The Facto The Facto
1257
BLOG

Odcinek 16: Jak nie został marszałkiem w 2005 roku

The Facto The Facto Polityka Obserwuj notkę 3

Zaproszenie

Wydawnictwo The Facto ma zaszczyt zaprosić Państwa na promocję książki „Bronisław Komorowski – pierwsza niezależna biografia”. W spotkaniu prowadzonym przez felietonistę Igora Zalewskiego

udział wezmą: Wiktor Świetlik - autor książki, prof. Antoni Dudek– historyk, autor Wstępu do biografii Prezydenta oraz Igor Janke - publicysta „Rzeczpospolitej”, twórca portalu Salon24.pl.

 

29 października (piątek), godz. 18.00

Księgarnia Traffic Club, sala klubowa (III p.)

ul. Bracka 25, Warszawa

   

  Serdecznie zapraszamy!

 



Fragment książki „Bronisław Komorowski – pierwsza niezależna biografia”

 (Publikowane fragmenty książki nie odzwierciedlają kolejności stron w książce.)


 Odcinek 16: Jak nie został marszałkiem w 2005 roku


Krytyka PiS była przy tym dla Komorowskiego bezpieczna. W przeciwieństwie do Rokity, Gilowskiej i paru innych polityków nie było w jego przypadku domysłów, że w przyszłości znajdzie się w PiS. Politycznie to nie jego bajka. Ataki na Kaczyńskich budowały wyrazisty wizerunek polityka, który jednocześnie wewnątrz swojej partii był nader ostrożny i znany z tego, że podkula ogon.

Za to w relacjach z niedoszłym koalicjantem potrafił być złośliwy. W tamtym czasie napisał taką oto fraszkę: „Gdy spytasz PiS-owca, która jest godzina, odpowie: nie wiem, to Platformy wina”. No i w końcu po zwycięstwie wyborczym PiS Komorowski stwierdził: „Szkoda Polski”. Słowa te powtarzał z upodobaniem kilka razy. PiS-owcy będą mu to pamiętali.

Komorowski staje się jedną z kości niezgody pomiędzy obiema formacjami.

Już podczas kampanii zaczął formułować zaczątki linii zjadliwego antypisizmu. Pamiętam, że podczas PiS-owskich narad, już po wyborach parlamentarnych przyjęliśmy, że jeśli PO w ramach pakietu koalicyjnego zażąda stanowiska marszałka Sejmu dla Komorowskiego, to oznacza, że tak naprawdę oni tej koalicji nie chcą. Bo przecież PO miała świadomość, jak my odbieramy Komorowskiego

– wspomina Ludwik Dorn.

Liderzy Prawa i Sprawiedliwości obawiali się jeszcze jednego – tego, że Komorowski z pozycji marszałka będzie walczył z PiS-owską większością w rządzie, zyskując dzięki temu popularność. Taką szansę stwarzał sam urząd marszałka.

W czarnej, hipotetycznej PiS-owskiej wersji wydarzeń marszałkowanie Komorowskiego w 2005 roku wyglądałoby tak: dochodzi do koalicji, w której PiS-owscy ministrowie stają pod ogniem krytyki ze strony sprzyjających Platformie mediów i marszałka. Po pewnym czasie dochodzi do rozpadu koalicji. PiS musi stworzyć rząd mniejszościowy. Ten gabinet powstaje, ale ma związane ręce, bo musi działać przy wrogim sobie marszałku Sejmu. W końcu dochodzi do terminowych albo przedterminowych wyborów, zwycięża PO, które eliminuje PiS z układu władzy bądź przynajmniej mocno je marginalizuje.

Do lektury kolejnych fragmentów książki zapraszamy codziennie o 17.00
 (z wyłączeniem sobót i niedziel).


 

The Facto
O mnie The Facto

„Bronisław Komorowski – pierwsza niezależna biografia” to historia kariery politycznej, która doprowadziła czwartego prezydenta III RP na sam szczyt władzy. Autor opisuje przemianę dzielnego opozycjonisty w umiarkowanego polityka, a w końcu jego walkę o prezydenturę. Urzędujący prezydent różni się od trzech poprzedników – nie był ani wizjonerem politycznym ani ważnym liderem, nie było go przy Okrągłym Stole. Co było więc metodą polityczną, zdecydowało o jego sukcesie? Relacje z Donaldem Tuskiem? Usposobienie? A może po prostu przypadek? Wiktor Świetlik śledzi wszystkie te czynniki. - Otrzymaliśmy książkę nie tylko wartko napisaną, ale i pozbawioną łatwo rzucanych ocen oraz kategorycznych konkluzji. Sporo w niej natomiast interesujących faktów i celnych pytań – napisał we wstępie profesor Antoni Dudek.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka