0 obserwujących
19 notek
11k odsłon
  1881   0

A cham zostanie chamem, na wieki wieków, amen!

Rodowe resentymenty herbu Belina              foto: Bernard Ficek
Rodowe resentymenty herbu Belina foto: Bernard Ficek

Już pierwsze komentarze tu i na innych blogach ujawniły obecnośc niereformowalnych trolli, od których wszystko, co racjonalne, rzeczowe i na temat, odbija sie niczym piłeczka w squashu. Nie usuwam ich werbalnych haftów, bo utarczka z nimi, choć z natury beznadziejna i bezsensowna, jest dla mnie niezłym treningiem w dziedzinie stylu i kompozycji i przyjemnie daje ujść złym emocjom.

Toteż będzie o tym, co podnosi głowę, gdy milcząca większość spuszcza ją z zażenowaniem! Mam na myśli chamstwo! W obiegowym pojęciu „fenomen” ów kojarzy się z brakiem wykształcenia, oczytania, obycia w świecie, kompleksów itd. Nic bardziej mylnego, bo to sprawa mentalna, być może przenoszona drogą płciową lub kropelkową! Towarzyszy nam wiernie w każdym miejscu i o każdej porze, tak, że można się do tego przyzwyczaić jak do kataru siennego!!!

O tymże chamstwie z wrodzoną swadą i talentem pisał Jan Izydor Sztaudynger:

Cóż za monstrum kłujące we mnie się zanurza,

Tak syknęła spluwaczka, gdy wpadła w nią róża.

Pojęcie chamstwa znane było ludzkości już od zarania dziejów. W szlacheckiej Rzeczypospolitej (patrz fotka) warcholstwo, prywata i sobiepaństwo były niewątpliwe tego najbardziej widocznymi przejawami. W Europie natomiast postrzegano to nieco inaczej. Twórca postaci Don Kichota -  Miguel Cervantes de Saavedratak to sformułował:

Nie jedz czosnku ani cebuli, aby ich odór twego chamstwa nie zdradzał.”!

Ciekawy aspekt dietetyczny. Nie będę rozwijał tego wątku, aby nie zostać posądzony o jakąś pięknoduszną  małostkowość, czy, broń Boże, o antysemityzm! Rodzime chamstwo powinno być zgrzebne, transparentne, jednoznaczne i kulturowo czyste. Oto cytat jednego z tekstów rockowych:

Pierdłem, rzygnąłem i wyszłem, bo chamstwa nie zniosem.”!!!

Urocze, nieprawdaż?!!! Folklor jednakże to nasz skarb narodowy i to nie podlega żadnym dyskusjom!!! Teraz należałoby przyjrzeć się naszym elitom. I to, nie , tym staroświecko intelektualnym, bo ta sfera społeczna jest już na wymarciu, ale elytom polytytycznym! Tak oto nierdawno jeszcze wpieniał się czołowy nasz publicysta telewizyjny red. Kamil Durczok, komentując jedną z sesji Sejmu Rzeczypospolitej:

Jazgot, wrzask i kłótnia. Zachwycone i roześmiane twarze. Poczucie, że to świetny ubaw, taki po pachy. Pokrzyczeć, nawrzeszczeć, przyłożyć. I bawić się. I śmiać się do upadłego.”!!!

I kto to powiedział, że nie mamy prawdziwych tradycji parlamentarnych?!!! Teraz należałoby iść dalej za ciosem. Przytoczę zatem wypowiedzi jednego z mych ulubionych polityków, ba, liderów Supepartii:

Ja panu nie przerywałem”!

To jest wypowiedź pana posła klauna (…) Mówię klauna, bo przypomnijmy różne występy pana Palikota, których dokładnie mi opisywać nie wypada…”!

Katolicki system wartości jest jedynym powszechnie przyjętym systemem wartości w naszym kraju i on nie ma alternatywy”!

Cóż to za młodzian piękny i młody?! Chyba nietrudno będzie Wam zgadnąć, choć wyrwałem te wypowiedzi z kontekstu, tak jak wyrywa się włos z nosa!!!

              Na koniec szczypta optymizmu. Prawie sto lat temu wybitny poeta i satyryk Jeremi Przybora spojrzał na obrabiany tu problem ze swoistą sobie przekorą, uśmiechając się łagodnym uśmiechem mędrca i filozofa:

Bezsprzeczną zaletą chamstwa jest szczerość. Człowiek dobrze wychowany nie musi być lepszy od chama, ale ukrywa to. Cham jest spontanicznie szczery i to jest w nim takie właśnie piękne”!!!

             Piękne, bo nasze, od Nysy po Bug, od morza do Tatr, od 15.10 do Yumy...

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale