Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
326 notek
224k odsłony
132 odsłony

Sąd ponownie zbada sprawę druha Edwarda Pruśniewskiego

Wykop Skomentuj

Sprawa druha Edwarda Pruśniewskiego, o ułaskawienie którego zabiegał poseł dr hab. Józef Brynkus, powróci do sądu II instancji. Strażak z Bielawy skazany został na 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności za spowodowanie podczas jazdy do akcji ratowniczej wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Sąd Najwyższy uznał, że podczas rozprawy przed sądami I i II instancji nie uwzględniono wszystkich okoliczności zdarzenia i uchylił wyrok skazujący E. Pruśniewskiego, nakazując ponowne zbadanie sprawy.

W dniu 30 listopada 2014 roku druh Edward Pruśniewski kierował ciężkim pojazdem gaśniczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielawie, jadącym alarmowo – z użyciem wszystkich nakazanych sygnałów uprzywilejowania – do pożaru w Kępie Okrzewskiej. Podczas wyprzedzania kolumny pojazdów w miejscowości Brześce zderzył się z samochodem osobowym, który niespodziewanie skręcił w lewo wprost pod koła rozpędzonej ciężkiej scanii. Kierująca samochodem osobowym 53-letnia nauczycielka zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

Sąd Rejonowy w Piasecznie skazał E. Pruśniewskiego na 2 lata więzienia bez możliwości zawieszenia, 5 lat zakazu prowadzenia pojazdów i nakaz zapłacenia po 20 tys. złotych córce i mężowi zmarłej. Sąd drugiej instancji wyrok ten podtrzymał i wkrótce stał się on prawomocny. Zarówno w I instancji jak też w II wyroki sądów były surowsze, niż żądała Prokuratura. Ze względu na zastrzeżenia, że w trakcie procesów nie zbadano wszystkich okoliczności sprawy, obrońcy natychmiast zawnioskowali o zawieszenie wykonania kary więzienia. Z wnioskami o wniesienie kasacji lub wszczęcie procedury ułaskawienia Edwarda Pruśniewskiego wystąpiły środowiska strażaków OSP i PSP, pełnomocnicy prawni skazanego strażaka a także poseł prof. Józef Brynkus (czytaj więcej). W dniu 19 września 2019 r. oba wspomniane wyroki zostały uchylone przez Sąd Najwyższy, który w trybie kasacyjnym wskazał na błędy w orzecznictwie obu instancji w tej sprawie i zadecydował, że sprawa powinna zostać ponownie rozpatrzona przez sąd II instancji. Jest zatem nadzieja na obiektywne rozpatrzenie wszystkich okoliczności tragicznego zdarzenia sprzed pięciu lat.

Ze względu na trwającą procedurę kasacyjną Prezydent RP nie zajął stanowiska w sprawie ułaskawienia E. Pruśniewskiego, ale ewentualność taka nadal jest rozpatrywana w Kancelarii Prezydenta.

Opracował Michał Siwiec-Cielebon, pracownik Biura Poselskiego dra hab. Józefa Brynkusa

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo