23 obserwujących
46 notek
56k odsłon
  180   0

Międzynarodowy Dzień Kobiet, - ósmy marca 2021

Włodzimierz Stelmaszczyk
Włodzimierz Stelmaszczyk

Od ponad stu lat ludzie na całym świecie obchodzą 8 marca jako szczególny dzień dla kobiet.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, znany również w skrócie jako IWD, wyrósł z ruchu pracowniczego i stał się corocznym wydarzeniem uznawanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ziarno tego dnia zostało zasiane w 1908 r., kiedy to 15 000 kobiet przemaszerowało przez Nowy Jork, domagając się krótszych godzin pracy, lepszych płac i prawa do głosowania. To właśnie Socjalistyczna Partia Ameryki ogłosiła rok później pierwszy Narodowy Dzień Kobiet.

Pomysł, aby uczynić ten dzień międzynarodowym, wyszedł od kobiety o imieniu Clara Zetkin. Zaproponowała ona ten pomysł w 1910 roku na Międzynarodowej Konferencji Kobiet Pracujących w Kopenhadze. Było tam 100 kobiet z 17 krajów, które jednogłośnie zgodziły się na jej propozycję.

Pierwsze obchody odbyły się w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Setną rocznicę obchodzono w 2011 roku, więc w tym roku obchodzimy 110 Międzynarodowy Dzień Kobiet. Sprawy stały się oficjalne w 1975 roku, kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych zaczęła obchodzić ten dzień. Pierwszy temat przyjęty przez ONZ (w 1996 roku) brzmiał "Świętowanie przeszłości, planowanie przyszłości".

Międzynarodowy Dzień Kobiet stał się datą świętowania tego, jak daleko kobiety zaszły w społeczeństwie, w polityce i w ekonomii, podczas gdy polityczne korzenie tego dnia oznaczają, że strajki i protesty są organizowane w celu podniesienia świadomości na temat utrzymującej się nierówności.
Dzień ten przypada na 8 marca. Pomysł Clary na Międzynarodowy Dzień Kobiet nie miał ustalonej daty.
Został sformalizowany dopiero podczas strajku wojennego w 1917 roku, kiedy to rosyjskie kobiety domagały się "chleba i pokoju" - cztery dni po strajku kobiet car został zmuszony do abdykacji, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawo do głosowania.
Datą rozpoczęcia strajku kobiet według kalendarza juliańskiego, który był wtedy w użyciu w Rosji, była niedziela 23 lutego. W kalendarzu gregoriańskim dzień ten przypada na 8 marca - i właśnie wtedy jest dziś obchodzony.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest świętem narodowym w wielu krajach, w tym w Rosji, gdzie sprzedaż kwiatów podwaja się w ciągu trzech lub czterech dni w okolicach 8 marca.
W Chinach wiele kobiet otrzymuje 8 marca pół dnia wolnego od pracy, zgodnie z zaleceniem Rady Państwowej, chociaż wielu pracodawców nie zawsze przekazuje to pół dnia swoim pracownicom.
We Włoszech Międzynarodowy Dzień Kobiet, czyli la Festa della Donna, obchodzony jest poprzez obdarowywanie kobiet kwiatem mimozy. Pochodzenie tej tradycji jest niejasne, ale uważa się, że została ona zapoczątkowana w Rzymie po II wojnie światowej.
W Stanach Zjednoczonych marzec jest Miesiącem Historii Kobiet. Prezydencka proklamacja wydawana co roku honoruje osiągnięcia amerykańskich kobiet.

Ten rok będzie wyglądał nieco inaczej z powodu koronawirusa i oczekuje się, że na całym świecie odbędzie się więcej wirtualnych wydarzeń, w tym to z ONZ.
ONZ ogłosiło swój temat na rok 2021 jako "Kobiety w przywództwie: Osiągnięcie równej przyszłości w świecie Covid-19".
Dyrektor wykonawczy UN Women Phumzile Mlambo-Ngcuka powiedział: "Potrzebujemy reprezentacji kobiet, która odzwierciedla wszystkie kobiety i dziewczęta w całej ich różnorodności i zdolnościach, a także we wszystkich sytuacjach kulturowych, społecznych, gospodarczych i politycznych. Tylko w ten sposób możemy doprowadzić do prawdziwych zmian społecznych, które włączą kobiety w proces podejmowania decyzji na równi z innymi i przyniosą korzyści nam wszystkim."
Ale wokół są też inne tematy. Strona internetowa Międzynarodowego Dnia Kobiet - o której mówi, że jest zaprojektowana, aby "zapewnić platformę, aby pomóc w wykuwaniu pozytywnych zmian dla kobiet" - wybrała temat #ChooseToChallenge i mówi, że prosi ludzi, aby "podnieśli rękę wysoko, aby pokazać, że jesteś w i że zobowiązujesz się do wyboru, aby rzucić wyzwanie i wywołać nierówność".

Według kampanii IWD "parytet płci nie zostanie osiągnięty przez prawie sto lat", odnosząc się do Światowego Forum Ekonomicznego, mówi się, że "nikt z nas nie zobaczy parytetu płci w ciągu naszego życia, ani prawdopodobnie wiele z naszych dzieci".

Ostatnio był to również bardzo trudny okres, dane UN Women ujawniły, że pandemia koronawirusa może wymazać 25 lat rosnącego równouprawnienia płci. Z powodu pandemii kobiety wykonują znacznie więcej prac domowych i sprawują opiekę nad rodziną, co z kolei może mieć wpływ na możliwości zatrudnienia i edukacji.
Pomimo obaw związanych z koronawirusem, na całym świecie odbyły się marsze z okazji IWD 2020.
Większość z nich miała pokojowy charakter, jednak w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, policja zatrzymała kilkudziesięciu działaczy na rzecz praw kobiet krótko po tym, jak zamaskowani mężczyźni zaatakowali uczestników marszu. Aktywiści twierdzą, że prawa kobiet w tym kraju ulegają pogorszeniu.

W Pakistanie w kilku miastach odbyły się marsze w obliczu brutalnych gróźb i petycji prawnych.
W Meksyku około 80.000 osób wyszło na ulice, aby zwrócić uwagę na rosnący poziom przemocy wobec kobiet w tym kraju. Ponad 60 osób odniosło obrażenia. Chociaż wiec rozpoczął się pokojowo, policja twierdzi, że niektóre grupy rzucały bomby benzynowe, a funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy jednak świadkami postępu, a ruch kobiet osiągnął niespotykaną dotąd skalę.
W tym roku odbyła się inauguracja Kamali Harris jako pierwszej kobiety, pierwszej czarnoskórej i pierwszej azjatycko-amerykańskiej wiceprezydent USA.
W 2019 roku Finlandia wybrała nowy rząd koalicyjny kierowany przez pięć kobiet, aborcja została zdekryminalizowana w Irlandii Północnej, a prawo, które kontrolowało sposób, w jaki kobiety zachowywały się i ubierały publicznie w Sudanie, zostało uchylone.
I kto może zapomnieć o wpływie rozmowy #MeToo, która rozpoczęła się w 2017 roku od hashtagu na mediach społecznościowych, mówiącego o doświadczeniach molestowania i napaści seksualnej? Jest to obecnie rosnące globalne zjawisko, które nadal podkreśla niedopuszczalne i niewłaściwe zachowanie i doprowadziło do wielu głośnych wyroków skazujących.

Some images & https://www.bbc.com/news/world-56169219

Zobacz galerię zdjęć:

Włodzimierz Stelmaszczyk
Włodzimierz Stelmaszczyk Getty Images: Women called for gender equality during this protest in Brasilia on International Women's Day in 2020 Topical Press Agency: Clara Zetkin founded International Women's Day in 1910 This year saw the inauguration of Kamala Harris as the first female, first black and first Asian-American US vice president Getty images: A woman holds a bunch of mimosa in Rome on International Women's day 2012 EPA  Police in Kyrgyz detained dozens of women's rights activists during a IWD march in 2020, shortly after masked men reportedly attacked marchers ASFP  An International Women's Day demonstration in Diyarbakir, Turkey in 2016 +2 zdjęcia +3 zdjęcia
Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości