Krzysztof Kłopotowski Krzysztof Kłopotowski
301
BLOG

"Białe plamy" III RP

Krzysztof Kłopotowski Krzysztof Kłopotowski Polityka Obserwuj notkę 138

   List intelektualistów i Władysława Frasyniuka przeciwko niewydanej książce jest próbą zakazu rozpoznania fundamentów III Rzeczpospolitej. Czy to aby nie zamach na demokrację? Lista książek  n i e  wydanych a także filmów  n i e  nakręconych jest dłuższa. Kiedy powstaną, obywatele będą mogli podejmować lepsze decyzje polityczne.

   Czekam na porządną monografię naukową o "Gazecie Wyborczej". Jeśli brać pod uwagę wpływ na bieżącą politykę i stan społecznej świadomości, GW jest zjawiskiem bez precedensu w dziejach nowożytnych - może w czasach Rewolucji Francuskiej znalazłby się dziennik o podobnym znaczeniu chociaż nie jestem pewien, ale potem nie widzę rywali. Trzeba zbadać i opisać środowisko, którego gazeta jest emanacją, a także środowisko, które wytwarza w Polsce, program światopoglądowy i polityczny, źródła inspiracji, finanse, sposób powołania do życia, życie wewnętrzne redakcji. Mam na półce w NYC opasły tom "The Trust", monografię "The New York Timesa", za którą autorzy otrzymali nagrodę Pulitzera. Proszę o podobne dzieło na temat Gazety Wyborczej.

   Chciałbym przeczytać naukową biografię Adama Michnika, gdzie znalazłbym opis jego środowiska rodzinnego i politycznego, analizę wpływów światopoglądowych w młodości i później, ewolucję programu politycznego na podstawie jego pism a także świadectw jego rozmówców. Książka powinna zawierać analizę psychologii jej bohatera, jaką zwykle mamy w biografiach wybitnych ludzi. Takich biografii o żyjących znakomitościach są setki w Ameryce.

   Jestem ciekaw wspólnej biografii naukowej najpoważniejszych obecnie, moim skromnym zdaniem, polskich polityków, Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Oni również stanowią osobliwe zjawisko psychologicznie i wyjątkowe w dziejach zjawisko bliźniaczych przywódców. Romulus i Remus należą do legendy o założeniu Rzymu lat temu prawie 2800, natomiast Kaczyńscy podjęli tytaniczną próbę założenia IV Rzeczpospolitej. Jakie są ich inspiracje, wpływy wychowawcze w dzieciństwie i później, przebieg pracy zawodowej i politycznej? Na ten temat mamy doraźną publicystykę, paszkwile i wywiad rzekę Michała Karnowskiego. To za mało. Wywiad-rzeka to pół-środek dla ostrożnych. Jest taka forma pisarska, w której dziennikarz wynajmuje się na skrybę i redaktora, natomiast kontrola informacji należy do przedmiotu opisu. A  ma być odwrotnie, to autor biografii decyduje, co znajdzie się w opisie jego bohatera.

   Chciałbym zobaczyć film dokumentalny o Gazecie Wyborczej, póki jeszcze żyją świadkowie. Dlaczego nie powstał do tej pory, skoro GW długo była decydującym ośrodkiem politycznym w kraju?

   Chciałbym przeczytać rzetelną monografię naukową o Radiu Maryja z rodziałem biograficznym o księdzu Rydzyku. Skąd RM ma pieniądze, jaki ma program polityczny i możliwości działania, jak mieści się w polskiej tradycji narodowo-katolickiej, jaki jest profil społeczny i polityczny słuchaczy tego radia.

   Chciałbym także zobaczyć film fabularny o konflikcie między KOR i środowiskiem niepodległościowym. Fabuła wymaga wyraźnego konfliktu a tu mamy konflikt jak na dłoni, który wyraża podstawowe dylematy Polski powojennej.

   Chciałbym ...

A co wy chcielibyście przeczytać i zobaczyć?

W TVP Kultura występuję w talk show o ideach "Tanie Dranie: Kłopotowski/Moroz komentują świat. Poniedziałki ok. 22.00

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (138)

Inne tematy w dziale Polityka