Kancermeister Kancermeister
168
BLOG

Przewodnik po nienormalności. Ekologia

Kancermeister Kancermeister Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Na rozgrzanie mózgu

W jaki sposób zbić majątek na przetwarzaniu śmieci?

Wskazówka: W polskim prawie istnieje luka, która pozwala na wprowadzenie w błąd strony umowy cywilno-prawnej przez przyporządkowanie desygnatowi nieprawidłowej nazwy.

Biodegradacja

Zastanówcie się, proszę, czy materiał, z którego są zbudowane rośliny i zwierzęta, pojawia się w sposób magiczny na naszej planecie? Czy nasze miasta są zbudowane na palach, aby oddzielić je od kilometrowych zwałów odpadków organicznych, które tkwią nierozłożone od początku istnienia życia na Ziemi?

Nie?

No właśnie. Wszystko, co jest pochodzenia organicznego w końcu się rozkłada [1]. Kości, ścięgna, gałęzie, liście, wszystko to ulega biodegradacji. Jej szybkość jest zależna od stopnia rozdrobnienia materiału wyjściowego, obecności odpowiednich saprofitów i warunków zewnętrznych. Wszystkie te składniki mogą być kontrolowane w przemysłowych procesach biodegradacji odpadów pochodzenia organicznego. Proces ten nazywa się kompostowaniem

Rodzaje kompostowania

Rozróżnienie Przydomowa Przemysłowa

Rodzaj wsadu






Odpadki warzywne i owocowe, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia, zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe, trociny, kora drzew, niezaimpregnowane drewno. Takie odpadki, jak: odchody zwierząt roślinożernych, resztki mięsa, kości, tłuste resztki żywności, jaja i produkty mleczne powinny być kompostowane przemysłowo. [2] Odpady z gospodarstw rolnych i ogrodniczych, nieprodukcyjna roślinność (zadrzewienia, zakrzaczenia, zarośla), odpady przetwórstwa rolno-spożywczego, odpady przetwórstwa włókien naturalnych, zdyskwalifikowane surowce i produkty biologicznego pochodzenia, biologiczne odpady gromadzone selektywnie w miastach, osady z biologicznego oczyszczania ścieków oraz zieleni miejskiej, rekreacyjnej i przemysłowej. [3]

Metoda [4]


Stos kompostowy Sortowanie, komory kompostowe, sita, prasy, bioreaktory, biogazownie.

Produkty


Nawóz organiczny Biogaz, nawóz organiczny, balast [5].

Skład wsadu kompostowego

„Surowce o dużej zawartości węgla zapewniają celulozę niezbędną bakteriom do produkcji ciepła i cukrów, podczas gdy surowce o dużej zawartości azotu są źródłem najbardziej skoncentrowanych białek, które pozwalają na rozwój bakterii.

Przykładowe odpady o dużej zawartości węgla:

  •  słoma zbożowa,
  •  jesienne liście,
  •  pył drzewny i odpady drewniane,
  •  niektóre rodzaje papieru i kartonu.

Niektóre materiały o dużej zawartości azotu:

  • zielona biomasa (świeża lub zwiędła), np. siano, skoszona trawa,
  • odchody zwierząt roślinożernych (krów, koni),
  • resztki owoców i warzyw,
  • wodorosty,
  • mielona kawa (po zaparzeniu napoju).
  • Nawóz z hodowli drobiu zawiera dużo azotu, ale niewiele węgla. Nawóz koński – oba te składniki. Nawóz z hodowli owiec czy bydła nie zapewnia tak wysokiej temperatury pryzmy kompostowej, jak w przypadku nawozu końskiego, więc proces kompostowania trwa dłużej.” [6]

Co się w tym obrazie nie zgadza?

Skąd zatem wzięły się zalecenia co do składu odpadków biodegradowalnych, które mają być przetwarzane przemysłowo? Wszakże, zgodnie z Ustawą o odpadach [7]: 

Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) bioodpadach – rozumie się przez to ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, jednostek handlu detalicznego, a także porównywalne odpady z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność;

Pewnych wskazówek może dostarczyć następujący przepis wymienionej ustawy:

Art. 30. 1. Zakazuje się przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami.
2. Dopuszcza się odzysk poza instalacjami lub urządzeniami w przypadku:
1) odzysku w procesie odzysku R10, o którym mowa w załączniku nr 1 do ustawy, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 4;
2) rodzajów odpadów wymienionych w przepisach wydanych na podstawie ust. 5, poddawanych odzyskowi, zgodnie z warunkami określonymi w tych przepisach, w procesach odzysku R3, R5, R11 i R12, o których mowa w załączniku nr 1 do ustawy;

Z wymienionych w załączniku procesów najbardziej interesujący jest R3 – Recykling lub odzysk substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (w tym kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania) [8] oraz R10 – Obróbka na powierzchni ziemi przynosząca korzyści dla rolnictwa lub poprawę stanu środowiska.

Nie wiem, czy państwo rozumieją, jak można ten przepis wykorzystać? Otóż (i jest to jednocześnie odpowiedź na początkowe pytanie) można utworzyć „kompostownię”, która w rzeczywistości wcale nią nie jest. Czym zatem jest? Jest miejscem przeładowywania bioodpadów celem przewożenia ich do „obróbki na powierzchni ziemi przynoszącej korzyść dla rolnictwa lub poprawę stanu środowiska”. W praktyce taka firma wynajduje posiadaczy terenów, którzy za niską opłatą zgodzą się na usypanie tam śmierdzących zwałowisk, w rodzaju tego, które niedawno zostało zamknięte w Radiowie. Aby jednak było to zgodne z prawem, w tych odpadkach nie mogą znajdować się wszystkie te składniki, które się przetwarza w przemysłowych kompostowniach. Może być tam tylko to, co jest zalecane przez odbiorców tych odpadków. Czyli odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych. Absolutnie nie mogą się tam znaleźć resztki mięsne, kości oraz tłuszcze zwierzęce, olej jadalny, ziemia i kamienie, odchody zwierząt, zużyte chusteczki do nosa, papier higieniczny, wata celulozowa czy lignina. No bo jak by to wyglądało!

W ten właśnie sposób zakłady przetwarzania odpadów założyły kompostownie „mobilne”, co bez wątpienia przyczyniło się do znacznej konkurencyjności. Szczególnie gdy wciąż w przetargach publicznych obowiązuje zasada 100% wagi kosztów.

Weryfikacja

Bez weryfikacji to byłby fake-news, prawda? To wcale nie będzie trudne:

Wejdź na stronę swojego urzędu gminy i sprawdź, jakiego wybrała odbiorcę odpadów biodegradowalnych. Wyszuka jego stronę za pomocą wyszukiwarki internetowej. Ja korzystam z Google. Jeżeli na stronach urzędu się nie chwalą nazwą odbiorcy śmieci, to znajdziesz odpowiednią transakcję w BIP (Biuletyn Informacji Publicznej), gdzie muszą się znaleźć wszystkie przetargi, w tym i na odbiór śmieci. BIP jest trochę niewygodny, ale warto się go nauczyć, bo zasady są regulowane ustawą i przez to wszędzie takie same.

Na stronie internetowej odbiorcy śmieci wyszukaj czegoś w rodzaju „kompostownia”. Jeżeli nie możesz tego odszukać na stronie, spróbuj takiego sformułowania wpisanego w pasek wyszukiwania: kompost site:smieciolyk.pacanow.pl Oczywiście zakładając, że smieciolyk.pacanow.pl jest stroną twojego odbiory śmieci. Innymi słowy – zamiast tego adresu – wstaw prawidłowy. Poza kompost możesz wpisać także bioodpad, bio itp. 

Kiedy już znajdziesz odpowiednią stronę, zwróć uwagę na takie sformułowania, jak np. mobilna [9] albo ilustracje tak piękne i błyszczące, jakby je żywcem skopiowano z folderu reklamowego jakiejś zachodniej firmy dostarczającej instalacji przemysłowych…

Znajdź adres siedziby odbiorcy śmieci i wyszukaj go w mapach internetowych. Włącz widok satelitarny i przyjrzyj się uważnie, czy możesz znaleźć budynki przypominające kompostownię z biogazownią [10]. Wskazówka: są to rozległe instalacje…

Jeżeli twój odbiorca śmieci chwali się produkcją biogazu, poszukaj, komu go dostarcza. Zazwyczaj wszyscy się chwalą swoimi szerokimi kontaktami biznesowymi. Nie zdziw się, jeżeli nikogo takiego nie znajdziesz…

Jeżeli z tych wszystkich interrogacji twój odbiorca śmieci wyjdzie bez szwanku, serdecznie gratuluję. Jeżeli jednak nie, to czytaj dalej.

Przyczyna problemu

Istnieje w kodeksie karnym artykuł dotyczący czerpania korzyści majątkowej z wprowadzania w błąd [11]:

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Problem polega na tym, że nasze prawo nie definiuje źródła nazw zwyczajowych. Powinno ono być podane w Konstytucji [12], ale nie jest. Tak się jednak składa, że istnieje źródło, które podaje nazwy zwyczajowe, przypisywane desygnatom w sposób, który jest jednocześnie demokratyczny, weryfikowalny i zabezpieczony przed wandalami. Jest to Wikipedia

Zanim zaczniecie krzyczeć, zapoznajcie się, proszę, z aktualnymi zasadami edycji znajdujących się tam haseł. Zapoznawanie się najlepiej zacząć od Pięciu Filarów Wikipedii, następnie sprawdzić, czym Wikipedia nie jest, potem zajrzeć do przyczyn usunięcia artykułów, weryfikowalności źródeł i przeglądania przez redaktorów (tak, tam też są tacy osobnicy); warto też zajrzeć do zbioru często zadawanych pytań.

Każdy artykuł z Wikipedii można wydrukować i wykorzystywać zgodnie z warunkami użytkowania, które (w przeciwieństwie do wielu innych) są wyjątkowo czytelne. 

Możliwość wydrukowania lub sporządzenia PDF pozwala na łatwe określenie wszystkich wspólnych definicji i podpisania ich (także elektronicznie) przez wszystkie strony zawierające umowę.

Jeżeli znacie jakieś inne źródła, które są równie obszerne, bezpieczniejsze i w taki sam sposób udostępniające swoje zasoby, proszę, podajcie je w komentarzach.

Na koniec

Co zaś można na razie zrobić? Otóż zignorować pojękiwania administracji i wrzucać do odpadów biodegradowalnych wszystko to, na co zezwala wspomniana ustawa we wcześniej wymienionym art.3.1.1

Niech się zatchną!

__________

  1. Nie wszystkie skały uznawane za organogeniczne są pochodzenia organicznego. Większość diatomitów to osady powstałe w wyniku wytrącania się roztworów hydrotermalnych wstrzykiwanych do otoczenia przez błotne wulkany z dna oceanicznego. Koronkowe struktury, które wówczas powstają, mają tyle wspólnego z życiem, co płatki śniegu. Tak, są wylęgarnią życia, ale to zupełnie inna historia.
  2. Wsad do kompostowania
  3. Kompostownia
  4. Przemysłowe metody kompostowania (tekst niemiecki)
  5. Czyli odpady positowe, z których można odzyskać różne substancje, o ile się to opłaca.
  6. Wsad do kompostowania (ibid)
  7. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst ujednolicony)
  8. Pozycja obejmuje również zgazowanie i pirolizę z wykorzystaniem tych składników jako odczynników chemicznych. (przypis ustawodawcy)
  9. Zasadniczo, to wszystko da się rozmontować i przenieść, poza może wielkim piecem do wytapiania surówki albo reaktorem atomowym z niewymiennym wkładem. Jest jednak różnica między mmm… mobilnym zakładem do produkcji betonu, a kompostownią.
  10. Przykładowa kompostownia. Hałdy ciągną się po horyzont.
  11. Świetnie się go wykorzystuje przeciwko telespamerom. Np.:
    Uprzejmie informuję, że rozmowa ta jest nagrywana i nagranie to może zostać wykorzystane jako podstawa do oskarżenia z art.286§1 „o doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu”. Kontynuacja połączenia oznacza wyrażenie zgody na nagrywanie i wszelkie wynikające z niego konsekwencje.
    Możesz sobie nagrać ten tekścik, dodać nagranie do ekranu głównego i puszczać po usłyszeniu takiego młotka w słuchawce. Nawiasem mówiąc, wszystkie ich rozmowy są nagrywane, choć oni sami najczęściej nie chcą o tym mówić.
  12. Można tam spotkać wiele romantycznego bicia piany, ale tego, co w prawie najbardziej istotne akurat się nie uświadczy. Niezdefiniowanie źródeł nazw to jeden z ewidentnych braków ustawy zasadniczej.

Gdybym był racjonalistą, mógłbym upierać się, że Wszechświat jest obiektem Boltzmana, nieuchronnie powstałym w odwiecznej próżni. Co jest łatwiejsze: być czarownikiem i wierzyć w Jedynego, czy być racjonalistą i wierzyć w samorództwo?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo