Blog
Józef Brynkus
Józef Brynkus
Józef Brynkus profesor akademicki, polityk
3 obserwujących 233 notki 194260 odsłon
Józef Brynkus, 2 grudnia 2017 r.

Misja Witolda Pileckiego – znaczenie dla Polski i świata

483 2 0 A A A
Fot. Aleksandra Wierzchowska
Fot. Aleksandra Wierzchowska

Olczak mówił o losach poszczególnych raportów sporządzonych przez Pileckiego w lecie i jesieni 1943 r., bezpośrednio po jego ucieczce z Auschwitz oraz sporządzonego w 1945 r. „raportu” wydanego obecnie po raz pierwszy w pełnej zgodności z oryginalnym tekstem archiwalnym. Opisując kolejne etapy w poznawaniu postaci Rotmistrza i jego dokonań ocenił, że jest optymistą, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu osoba Pileckiego była znana jedynie wąskiemu kręgowi historyków zajmujących się tematyką Polskiego Państwa Podziemnego czy oświęcimską, oraz represjami komunistycznymi wobec Polaków. Obecnie ten krąg jest coraz szerszy, liczniejszy – także dzięki realizacji projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony i wydaniu w jego ramach pierwszej pełnej edycji „Raportu” z 1945 roku w pełniej zgodności z tekstem archiwalnym.

Swoimi refleksjami związanymi z udziałem w konkursie plastycznym na plakat poświęcony Rotmistrzowie podzielił się z zebranymi J. Sarapata. Zainspirował go tytuł konkursu – Bohater Niezwyciężony, gdyż dla niego Pilecki to bohater człowieczeństwa. W plakacie wykorzystał fragment zdjęcia Witolda, wykonanego po jego uciecze z Auschwitz. „Raport” Pileckiego to świadectwo z piekła, a Rotmistrz nie tylko to piekło przeżył i złożył owo świadectwo, ale zachował konsekwentną postawę sprzeciwu wobec zbrodni.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania rozmowy i dyskusje kuluarowe o postaci i działalności Rotmistrza oraz o pamięci i znaczeniu tych dokonań trwały jeszcze przez długi czas.

Czy powstanie filmowa superprodukcja o Witoldzie Pileckim i jego misji? Pokazująca nie tylko, że wspólnotę Polaków łączy postać Pileckiego oraz wartości przez niego reprezentowane. Czy „Raport” Pileckiego wpisany zostanie na listę lektur polskich szkół? Tak aby powszechnie kształtował postawy młodych Polaków. Czy „Raport” Witolda zostanie przetłumaczony na język rosyjski? A wtedy będą mieli szansę poznać go Rosjanie, ale przeczytają także liczni rozsiani po obszarze Rosji Polacy czy potomkowie Polaków, którzy często wskutek wieloletniej rusyfikacji lepiej władają językiem rosyjskim, niż ojczystym polskim. Odpowiedzi na te pytania przyniosą najbliższe miesiące i lata. Takie działania nie tylko mogą budować polską świadomość narodową i patriotyczną, polską politykę historyczną, ale przede wszystkim pozycję Polski w Europie i świecie oraz polską rację stanu. Ale potrzebna jest wieloletnia i wytężona praca nad upowszechnieniem tych zagadnień także i przede wszystkim wśród Polaków.

Galeria zdjęć do zobaczenia tutaj.

Fot. Aleksandra Wierzchowska


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus - wykładowca akademicki, poseł na Sejm RP Ruch Kukiz'15, wybrany z okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia). Mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/brynkusjozef/

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @HOSTOJA Dokładnie ten sam wojujący ateista...

Tematy w dziale Społeczeństwo