24 obserwujących
76 notek
96k odsłon
  204   0

Mieszkaniec Montrealu Bruce (Xiaoyu) Liu zdobywa złoto w Warszawie


Urodzony w Paryżu i wychowany w Montrealu kanadyjski pianista Bruce (Xiaoyu) Liu zdobył pierwszą nagrodę w wysokości 40.000 euro na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie.

24-letni absolwent Konserwatorium w Montrealu zwyciężył w dramatyczny sposób w środę wieczorem, wykonując emocjonalnie wyrafinowany i technicznie dopracowany Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina.

Wyniki nadeszły później niż oczekiwano, trochę po godzinie 20:00 EST - 2:00 w Warszawie. Prawdopodobnie opóźnienie było spowodowane dużą ilością finałów ex-aequo - remisów - które powiększyły listę głównych laureatów z sześciu do ośmiu.

We wstępnym wywiadzie Liu przyznał, że ograniczenia narzucone przez pandemię, która trzymała go z dala od widoku publicznego przez ponad rok, przyczyniły się do powstania "bardziej wewnętrznego, spokojnego" stanu umysłu.

"Nie mogliśmy wiele robić na zewnątrz" - powiedział pianista. "Znalazłem więcej szczegółów w mojej muzyce".

Był ostatnim z 12 finalistów, którzy przez trzy dni grali w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andreya (Andrzeja) Boreyko.

Proces eliminacji rozpoczął się w lipcu od wstępnej kohorty 151 pianistów z puli ponad 500 zgłoszeń.


BRUCE (XIAOYU) LIU – final round (18th Chopin Competition, Warsaw)

Były uczeń nauczyciela Conservatoire Richarda Raymonda, Liu jest znany Montrealczykom z tego, że w 2012 roku zdobył główną nagrodę w OSM Standard Life Competition w wieku 15 lat, był także finalistą Concours musical international de Montréal w 2014 roku i zdobył Prix d'Europe w 2015 roku, doroczną nagrodę przyznawaną obiecującemu młodemu muzykowi lub wokaliście z Quebecu.

"Szczególną sygnaturą Bruce'a jest niesamowite poczucie skupienia połączone z umiejętnością rzeźbienia muzyki z wielką wewnętrzną subtelnością" - napisał Raymond w mailu. "Ma też potężną wytrzymałość, wspieraną przez jedną z najdoskonalszych technik pianistycznych na ziemi".

Raymond zauważył, że Liu dodał "Bruce" do swojego chińskiego imienia, ponieważ wielu zauważyło jego podobieństwo do zmarłej ikony sztuk walki Bruce'a Lee.

Liu uczył się również u Dang Thai Sona, byłego mieszkańca Montrealu, zdobywcy złotego medalu na Konkursie Chopinowskim w 1980 roku. Odbywający się zwykle co pięć lat konkurs został przełożony na rok 2020 z powodu pandemii.

Warto odnotować jeszcze jeden związek Quebecu z Warszawą: Charles Richard-Hamelin, pochodzący z regionu Lanaudière, zajął drugą nagrodę w edycji konkursu w 2015 roku. Jego kariera odpowiednio przyspieszyła.

Liu rywalizował z innym kanadyjskim finalistą, J J Jun Li Bui z Toronto, który zakończył konkurs z szóstą nagrodą.

Po zakończeniu konkursu, na czwartek, piątek i sobotę zaplanowano trzy koncerty galowe, z których każdy rozpocznie się o godzinie 13:00 EST. Czwartek był zapowiadany jako koncert zdobywców pierwszej nagrody, natomiast piątek i sobota miały być poświęcone odpowiednio zdobywcom drugiej i trzeciej nagrody. Występy konkursowe są archiwizowane, co umożliwia ich późniejsze oglądanie. Jedną z dostępnych platform jest kanał YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W mediach społecznościowych aż roiło się od komentarzy i okrzyków radości po ogłoszeniu wyników. "A nie mówiłam?" - napisała na Facebooku jedna z fanek Liu, kanadyjska pianistka z Londynu Angela Hewitt, która zauważyła, że Liu wybrał do wykonania koncertu fortepian Fazioli, jej ulubioną markę.

"Zasługuje na medal" - powiedziała o dyrygencie Boreyko, byłym dyrektorze muzycznym Winnipeg Symphony Orchestra, który prowadził wielokrotne wykonania tych samych dwóch koncertów Chopina. "Podobnie jak muzycy" - dodała Hewitt.

Pozostali laureaci Konkursu Chopinowskiego to: Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) - druga nagroda ex aequo; Kyohei Sorita (Japonia) - druga nagroda ex aequo; Martin Garcia Garcia (Hiszpania) - trzecia nagroda; Aimi Kobayashi (Japonia) - czwarta nagroda ex aequo; Jakub Kuszlik (Polska) - czwarta nagroda ex aequo; Leonora Armellini (Włochy) - piąta nagroda; J Jun Li Bui (Kanada) - szósta nagroda.

https://arealnews.com/bruce-liu-pianist/

https://www.cbc.ca/news/entertainment/chopin-competition-canadian-winner-xiaoyu-liu-1.6218957


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale