79 obserwujących
879 notek
1454k odsłony
  1060   0

Dramat smoleński przykrył zbrodnię katyńską


3 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło akcję mordowania polskich oficerów oraz polskich inteligenckich elit z obozu w Kozielsku. Zamordowano 4.404 jeńców strzałami w tył głowy.

4 kwietnia 1940 rozpoczęło się mordowanie osób z obozu z Ostaszkowa. 6.287 pomordowanych.

5 kwietnia rozpoczęto wywózkę ze Starobielska. 3.896 jeńców zginęło od strzałów w potylicę.

Ogółem sowieci wymordowali prawie 22 tysiące polskich obywateli.

13 kwietnia 2017 – dzień obchodzony, jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest dniem zdominowanym w polskich mediach przez aferę Misiewicza i raport specjalnej komisji PiS na jego temat oraz wywiad z przewodniczącym podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Trzy dni wcześniej w Warszawie odbywają się zakrojone na szeroką skalę państwowe, rocznicowe uroczystości  związane ze smoleńską katastrofą. Uczestniczą wszystkie najważniejsze państwowe osobistości  z udziałem pana Prezydenta, pani Premier, pana Kaczyńskiego i wielu, wielu innych. Odbywają się uroczyste msze, pochody, wygłaszane są przemówienia i składane polityczne deklaracje. Prezes Kaczyński kolejny raz mówi o konieczności uczczenia pamięci zabitych pomnikami ku ich pamięci.

10 kwietnia 2017 roku odbyła się skromna uroczystość w Katyniu. Nie było najwyższych władz państwowych. Nie było nikogo z rządowej partii Prawo i Sprawiedliwość. Obecny tam Bartłomiej Rajchert napisał na FB:
„niewielka liczba uczestników, brak przedstawicieli rządu, parlamentu i prezydenta. Odczytano tylko list ministra Glińskiego”.

- 13 kwietnia 2017roku:
- na Cmentarzu Katyńskim w Kijowie było bardzo pusto. Ilość zniczy można policzyć na palcach jednej ręki. Fejsbukowe zdjęcie pokazuje osamotnionego Sławomira Nowaka składającego wiązankę białoczerwonych kwiatów.
- Pani premier Beata Szydło złożyła skromną wiązankę w Muzeum Katyńskim na Cytadeli Warszawskiej.
- Pan Prezydent nie pojawił się w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. W jego imieniu złożył wieniec niejaki Wojciech Kolarski.
- Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości (www.pis.org.pl) natłok informacji o obchodach smoleńskich. Informacji o zbrodni Katyńskiej i jej rocznicy – BRAK.

Polityka i pamięć o zmarłych.
Jak bardzo cień politycznych matactw kładzie się cieniem nad pamięcią tragicznych ofiar katyńskiej hekatomby.
Jak łatwo zapomniano komu chciał złożyć hołd pan prezydent Lech Kaczyński.
Jak bardzo tragiczna rodzinna strata brata bliźniaka przesłoniła pamięć o tysiącach bestialsko pomordowanych Polaków leżących w bezimiennych katyńskich mogiłach.
Jak niezauważalnie polityka wkroczyła i zawładnęła pamięcią o zmarłych.

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka