37 obserwujących
548 notek
644k odsłony
  2175   0

Prawda o Kompanii Węglowej

Niestety rzetelna informacja sytuacji Kompanii Węglowej nie jest dostępna. Media są pełne bełkotu i wybiórczych informacji, zestawionych pod z góry założoną tezę. Dotyczy to niestety także "Programu naprawczego", którego wartość informacyjna jest bliska zeru.

Niewiele też daje analiza sprawozdań finansowych, gdyż pojawiają się w nich jakieś dziwne dane bez jakiegokolwiek objaśnienia. Szokujące kwoty można znaleźć w rubrykach Ogólne koszty zarządu, pozostałe przychody operacyjne, czy nabycie aktywów trwałych. Jakikolwiek program naprawczy powinien się rozpocząć od szczegółowej analizy tych wszystkich danych. To co przedstawił rząd nadaje się co najwyżej na gazetkę ścienną.

Wbrew sugestii w tytule jedyna prawda, jaką można z całą pewnością ustalić na dzień dzisiejszy, to konstatacja, że prawdy o Kampanii Węglowej nie znamy. Możemy natomiast dokonać pewnych zestawień, które pokazują, jak bardzo pozbawione wartości są stawiane w mediach tezy.

 

Ceny

Według cennika (dla dostaw poza umowami o których mowa tutaj) KW sprzedaje aktualnie węgiel w cenach od 14 do 17 PLN/GJ. Dla porównania Bogdanka (cennik): 12.5 do 13,4 PLN/GJ.

Można oszacować, że jest to cena zbliżona do ceny giełdowej węgla (ARA) powiększonej o koszty transportu.

Poniższy rysunek (źródło) pokazuje, że dopiero w ostatnich latach cena zaopatrzeniowa dla polskich elektrowni zaczęła się zbliżać do ceny rynkowej.


Rentowność

Według danych z programu naprawczego w najlepszym roku 2011: wydobycie KW wyniosło 34705 tys ton. Przychody KW według sprawozdań finansowych11,919mld zł. Daje to średnią cenę 343PLN/tonę. Jest ona niższa, niż najniższe ceny oferowane obecnie przez KW!!! Z całą pewnością więc sytuacja spółki nie wynika z braku rentowności sprzedaży.

 

Import

Polska importuje coraz więcej węgla, a eksportuje go coraz mniej:

źródło: http://www.kwsa.pl/files/gazeta/KW-nr09-pazdziernik2014.pdf

Należy przy tym zwrócić uwagę na szokująco niskie koszty transportu rosyjskiego węgla (które należało by zbadać pod kontem dumpingu).

 

Wróżby

Spadek cen w ciągu ostatniego roku pokazuje poniższy wykres:

Nawet rządowy program naprawczy zakłada, że obecnie mamy dołek cenowy. Tak naprawdę nikt nie wie jak długo utrzymają się tak niskie ceny, gdyż o nich nie decydują obecnie żadne mechanizmy podaży i popytu, tylko polityka.

 

Jedynym sensownym i opartym na faktach tekstem na temat sytuacji w górnictwie, jaki udało się znaleźć w polskim internecie jest wywiad z Dyrektorem Oddziału ARP S.A. w Katowicach - Henrykiem Paszczem (ARP Katowice monitoruje sytuację w górnictwie na zlecenie rządu). Mówi on między innymi: Wizerunek górnictwa rzeczywiście nie jest obecnie najlepszy, ale chcę jasno powiedzieć: do produkcji węgla państwo nie dokłada ani złotówki. Dokładało się w latach 1998–2002, gdy trzeba było sfinansować skutki wynikające z rządowych decyzji związanych z likwidacją kopalń. Musimy pamiętać, że górnictwo to wciąż jest 105 tysięcy miejsc pracy. Do tego dochodzą setki firm, które współpracują z górnictwem. Szacuje się, że jedno miejsce pracy w górnictwie tworzy 3–4 miejsca pracy wokół branży.

Warto przeczytać cały wywiad w gazecie wydawanej przez KW. Wybrane fragmenty na naszej stronie: http://argumenty.net/1505

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale