49 obserwujących
257 notek
424k odsłony
1792 odsłony

Bardzo to wszystko dziwne

Wykop Skomentuj34

    Kilka chwil przed ogłoszeniem wyników facet z IPSOS zapowiada, że wyniki exit-polls mają dokładność 2%, i dodaje, że gdyby wynik był 52:48 to i tak nie byłoby pewne, kto wybory wygrał. Uzupełnia jeszcze, że jest to „błąd statystyczny”.
    Nigdy dotychczas grupa IPSOS nie oceniała tak krytycznie swoich prognoz, a wręcz słyszeliśmy, że wyniki powinny być bardzo bliskie prawdziwym. Skąd w ogóle te dwa procent błędu, skoro zwykłe sondaże, w których jest ok. tysiąca ankietowanych wyborców przyjmowane są jako prawie bezbłędne, bo nikt nie podaje dokładności, a POLLSTER podaje wyniki z dokładnością do jednej setnej procenta. Exit-poll z pewnością ustalane jest ze statystyką o rzędy wielkości większą, więc błąd 2% to niezwykle sztuczna i niespotykana skromność, która sama w sobie jest zagadką.
    Mamy wynik 50.4 do 49.6, więc każdy wie, że nikt nie wie, kto wygrał, a Prezydent RP wygłasza przemówienie zwycięzcy tak jakby wiedział z innych źródeł, że wygrał. Jeśli po przeliczeniu głosów rzeczywiście wygra, to jego przemówienie trzeba będzie uznać jako wybiegnięcie do przodu, by już od początku łagodzić widoczny dla wszystkich podział społeczeństwa. Moim zdaniem bardzo mało skuteczne. Jeśli jednak przegra, to przemówienie będzie przywoływane wielokrotnie, aby ośmieszyć przegranego. Jak by nie było, mnie się ta gra nie podoba i widzę, że jest bardzo źle – szykuje się jeszcze większa awantura niż dotychczas.
A Jarosław Gowin rozmawia sobie z Moniką Olejnik. 


Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka