Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
327 notek
225k odsłon
117 odsłon

Abp. Marek Jędraszewski wyróżniony nagrodą Strażnika Wartości – Custos Virtutum

Wykop Skomentuj7

Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek 7 listopada 2019 roku odbyła się uroczysta gala VII edycji nagrody Strażnik Pamięci. Metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski został pierwszym laureatem nagrody specjalnej – „Strażnik Wartości”. Poseł dr hab. Józef Brynkus skierował list gratulacyjny z tej okazji do abp. Marka Jędraszewskiego. – Składam gorące Bóg zapłać raz jeszcze Księże Arcybiskupie i proszę o przyjęcie najserdeczniejszych gratulacji z okazji przyznania Księdzu jakże zasłużonego wyróżnienia – pisze parlamentarzysta z Wadowic do metropolity krakowskiego.

Pełna treść listu poniżej.

Wadowice, dnia 8 listopada 2019 roku

                                       Eksc. Najdostojniejszy

                                                          Arcybiskup Metropolita Krakowski

                                                               Ks. prof. dr hab. Marek Jędraszewski

Najdostojnieszy Księże Arcybiskupie!

Z wielką radością przyjąłem informację, że Wasza Ekscelencja wyróżniony został nagrodą Strażnika Wartości im. Wacława Felczaka – Custos Virtutum. To ustanowione niedawno wyróżnienie otrzymał Ksiądz Arcybiskup jako pierwszy, ale stało się tak przecież właśnie dlatego, że jako pierwszy stanął Wasza Ekscelencja w obronie podstawowych wartości, z których wyrastają korzenie naszej wspólnoty narodowej i państwowej. Wołanie o godność życia i międzyludzkich relacji bez wynaturzeń, bez niszczących pojedynczego człowieka i całą społeczność ideologii, wypowiedziane dobitnie i jednoznacznie 1 sierpnia, w dniu rocznicy Powstania Warszawskiego, jakże ważnym dla narodowej i obywatelskiej tożsamości Polaków, obudziło w wielu sercach i duszach uśpione pokłady i pierwiastki niezdeprawowanej wrażliwości, często w codzienności przytłaczane nachalną propagandą i narzucanymi wbrew woli odbiorców formułkami politycznej poprawności.

Patron nagrody, prof. Wacław Felczak przez wiele lat szedł pod prąd dominujących wokół ideologii, narzuconych i okupujących naszą ojczyznę, ale w wielu wypadkach także podporządkowujących sobie serca i dusze rodaków. Nie wahał się dawać świadectwa wyznawanym wartościom i prawdzie, chociaż spotykały go za to represje i szykany. Wasza Ekscelencja zdecydowanie podjął i wzniósł ten sztandar prawdy i wartości, i natychmiast, podobnie jak patron nagrody, również doświadczył agresji nienawiści. Ale przecież dzięki słowom Księdza Arcybiskupa drgnęło sumienie w wielu ludziach a wielu innych wyrwanych zostało z letargu bezmyślnej nijakości. Cieszę się także, że upadł niefortunny pomysł krakowskich radnych, wymierzony przeciwko Księdzu Arcybiskupowi z przyczyny tej samej agresji przeciwko wartościom, z której doświadczył Wasza Ekscelencja wielu przykrości. Żałować należy, że konieczność obrony najważniejszych wartości naszej wspólnoty nie dla wszystkich jest tak oczywista, ale jestem przekonany, że nagroda im. Wacława Felczaka będzie odtąd jednym w elementów pobudzających do refleksji nad prawdą wartości w myśl słów Świętego Jana Pawła II Wielkiego – Ducha nie gaście!

Składam gorące Bóg zapłać raz jeszcze Księże Arcybiskupie i proszę o przyjęcie najserdeczniejszych gratulacji z okazji przyznania Księdzu jakże zasłużonego wyróżnienia.

Z wyrazami szacunku

dr hab. JózefBrynkus

Poseł na Sejm RP

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo