Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
331 notek
230k odsłon
  91   0

Działanie dyrekcji FCA Poland to jest ewidentne bezprawie i tym powinna się zająć PIP

W związku z zapowiedzią dyrekcji FCA Poland i wydanym komunikatem dot. obowiązku pracy w niedziele (foto poniżej) postanowiłem zapytać, co sądzi o całej sprawie prof. Józef Brynkus. – „W PRL mieliśmy do czynienia z eksploatacją pracowników, narażaniem ich na uszczerbek na zdrowiu, a nawet utratę życia, ale organizacyjnie nigdy takiego rozwiązania (obowiązek pracy w niedziele – przyp. K.P.) nie wprowadzono. Dyrekcja FCA Poland jest tu pionierem. I w ten też sposób przyznaje się do nieudolności nie tylko w zarządzaniu zasobami ludzkimi, ale też procesami produkcyjnymi” – mówi prof. Józef Brynkus w rozmowie z Krzysztofem Przybylakiem.

Instytucje państwa w postaci PIP czy prokuratury nie działają w takich sprawach. Co jest tego powodem?

– No cóż – ciężko na to odpowiedzieć. Nie wyobrażam sobie, by przedstawiciele tych instytucji byli jakoś powiązani z Dyrekcją FCA Poland. Być może nie mają dość kompetencji. Ale niech je nabędą. Bo przecież powołane są te instytucje do ochrony Polaków i dbałości o przestrzeganie prawa. Najbardziej denerwujące jest to, że podejrzewam, iż pracujący w nich urzędnicy wiedzą o nieprzestrzeganiu polskiego prawa pracy, ale zawsze się tłumaczą, że pokrzywdzeni nie zgłosili swojej krzywdy i to uniemożliwia im interwencję.

Pan jest opozycjonistą z czasów PRL i w czasie Karnawału Solidarności jeden z postulatów mówił o wolnych sobotach. Jednak po ponad 40 latach pracowników znowu zmusza się do pracy jednak teraz już nie tylko w soboty, bo to jest standard (6 dniowy system pracy) w FCA Poland, ale chce się zmusić robotników do pracy w niedziele i 13 dniowego systemu pracy ciągłej bez dnia wolnego. Co poszło nie tak w III RP?

– Oczywiście, że coś nie poszło. Wiele rzeczy: niskie wynagrodzenia i oczekiwania wobec wyższego standardu życia sprawiły, że Polacy godzili się na takie rozwiązanie – bez wolnych sobót. I dziś wielu się do tego przyzwyczaiło. Jednak zauważam, że wielu Polaków jednak uważa, że sobota powinna się im należeć do odpoczynku. Niestety państwo polskie nie broni pracowników niemal wszędzie. A nawet stwarza takie wrażenie jakby eksploatację ich akceptowało. Samo też to robi. Podam przykład ze swojej branży. Wmawia się społeczeństwu, że nauczyciele pracują 18 godzin i jak się zgodzą na zwiększenie pensum, to będą więcej zarabiać. Gdyby zaakceptowali to rozwiązanie, to przyznaliby, że władze mają rację. Gdy tymczasem rzeczywistość jest taka, że nauczyciele pracują znacznie więcej niż 40 godzin w tygodniu. Korporacje korzystają z takiego podejścia: jeśli państwu wolno, to dlaczego my mamy tego samego nie robić?

Związki Zawodowej w FCA Poland są bierne i nie reagują na ewidentne łamanie prawa pracy oraz swobód obywatelskich, a wręcz legitymizują takie działania dyrekcji? Jak to nazwać?

– Częściowo odpowiedziałem na to pytanie wcześniej. Ale odpowiadając na ostatnie pytanie mogę stwierdzić, że to jest wręcz podłość.

Co by Pan radził pracownikom FCA Poland i innych firm z branży motoryzacyjnej w takiej sytuacji? Jak mówią badania rynku żeby jeden pracownik FCA Poland mógł montować samochody na jego rzecz musi pracować 4 pracowników u kooperantów produkujących części.

– Zmieńcie związki zawodowe, by one was lepiej reprezentowały oraz zorganizowały do protestów i walki o wasze prawa, a właściwie stosowanie prawa, które obowiązuje w Polsce.

Z prof. Józefem Brynkusem rozmawiał Krzysztof Przybylak.

Fot. Robert Szkutnik

Dr hab. Józef Brynkus, prof. UP Kraków, to pracownik Katedry Edukacji Historycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pochodzi z rodu górali podhalańskich i orawskich. Polski historyk i nauczyciel akademicki, profesor UP Kraków, poseł na Sejm VIII kadencji.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale