1 obserwujący
32 notki
8065 odsłon
  175   1

Przyzwoitość rządzących oraz program 500 plus, jego uzasadnienie i skutki

Cel tego postu (i ewentualnych kolejnych): Nie zamierzam tracić czasu i życia na nawalankę polityczną, w której nikt nikogo nie przekona. Chciałbym podyskutować i wymienić poglądy na ważne tematy, oraz działania, których ocena nie jest oczywista. W ramach moich wędrówek po Webie zaglądam na strony, blogi i kanały szerokiego spektrum opcji politycznych, od Lewicy, po Konfederację. Uważam, że wszędzie można znaleźć ciekawe obserwacje i opinie. Oczywiście, kluczową sprawą są recepty proponowane, bardzo różne, i biorąc pod uwagę skomplikowany obecny świat chyba jeszcze trudniejsze do oceny niż w okresach poprzednich. Pisząc te rozważania będę chciał sobie uporządkować pewne rzeczy, myślę, że w wielu miejscach będę pisał bez jakiejś z góry założonej tezy, sam nie wiedząc dokąd dotrę w tych rozmyślaniach.


Parę słów o mnie. Staram się pisać obiektywnie, ale oczywiście to kim jestem rzutuje na punkt widzenia, także w sposób przeze mnie nieuświadomiony, dlatego parę zdań na mój temat. Mam wykształcenie ścisłe, techniczne, jestem informatykiem, zajmuję się m.in. sztuczną inteligencją. Jeśli chodzi o sprawy pozazawodowe, to od wielu lat interesuję się historią, a także przyglądam się polityce w naszym kraju. Jestem bezdzietnym kawalerem, w wieku takim, że skorzystanie przeze mnie osobiście z 500+ jest bardzo mało prawdopodobne, ale chyba nie jest całkiem wykluczone.


Przyzwoitość i moralność polityków. Uważam, że władza powinna traktować ludzi przyzwoicie i moralnie. W moim odczuciu zazwyczaj jest przeciwnie, władza bywa niemoralna i często postępuje nieprzyzwoicie. Nie zamierzam w tej chwili próbować rozstrzygać, na czym polega postępowanie moralne i przyzwoite, jeśli te rozważania będą miały ciąg dalszy, to zapewne te tematy zostaną poruszone. Mimo moich zainteresowań humanistycznych i historycznych moja wiedza filozoficzna jest obecnie zbyt słaba do poważnego prowadzenia takich rozważań, mam nadzieję, że może nastąpi okazja, by tę wiedzę pogłębić, odnosząc się do konkretnych problemów, a nie gdybając jedynie teoretycznie. Bez ambicji odnoszenia się do filozofii i innych dziedzin nauki, wydaje mi się, że nasze władze wiele razy postępowały niemoralnie i nieprzyzwoicie. Aby nie ugrzęznąć w dawnych, niezbyt aktualnych problemach, nie zamierzam wykraczać tutaj przed rok 1989. Wydaje mi się, że największe naruszenia przyzwoitości i moralności, wykwit egoizmu oraz zachłanności, a także nonszalancja w decydowaniu o losach szerokich grup, miały miejsce na początku przemian, w latach 90-tych, a zwłaszcza w ich początkowym okresie. Nie oznacza to jednak, że naruszenia przyzwoitości i moralności nie miały miejsca także podczas rządów późniejszych.


Kwestia obecnej polityki społecznej i 500+

Nie zamierzam w tej dyskusji skupiać się na typowych hasłach "demoralizacji przez rozdawnictwo niezapracowanych pieniędzy" oraz "kupowanie elektoratu". Nie twierdzę, że nie ma w tych stwierdzeniach pewnych prawd, osobiście wydaje mi się nawet, że takie prawdy w nich są, są to jednak interpretacje zbyt wycinkowe na tle prowadzonych tutaj w moim odczuciu bardziej generalnych rozważań.

Za główne spodziewane cele 500+, lub też uzyskane przez ten program skutki, można chyba uznać:

(1) poprawienie demografii,

(2) wyrównanie dawnych niesprawiedliwości,

(3 )pomoc grupom uboższym, wsparcie dzieci, które umożliwi im rozwój.


Zajmijmy się więc teraz tymi trzema powyższymi punktami.


(1) Poprawienie demografii

Poprawa demografii to był deklarowany cel, który miał przynieść program 500+. W moim odczuciu poprawa demografii byłaby istotnym osiągnięciem tego programu.

Wstępną sprawą, którą należałoby rozważyć, jest, czy demografia wymaga poprawy i czy jest ta poprawa możliwa. Wydaje mi się to bezsprzeczne - nie ma teraz zastępowalności pokoleń i populacja kraju spada, gęstość zaludnienia w Polsce jest sporo niższa od wielu krajów zachodnioeuropejskich (np. Wielka Brytania jest sporo od Polski powierzchniowo mniejsza, a ma jakąś 1,76 razy większą populację, Niemcy są niewiele większe powierzchniowo, a ich populacja jest 2,19 razy większa).

Wypadałoby się tutaj zastanowić, dlaczego poprawa demografii jest istotna. Myślę, że można wymienić następujące przyczyny:

(A) potencjał państwa, większa liczba osób na rynku wpływa na większą produkcję, w rezultacie państwo jest silniejsze, ma więcej środków finansowych.

(B)  większe wpływy do budżetu sprawiają w szczególności, że można obniżyć obciążenia podatkowe obywateli, można wypłacać wyższe emerytury przy mniejszych obciążeniach dla pracujących wg. zasady solidaryzmu pokoleń. Jest to  szczególnie istotne z punktu widzenia mojego osobiście oraz z punktu widzenia młodszych pokoleń, powiedzmy mających obecnie 20-50 lat, oraz oczywiście jeszcze młodszych.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo