Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
331 notek
230k odsłon
  362   0

Fiat wprowadza w Tychach niewolnictwo rodem z rzymskiego imperium!

Dyrekcja FCA Poland na spotkaniu online ze Związkami Zawodowymi, które mają swoje siedziby na terenie tyskiej fabryki przedstawiła informację, że wyda zarządzanie o rozpoczęciu trzeciej zmiany o godz. 22:00 w niedzielę i zakończeniu o godzinie 6:00 w następną niedzielę (siedem dni pracy), a dodatkowa praca w niedzielę będzie płatna jak praca w nadgodzinach. Zapowiedziano, że będą to niedziele w dniach 15, 22, 29 maja 2022 roku.

image

W związku z tą zapowiedzią dyrekcji FCA Poland i wydanym komunikatem (foto powyżej) postanowiłem zapytać, co sądzi o całej sprawie byłego opozycjonistę z czasów PRL, byłego samorządowca i związkowca MOZ NSZZ Solidarność FAP, a obecnie dziennikarza i pisarza. – „Odpowiadając na pytania Pana Redaktora pozwalam sobie nazwać po imieniu tę bulwersującą sprawę. Fiat wprowadza w Tychach niewolnictwo rodem z rzymskiego imperium” – mówi Rajmund Pollak w rozmowie z Krzysztofem Przybylakiem.

Krzysztof Przybylak: Jak ustaliłem pracownicy FCA Poland w Tychach będą począwszy od 22 maja 2022 roku zaczynać pracę na nocnej zmianie w niedzielę o godz. 22: 00 a skończą pracę ciągłą za 2 tygodnie 4 czerwca 2022 roku na drugiej zmianie o godz. 22:00 czyli będą zmuszeni przez dyrekcję fabryki pracować 13 dni z rzędu bez ustawowego czasu wolnego pomiędzy poszczególnymi tygodniami pracy, pomimo, że w Polsce obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy! Czy słyszał Pan poza FCA Poland o takim systemie pracy?

Rajmund Pollak: Taki system pracy obowiązywał niewolników w Cesarstwie Rzymskim jeszcze przed narodzeniem Jezusa Chrystusa. Niewolnik był do dyspozycji właściciela przez cały tydzień i nie miał ani dnia wolnego, ale to co nakazuje dyrekcja FCA swoim pracownikom jest jeszcze gorsze od niewolnictwa, bo nawet przed naszą erą cesarze starożytnego Rzymu pozwalali niewolnikom po nocach spać, a współcześni właściciele feudalni z Turynu doszli najwidoczniej do wniosku, że można z Polaków uczynić tak bardzo wydajnych niewolników, którzy będą budować potęgę Fiata (obecnie grupy Stellantis – przyp. KP) nawet kosztem własnego snu.

Dyrekcja Personelu i Organizacji tłumaczy, że załoga musi być elastyczna i odpowiadać na wyzwania rynku, gdyż są zamówienia na samochody. Czy wg Pana dyrekcja FCA Poland ma jakiekolwiek prawo aby zmusić pracowników do takiego systemu pracy?

– Obowiązujące w Polsce prawo pracy przewiduje zarówno wolne niedziele jak i soboty. W wyjątkowych przypadkach można zarządzić sobotę roboczą w przypadku, gdy pracodawca udzieli pracownikowi w zamian w innym dniu tygodnia dzień wolny. Nakaz pracy non stop przez 13 dni, włączając w to soboty i niedziele moim zdaniem jest poważnym łamaniem Kodeksu Pracy.

W XXI wieku żaden dyrektor nie ma prawa wydawać zarządzeń o czasowym przywracaniu niewolnictwa, nawet będąc w stanie wskazującym na użycie alkoholu, ani w sytuacji gdy chwilowo jest trzeźwy. Włosi jak wszyscy wiemy piją obficie wino do obiadów, a zatem nieczęsto bywają po południu całkiem trzeźwi. Gdy pracowałem w Biurze Handlu Zagranicznego FSM, to zdarzało mi się spotykać w Turynie z przedstawicielami Fiat Auto, którzy byli w stanie wskazującym na spożycie co najmniej kilku lampek wina. Doradzałbym Policji w Tychach, aby co najmniej raz w tygodniu ustawiła przed bramą wjazdową do FCA w Tychach jeden radiowóz z kilkoma alkomatami i sprawdzała trzeźwość każdego przedstawiciela REPO i dyrekcji personelu, który wyjeżdża z zakładu między godz.13:00 a godz.19:00.

Czy wracamy do komunistycznego systemu pracy? Czy raczej jest to nieudolność w zarządzaniu zasobami ludzkimi i procesami produkcyjnymi? A może zagraniczne korporacje w Polsce tworzą obozy pracy, a Polacy mają być białymi niewolnikami Europy?

– To co proponuje Fiat w Tychach jest jeszcze gorsze od komunizmu, a nawet feudalizmu, bo w czasach panowania ruskiego cara, to chłop pańszczyźniany miał obowiązek sześć dni pracować dla pana, ale siódmy dzień, czyli niedzielę miał wolną! Papież Franciszek przestrzega przed nowoczesnymi formami zniewolenia. Skoro dyrekcja FCA Poland wydała zarządzenie o obowiązku pracy w niedziele, które spowoduje pracę przez13 dni non stop, w dodatku przez 7 dni na trzeciej zmianie, to jest to namacalny przykład próby przekształcenia pracowników FCA Poland w niewolników feudałów mających siedzibę w Turynie.

Jak Pan ocenia zaistniałą sytuację o czym to wg Pana świadczy?

– Powtórzę to, co mówiłem już nieraz publicznie. Rządy III RP po 1989 roku dały zbyt dużo nienależnych przywilejów ponadnarodowym koncernom, korporacjom i bankom. Z bólem muszę stwierdzić, Rzeczpospolita XXI wieku to niestety nie jest jedno państwo, bo w naszym kraju każdy koncern, bank, tudzież korporacja ponadnarodowa stanowi swoiste państwo w państwie! Ja do końca życia nie zapomnę jak dyrektor Fiat Auto Poland Marinsek na mój protest przeciwko zrzucaniu orłów w koronie ze ścian gabinetów dyrekcji Fiat Auto Poland (FAP) odpowiedział bezczelnie: „tutaj już nie będzie Polski, bo tu od teraz jest nowe państwo Fiat! Ten kto będzie bardziej dbał o interesy Polski, niż o interesy Fabrica Italiana Automobili Torino, to wyleci na bruk, a za bramą już czeka cała kolejka tych co będą w przyszłości identyfikować się z państwem FIAT!”.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale