Biskup Chrapek był kimś pośrodku. Nie można go było utożsamić ani z postępowym otwarciem księdza biskupa Życińskiego, ani z fundamentalizmem księdza Rydzyka.
„Śpieszcie się kochać ludzi – tak prędko odchodzą”. Te słowa ks. Jana Twardowskiego towarzyszą mi coraz częściej. Szczególnie w tych dniach przesyconych Męczeństwem, które prowadzi do Zbawienia - nie sposób nie wspomnieć Osoby, której gdyby Opatrzność (czy jakaś inna siła) nie odwołała spośród żywych - może nieco inaczej wyglądałby współczesny polski świat. Choćby relacje między ludem bożym, co płacze pod Krzyżami a Purpuratami.
Był jednym z tych księży, co nie bał się mediów. Rozumiał je, pisał prace naukowe o filmie i jego recepcji. Pracował na KUL-u, zajmował się socjologią religii, kultury mediów. Pisał o „Wpływie filmu i telewizji na kształtowanie postaw religijnych młodzieży szkół średnich uczęszczającej na katechizację”. W 1979 roku uzyskał tytuł doktorski na podstawie rozprawy „Uwarunkowania recepcji programów telewizyjnych przez młodzież”. Był zaangażowany we wszystkie inicjatywy medialne, wizyty Ojca Świętego, który mianowawszy go biskupem tytularnym Cataquas wysyłał na trudne fronty.
Biskupem pomocniczym był Pasterz Jan kolejno w trzech diecezjach: drohiczyńskiej, toruńskiej i radomskiej. Związany w młodości z Oazami ks. Blachnickiego w kulturze dał się Bp. Chrapek zapamiętać najlepiej, gdy po powrocie z zagranicznych studiów został naczelnym redaktorem pisma „Powściągliwość i Praca”, które w tym czasie stało się prawdziwą Mekką opozycyjnych intelektualistów pragnących wypowiadać się w jawnym obiegu. Jeden Zbigniew Herbert żartował, kiedy z nim rozmawiałem, iż tam nie pisuje jest bowiem może nawet i dość pracowity lecz nie wystarczająco powściągliwy.
Biskup Chrapek, którego poznałem równo 17 lat temu odwiedził widzów Nowej Telewizji Warszawa w Wielką Sobotę 2 kwietnia 1994 roku. Przyjechał specjalnie z Drohiczyna by po rozmowie poświęcić nasze studio na najwyższym piętrze budynku "Bellony" przy ulicy Grzybowskiej 77. Nasza stacja nie miała charakteru katolickiego. Ksiądz Rydzyk, który ruszał właśnie z radiem Maryja obawiał się u mnie pokazać. Zapraszałem jednak czasem znajomych katolickich intelektualistów księży: Janusza Pasierba - poetę i krytyka sztuki, Jacka Salija - filozofa, także niosącego ludziom pomoc ks. Arkadiusza Nowaka.
Ks. Chrapek był kimś pośrodku. Nie można go było utożsamić ani z postępowym otwarciem księdza biskupa Życińskiego, ani z fundamentalizmem księdza Rydzyka. Mnie zaś różniło odeń może najbardziej to, że jak pięknie we wspomnieniu napisał Krzysztof Mądel SJ ( któremu dziękuję za prawo do użycia grafiki) - dla Biskupa „nie sprawy są najważniejsze, ale ten, kto mówi, oraz to, co w sobie nosi”.
Przyznam, że mam odruch odwrotny. Mnie zawsze ‘Sprawa’ przesłania człowieka. No cóż ja jednak duchownym nie jestem. Są przecież tacy i pośród kleru, dla których ważniejsze są idee. Czy mają rację? Posłuchajmy tego, który za swoje zawołanie herbowe wybrał dewizę : „Quis ut Deus” – „Któż jak Bóg”.
Oto moje ocalałe Wielko Sobotnie - pytania:
posłuchajcie ich Państwo i odpowiedzi księdza Biskupa.
1. Dzisiaj święcone. Co to właściwie jest święcenie. Czym jest woda święcona. Do czego święcenie służy ?
2. Poświęcać można dewocjonalia, budowę domu, ogień; raz do roku święcimy żywność - dlaczego ? Czy w święceniu zawiera się duch chrześcijaństwa czy to jego ustępstwo na rzecz pogańskich zabobonów?
3. Czy w święceniu jest element magii i czy doktryna kościoła katolickiego na magiczność się godzi ?
4. Na początku było słowo. Chrześcijaństwo jest religią przekazu. Czy komunikowanie w informatycznym i sakramentalnym tego słowa znaczeniu to przypadkowa zbieżność nazw ?
5. Ponoć nie można przez telewizor czy radio udzielać sakramentów, a czy można komunikować ?
6. Czy katolicki komunikat o Bogu jest jednostronny, dwustronny czy wielostronny, czy to rozmowa czy ciągle objawianie przez kleryków prawd laikatowi.
7. Jak rozumie się dziś rolę katolickiej hierarchii. Na czym polegają szczególne obowiązki biskupa i całego episkopatu ?
8. Królestwo moje nie jest z tego świata. A jednak katolicy silniej od innych chrześcijan rozwinęli struktury władzy.
Jakimi kwalifikacjami trzeba się wykazać dla awansowania w hierarchii? Czy biskupie mitry, kardynalskie kapelusze i pastorały otrzymują pobożniejsi, ci którym bliżej do Boga czy układniejsi, ci co się lepiej dogadują z ludźmi.
9. Czy kościół jest instytucją demokratyczną: gwarantuje prawa większości czy dba o to by, ci którzy są w mniejszości nie byli dyskryminowani ?
10. W stanie wojennym Kościół Polski zaznał największej słodyczy niepodzielnego panowania nad duszami, dlaczego w tej chwili chciałby współrządzić naszym społecznym organizmem ?
- Po co Kościołowi Polskiemu konkordat ?
11. Kto jest stroną Konkordatu. Jedni twierdzą, że to sprawa wyłącznie ze Stolicą Apostolską, inni że jego tekst negocjowali jedynie członkowie Polskiego Episkopatu.
12. Wśród krytykowanych zapisów Konkordatu pojawia się zarzut stawiania kościoła katolickiego ponad innymi religiami. Chodzi o prawo wstępu duchownych katolickich do zakładów opieki prowadzonych przez różnowierców bez zgody ich dyrektorów.
13.Czy w dobie ekumenizmu Kościół Katolicki rości sobie prawa do szczególnego traktowania w społeczeństwie, którego większość jest katolicka ?
14. Podpisanie Konkordatu ma sprawić, że na Cmentarzach Katolickich przestanie obowiązywać zapis zabraniający pochówku w tym samym grobie przed upływem 20 lat. Tylko czy aż ? Czy nawet po 20 latach można naruszać spokój zmarłych ?
15. Czy chrześcijaństwo przywiązuje wielkie znaczenie do pochówku i całości grobu. Skąd się wziął kult i sztuka wielkanocnych Grobów.
16. Widzialne czy niewidzialne. Czy Kościół katolicki jest wiarą mentalną, czy spirytualną. Czy wierzy ksiądz biskup w cuda, w duchy. Czy doktryna katolicka dopuszcza przenikanie przed nadejściem sądu Ostatecznego sfery tego i tamtego świata.
17. Powiada Wasza Eminencja, iż bez druku nie byłoby protestantyzmu. Czy Doba informatyki zaowocuje kolejną herezją czy może ułatwić odnalezienie wspólnego języka między chrześcijanami ?
18. Jak ocenia Ksiądz Biskup stopień dostępu Kościoła Polskiego do środków Społecznej Komunikacji, czy radio Maria zostało skrzywdzone przez Krajową Radę i na czym ta Rada Polega ?
19. W strukturze Telewizji Publicznej istnieje Katolickie okienko. Czy zasada takich okienek jest słuszna. Komu poza Katolikom i Prezydentowi jeszcze należałoby takie okienka dać a kto powinien sobie własną telewizję budować.
20. Czy każdy ma prawo do telewizji czy dobro eteru powinno być reglamentowane ?
21. Jak ocenia ksiądz biskup działania Krajowej Rady i jakie nadziej wiąże z osobą Ryszarda Bendera jej nowego przewodniczącego ?
22. Czy uważa ksiądz za możliwe i wskazane kwestionowanie decyzji podejmowanych przez Krajową Radę Radiofonii ?
23. Analizuje ksiądz biskup propagandowy efekt bumerangowy, czy zaangażowanie księży w sprawy doczesne nie może także zaowocować takim efektem ?
24. Mówi się, że na odzyskaniu niepodległości i pełnej suwerenności społeczeństwo straciło. Jak to wygląda z punktu widzenia diecezji księdza biskupa. Czy ludziom wiedzie się dobrze, czy żyją bez nadzieji ?
25. Czy w dobie kryzysu, gdy padają domy kultury, galerie, muzea. Nie starcza na szkoły i przedszkola Kościół nie dba przesadnie o swój zewnętrzny image. Czy nie budujemy zbyt wiele i zbyt drogich kościołów.
26. Czy Kościół powinien współpracować z władzą.
27. Czy Kościół powinien mieć wpływ na to, kto rządzi? Czy uważa ksiądz biskup za dopuszczalne formułowanie z ambony opinii na temat działaczy politycznych lub samorządowych ?
28. Chrystus zmartwychwstaje wiosną, gdy życie biologiczne odżywa. Czy to przypadek, że święto zmartwychwstania może komuś przypomnieć wyzwalanie Demeter ?
29. W pierwszy dzień świąt większość Polaków usiądzie do całodziennych śniadań. Czy zgrzeszą ci, którzy świąteczne życzenia będą sobie składali już w sobotnie wieczory.
30. A Teraz Świątecznie. Święcenia i życzenia !
ShortNews
Jarosław Kret przedstawia w "Wiadomościach Warszawskich" informację Grzegorza Kalinowskiego o poświęceniu Studia NTW przez Jana bp Chrapka - w Wielką Sobotę 2 kwietnia 1994 roku.
Inne tematy w dziale Rozmaitości