51 obserwujących
268 notek
282k odsłony
260 odsłon

Dla kogo reforma wymiaru sprawiedliwości?

Wykop Skomentuj21

Znowu minęło 5 lat i żadnych rzeczywistych zmian w wymiarze sprawiedliwości, które by  prowadziły do naprawy krzywd ludzi poszkodowanych przez błędne orzeczenia. Takie orzeczenia zapadają zresztą nadal.

 

Pisał o tym ostatnio Aleksander Majewski na portalu wpolityce.pl. Osobiście sądzę, że bez udziału czynnika społecznego - co postuluję od kilkunastu lat - nic się nie zmieni. Sprawiedliwość i prawo są zbyt ważną sprawą, by je powierzać tylko prawnikom (autorka tezy: żona ś.p. Michała Falzmanna - Iza Brodacka-Falzmann). Niestety, aktualne kierownictwo resortu nadal tego nie dostrzega.

 

Poniżej parę case`ów na potwierdzenie powyższych konstatacji.

 

Cytuję z artykułu Majewskiego:

Marek Kubala prowadził salon samochodowy w Wałbrzychu, był m.in. dealerem marki Seat. Działał z rozmachem, jak przystało na nową generację ludzi biznesu czerpiących całymi garściami z przełomu ostatniej dekady XX wieku. To nie podobało się jego konkurentom. Postanowili go zniszczyć wykorzystując znajomości w sądach, prokuraturze.

13 grudnia 2000 roku o godzinie 6 rano do jego domu i firmy wkroczyli uzbrojeni policjanci. Wszystko odbywało się w błysku fleszy. Kubala został oskarżony między innymi o przemyt samochodów i przestępstwa podatkowe. Sprawie towarzyszyły doniesienia o gigantycznej aferze. Przedsiębiorca spędził w areszcie kilkanaście dni. W tym czasie banki zerwały z nim umowy kredytowe, a dostawca aut wycofał się ze współpracy. Kubala musiał ogłosić bankructwo. Firma upadła, a sam biznesmen szybko popadł w spiralę długów. Nie poddał się i przez kilkanaście lat toczył prawdziwą sądową batalię o utracony majątek, poczucie sprawiedliwości i własną godność.

Nadzieją na zwycięstwo w walce z machiną państwową była reforma wymiaru sprawiedliwości. Szczególnie wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej dawało przedsiębiorcy z Wałbrzycha nadzieję na odmianę losu. Tymczasem sprawa utknęła w martwym punkcie.https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/499799-reforma-ale-dla-kogo-opadla-wrzawa-pytania-pozostaly

 

Polecam cały artykuł Majewskiego, a tutaj wypowiedzi samego Kubali na jego stronie na FB:

 3 lutego 

Systematycznie tracę zaufanie do własnego państwa !  

1. Skarga Konstytucyjna z 23.05.2017 r, - nie rozpoznana !!  

2. Skarga Nadzwyczajna z 3.04.2018 r, - nie rozpoznana !!  

3. Przywrócenie godności i sprawiedliwości - nie nastąpiło !!  

4. Realizacja obietnic Prezydenta RP wyrażone w piśmie z dnia 6 pażdziernika 2017 r, - nie nastąpiła !!  

5. Nieustająca i nierówna moja dwudziestoletnia walka o przywrócenie sprawiedliwości trwa nadal.

Szanowny Panie Andrzeju Duda Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przykrością stwierdzam , że pomimo , iż mija blisko cztery lata od Pana pisma z dnia 6 października 2017 r, skierowanego do Stowarzyszenia Niepokonani 2012 , którego jestem współzałożycielem, to odzyskanie zaufania do własnego państwa nie nastąpiło, a wręcz przeciwnie spadło do granic dna.

Gwarantował Pan, że przedłożone przez Pana Prezydenta Sejmowi RP projekty ustaw mają służyć reformie wymiaru sprawiedliwości. Jednym z proponowanych przez Pana Prezydenta miała być instytucja skargi nadzwyczajnej. Dzięki niej Polacy , którzy czują się skrzywdzeni przez wymiar sprawiedliwości, będą mieli możliwość ponownego rozpatrzenia ich sprawy , uzyskania sprawiedliwego wyroku - i co równie ważne - odzyskają zaufanie do własnego państwa.

Pragnę zauważyć , że w sprawie wniosków poszkodowanych o wniesienie skargi nadzwyczajnej decyduje Prokurator Generalny , który powołany został przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości .To samo dotyczy Prezesa Trybunału Konstytucyjnego także powołanego przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej także wszyscy nowi sędziowie Sądu Najwyższego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych także zostali powołani przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości. Nie ma więc żadnej przeszkody aby w naszych sprawach, osób poszkodowanych bezprawiem wymiaru sprawiedliwości, było realizowane prawo i przywrócenie nam godności i odzyskanie utraconych majątków.

Nie o takie reformy walczę od dwudziestu lat !!

Gdzie jest obiecane demokratyczne państwo prawa? w którym obywatel ma czuć się bezpieczny i oczekiwać sprawiedliwości od powołanych instytucji Państwa?

Skandalem jest w jaki sposób w Prokuraturze Krajowej rozpoznawane są - a raczej nie rozpoznawane - wnioski tysięcy poszkodowanych o wniesienie skargi nadzwyczajnej.

Marek Kubala

5 maja o 20:26

Trybunał Konstytucyjny -? !

Rozpoczął się czwarty rok (1080-dni !!) oczekiwania na wydanie Wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie ze skargi konstytucyjnej, którą skierowałem do TK w dniu 22 maja 2017 r.

Stan faktyczny jest taki , że Trybunał Konstytucyjny został całkowicie przejęty przez PiS włącznie z Prezesem TK.

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo