrządzić fizyczne szkody w układzie trawiennym. Kiedy jesteś niespokojny, niektóre hormony i chemikalia uwalniane przez twoje ciało dostają się do przewodu pokarmowego, gdzie zakłócają trawienie. Mają negatywny wpływ na florę jelitową (mikroorganizmy żyjące w przewodzie pokarmowym i wspomagają trawienie) i zmniejszają produkcję przeciwciał. Wynikająca z tego nierównowaga chemiczna może powodować wiele stanów żołądkowo-jelitowych.

Do typowych objawów i stanów jelitowych związanych ze stresem należą:

niestrawność

skurcze żołądka

biegunka

zaparcie

utrata apetytu

nienaturalny głód

nudności

Zespół jelita drażliwego 

i wrzody trawienne

Kiedy cierpisz na jeden z tych stanów, sam stan może stać się źródłem niepokoju i znacznie wpłynąć, na jakość twojego życia. Miałem wielu pacjentów, którzy na przykład cierpią na biegunkę, którzy odczuwają strach podczas wyjścia poza dom, lub aby wyjechać gdziekolwiek, ponieważ ich zwieracz odbytu popuszcza stolec i gazy.

Jeśli wystąpią skurcze żołądka lub niestrawność, możesz obawiać się tych objawów, które powodują ograniczenie miejsca i tego, co jesz, co może mieć wpływ na twoje życie towarzyskie.

W przypadku stresu wszystkie zwieracze znajdujące się w przewodzie pokarmowym (w żołądku 2), które mają funkcje niezależne od twojej woli mogą poprzez zakłócenia sygnału działać nieregularnie lub mogą przestać funkcjonować na czas trwania stresu.

W celu zmniejszania stresu i lęku podam kilka porad  

Chociaż stres jest nieodłączną i normalną częścią życia każdego człowieka i nie można go uniknąć, jest kilka dobrych rad.  

Możesz radzić sobie ze stresem, aby zmniejszyć jego wpływ na żołądek. Oto sześć wskazówek, które pomogą ci zmniejszyć stres oraz związane z tym problemy z brzuchem.

Rób krótkie przerwy i oddychaj. Jeśli zrobisz to dobrze, może to naprawdę pomóc. Co kilka godzin przerwij swoje czynności, i wykonuj jedną minutę powolnego, cichego głębokiego oddychania. Będziesz zaskoczony wynikami. Oddychaj powoli, cicho i przez nos. Podczas wdechu uruchom przeponę i staraj się delikatnie głaskać nią o żołądek, najpierw pomału potem coraz mocniej naciskaj żołądek i pozwól mu przepchnąć jego treść dalej do dwunastnicy i jelit. Podczas prawidłowo wykonanego ćwiczenia powinieneś czuć, że się on opróżnia podczas wydechu.

Po prostu nie daj się pokonać leniwej funkcji żołądka." Ćwiczenia zrobione właściwie i z wiarą to pewny przepis na opanowanie stresu. Poznaj swoje limity, a kiedy już je osiągniesz, nie zasłaniaj się tym, że masz jakieś inne obowiązki.

Dobrym ćwiczeniem jest joga. Aktywność fizyczna to świetny sposób na zmniejszenie stresu, nawet jeśli trwa to tylko piętnaście minut dziennie. Podczas ćwiczeń ciało uwalnia substancje chemiczne zwane endorfinami, które oddziałują z receptorami w mózgu i wywołują pozytywne odczucia w ciele.

Zamiast kłaść nacisk na rzeczy, których nie możesz kontrolować, skup się na rzeczach, które możesz kontrolować, na przykład na tym, jak reagujesz na problemy. Twoja reakcja jest twoim wyborem, w tym, jak reagujesz na problemy żołądkowe. Zaakceptowanie problemów żołądkowych zmniejszy lęk i ograniczy objawy. Martwienie się o żołądek tylko pogarsza objawy.

Kup sobie kasety oraz słuchawki (niewielki koszt) i codziennie słuchaj ćwiczeń relaksacyjnych z przewodnikiem. Robiąc to, nie tylko poczujesz się zrelaksowany, ale większość ludzi odczuje także spokój, który trwa w miarę ćwiczeń coraz dłużej.

Przynajmniej raz na początek porozmawiaj z psychologiem lub z psychoterapeutą czy terapeutą, który specjalizuje się w lękach. Często zbyt trudno jest samodzielnie poradzić sobie z chronicznym zmartwieniem i skomplikowanym lękiem. Wykwalifikowany terapeuta poznawczy behawioralny będzie wiedział, co robić. Możesz znaleźć terapeutę w pobliżu miejsca twego zamieszkania szukając w Googlach.

Potrzeba wysiłku, aby zmniejszyć stres i jego wpływ na żołądek. Te sugestie mogą zadziałać, jeśli zastosujesz je poprawnie i ustawisz je, jako codzienny priorytet. Jednak oczekiwanie natychmiastowych rezultatów i 100% braku objawów tylko zwiększy frustrację i objawy. Ważne jest zaakceptowanie pewnego stopnia dyskomfortu żołądka na początku ćwiczeń, ale nie załamuj się, bo możesz zniweczyć cały włożony wysiłek.

Na koniec spójrz na swoją dietę. Niektóre pokarmy podrażniają żołądek. Skonsultuj się z lekarzem (dietetykiem) i wypróbuj zalecane metody leczenia. Wiele zaburzeń żołądka nie można rozwiązać za pomocą samej redukcji stresu, ponieważ może i często jest to proces złożony. Podczas rozwiązywania problemów związanych z jelitami należy zająć się aspektami biologicznymi, psychologicznymi i społecznymi.

Życzę sukcesów i wierzę, że twoja walka ze stresem i lękiem zakończy się sukcesem!

Dr Józef Krajewski-Chałubowicz


Joe Chal
O mnie Joe Chal

Jestem prezesem i fundatorem Polsko Australijskiej Fundacji działającej na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Prowadzę badania naukowe na temat „Autyzmu” (rehabilitacji) z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo