Blog
Józef Brynkus
Józef Brynkus
Józef Brynkus profesor akademicki, polityk
1 obserwujący 76 notek 109515 odsłon
Józef Brynkus, 18 lutego 2017 r.

Ilu emerytów dorabia w służbach mundurowych? Patologia w Policji

12916 8 0 A A A
Policja.pl
Policja.pl

Publikacja artykułu pt. „Patologie w polskiej Policji. Czas zadać pytania o etaty i kasę!” odbiła się szerokim echem w całym kraju. Biuro poselskie zostało zasypane różnego rodzaju sprawami i wnioskami, ale również donosami personalnymi ze środowiska. Mając na uwadze problemy, które wynikają z prztoczonych faktów i korespondencji przez co jak rak trawią formację stojącą na straży prawa i po szerokiej konsultacji ze związkowcami oraz policjantami, którzy w służbie pracują od lat muszę stwierdzić stanowczo, że patologia to słowo kluczowe jeśli mówimy o Policji w Polsce. Uważam, że trzeba zrobić z tym porządek. Pieniądze publiczne, które trafiają do służb mundurowych muszą być wydawane w sposób racjonalny. W związku z tym wystąpiłem z Interpelacją poselską, aby szefowie MSWiA odpowiedzieli na moje pytania i wyjaśnili wątpliwości, które kładą się cieniem na Policji w Polsce.

Poseł na Sejm RP                                                                      Wadowice, 16 lutego 2017 roku
dr hab. Józef Brynkus

 

                                       Pan Jarosław Zieliński
                                      Wiceminister MSWiA

Interpelacja poselska

Dotyczy: podwyżek i patologii w polskiej Policji.

Szanowny Panie Ministrze po szerokiej konsultacji ze związkowcami i policjantami, którzy w służbie pracują od lat muszę stwierdzić stanowczo, że patologia to słowo klucz jeśli mówimy o Policji w Polsce. Najwyższy czas zrobić z tym porządek. Pieniądze publiczne, które trafiają do służb mundurowych powinny być wydawane w sposób racjonalny. W związku z tym proszę odpowiedzieć na moje pytania i wyjaśnić mi, co jest tego powodem, że w Policji istnieje tzw.  „etatowy skansen”?

Jeśli uważa Pan, że to słowa na wyrost podam Panu pierwszy z brzegu na to przykład. W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy biją się o usługi na rynku, w policji jest jak w skansenie z czasów PRL, gdzie utrzymywane są odrębne policyjne warsztaty. Jak relacjonują mi Policjanci życie się tam zatrzymało i jest jak za komuny. Twierdzą, że w tych warsztatach jeden pracownik jest od nalewania oleju, drugi od wymiany żarówek, trzeci wydaje te żarówki i olej z magazynu, itd.? Ile istnieje takich policyjnych warsztatów samochodowych w skali całego kraju i ilu zatrudniają etatowych pracowników?

Przecież podatnicy i politycy widzą, że do Policji trafiają od wielu lat nowe auta z wieloletnimi gwarancjami serwisowymi producentów. Z jakiego zatem powodu  nadal marnotrawi się miliony złotych na utrzymanie osobnych warsztatów w Policji? Czy prawdą jest, że te warsztaty nie posiadają ani nowoczesnego wyposażenia, ani odpowiednio wykwalifikowanego personelu? Warsztaty samochodowe trwają, aby utrzymać wysokie etaty zatrudnionych tam Policjantów lub osoby na etatach policyjnych? Czy pracownicy tam zatrudnieni mają takie same przywileje emerytalne, jak ci co w codziennej służbie narażają się na ulicy?

To nie jest jedyny problem, bo kolejnymi kwiatkami z tego bukietu są różnego rodzaju magazyny, wydziały mundurowe, gospodarcze itp., gdzie „gubią się” kolejne etaty policyjne. Proszę o szczegółową specyfikę i siatkę zatrudnienia w Policji. Ilu ludzi jest „schowanych” w tego typu komórkach organizacyjnych Policji w Polsce? Czy są to etaty policyjne, czy cywilne i ile ich jest ich w skali kraju? Wydaje mi się, że jest to ogromna patologia, gdy na ulicach brakuje patroli, o czym mówią mi na dyżurach poselskich wyborcy, a w jednostkach brakuje funkcjonariuszy mundurowych. Jestem ciekaw ilu jest tego typu pracowników Policji  w czeluściach molochów komend wojewódzkich? Czy szefowie MSWiA to widzą i co zamierzają z tym zrobić? Bardzo jestem ciekaw, czy prawdą jest, że w takich „przechowalniach” mają się dobrze rozmaici eSBeccy emeryci, dorabiający niby na etatach cywilnych,? Czy to jest prawda, że odbierają tym samym i blokują młodszym dostęp do pierwszej pracy? Ile jest takich osób zatrudnionych w skali całego kraju, proszę podać ilość etatów z podziałem na poszczególne województwa? Czy przez takich pracowników blokowana jest możliwość przesunięcia funkcjonariuszy niemogących pełnić służby liniowej na cywilne etaty dla godziwego i spokojnego osiągnięcia pełnych uprawnień emerytalnych? Ilu osób ze służby liniowej w skali kraju dotyczy ten problem?

Pytam za Pana pośrednictwem Ministra Mariusza Błaszczaka, ilu takich emerytów – mających nierzadko całkiem przyzwoite emerytury – dorabia w polskiej Policji? Jak duża jest grupa takich pracowników w skali całego kraju? Czy nie można tej pracy zaoferować młodym ludziom?

Proszę zatem o odpowiedź, ilu w Policji jest zatrudnionych na etatach cywilnych emerytów milicyjnych lub ogólnie tych, co odeszli ze służby i jaka jest średnia wysokość ich emerytury? Czy są, aż takie niskie, że ci ludzie muszą dorabiać do emerytur i odbierać pracę młodym?

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus - wykładowca akademicki, poseł na Sejm RP Ruch Kukiz'15, wybrany z okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia). Mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/brynkusjozef/

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @HOSTOJA Dokładnie ten sam wojujący ateista...

Tematy w dziale Społeczeństwo