Przekaz podprogowy,
sugestia subliminalna, opiera się na słabym bodźcu, rejestrowanym nieświadomie.
Programowanie sugestią podprogową nie wymaga określonego stanu umysłu, skupienia. Może być przeprowadzane w każdej sytuacji, w której aktywny jest zmysł wykorzystywany do przekazania sugestii. Najczęściej do sugestii podprogowej wykorzystuje się zmysł wzroku.
Programowanie polega na wyświetlaniu odpowiednio sformułowanej sugestii przez bardzo krótki okres czasu (około 1/20 część sekundy) w taki sposób aby nie była ona możliwa do świadomego zarejestrowania.
Oddziaływanie takie ze względu na bardzo krótki czas trwania kodowane jest w pamięciz pominięciem świadomości.
Tak powstałe engramy (ślady pamięciowe) pewnych słów, symboli czy też znaków firmowych (logo) mogą być rozpoznawane później jako już znane i kojarzące się z czymś przyjemnym.
Aby przekaz był skuteczny, obiekt musi być poddawany sugesti przez dłuższy czas.
http://portalwiedzy.onet.pl/123561,,,,przekaz_podprogowy,haslo.html
Bodźce podprogowe mają wpływać na przetwarzanie innych bodźców. Podobnie niektórzy uczeni uważają, że bodźce odbierane podczas snu są przetwarzane w podobny sposób.
Niekiedy uważa się, że takie słabe bodźce nie powodując świadomej refleksji, czynią nas bezbronnymi, gdyż nie możemy się obronić przed zawartą w przekazie sugestią.
W efekcie sugestia ta mogłaby być traktowana jako własna myśl lub zalążek pomysłu bądź pragnienia, podobnie jak w przypadku sugestii hipnotycznej.
WIKIPEDIA
Przekaz podprogowy uznawany był przez długi czas za zjawisko kontrowersyjne i nie zawsze skuteczne, ale mimo to zakazano stosowania treści, które mimo, że nie są do rozpoznania dla oka, odbierane są przez mózg.
Najnowsze badania mówią, że ukryte informacje przekazywane nieświadomym niczego odbiorcom są skutecznie identyfikowane przez ludzki mózg tym bardziej, jeśli w grę wchodzą przekazy o negatywnym zabarwieniu. Winna jest ewolucja.
Eksperyment przeprowadzony przez brytyjskich badaczy wykazał, że mimo tego, że przekazy podprogowe są wyświetlane przez tak krótki czas, oko nie może w sposób świadomy ich odczytać, mózg szczególnie dobrze wychwyci emocjonalne zabarwienie słowa, szczególnie jeśli ma ono negatywne przesłanie.
Naukowcy z University College London doszli do tego wniosku na podstawie wyników badań, w których uczestnicy częściej identyfikowali podprogowe przekazy o negatywnym zabarwieniu, co wskazuje na to, że ludzie są zaprogramowani na poziomie podświadomości, aby odpowiadać na każdy bodziec mogący nieść potencjalne zagrożenie.
http://infra.org.pl/nauka/czowiek/817-sia-ukrytego-przekazu.html
Ciekawe jak to jest z tym przekazem w praktyce?
Jest zakazany, ale czy na pewno zakaz jest przestrzegany?
Był w Necie świetny przykład na przekaz podprogowy- Szkło Kontaktowe z 04.02.2012, gdzie migają na przemian postacie Kaczyńskiego i Hitlera (nagrane w zwolnionym tempie).
Niestety film ten jest już niedostępny.
<script id="_wau6q4">var _wau =
<script id="_waumkc">var _wau = _wau || []; _wau.push(["dynamic", "3i6y8j7krw", "mkc", "c4302bffffff", "small"]);</script><script async src="//waust.at/d.js"></script>
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka