0 obserwujących
7 notek
4568 odsłon
507 odsłon

„Legendy Polskie” – udany mariaż biznesu z kulturą

Wykop Skomentuj4

Kilka miesięcy temu Grupa Allegro dogadała się z firmą Tomasz Bagińskiego i w ten sposób ruszył projekt pod tytułem „Legendy Polskie”. Idea była prosta: weźmy stare polskie bajki, na ich podstawie napiszemy „nowoczesny” scenariusz i zrealizujmy je „jak w Hollywood”.

Efekt tej współpracy przeszedł wszelkie moje oczekiwania. Na chwilę obecną wyprodukowano już 5 filmów krótkometrażowych (po 15-20 min każdy), których jakość „powala” właściwie na każdym polu: od scenariusza, poprzez grę aktorską, zdjęcia, reżyserię, aż po efekty specjalne.

Biorąc pod uwagę, że ostatni polski film fantasy/sci-fi, który nie budził uśmiechu politowania nakręcono ponad 30 lat temu (myślę tu o Seksmisji) to… powiem tylko „nieźle”.

Po międzynarodowym sukcesie „Wiedźmina 3” można się było spodziewać, że na rynku ogólnie rozumianej „rozrywki” wreszcie coś drgnęło i stać nas będzie na robienie coraz ambitniejszych produkcji. Akcja Allegro jest jednak o tyle wyjątkowa, że skierowano ją nie na rynek globalny ale lokalny (o czym świadczy, świadomy moim zdaniem, dobór muzyki i nieprzetłumaczalnych na angielski grepsów i gagów).

Gratulacje należą się zarówno mecenasowi całego projektu (Grupa Allegro) jak i Tomaszowi Bagińskiemu, który z powierzonego mu zadania wywiązał się rewelacyjnie... o tak, bez specjalnego rozgłosu „machnął taką mała kaplicę Sykstyńską” :)

Może lekko przesadziłem ale w zalewie amerykańskiej popkultury, tych wszystkich wampirów, Avengers’ów czy X-Man’ów, atrakcyjne pokazanie naszego rodzimego Smoka Wawelskiego, Twardowskiego, Bazyliszka czy Baby Jagi tchnie jakąś nowością i oryginalnością.

Zresztą nie musicie mi wierzyć na słowo – wszystkie te produkcje są dostępne za darmo (sic!) na youtube:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLFttT4XjEwKQjYyH9m2vwwXQG94tUEeR1

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura