6 obserwujących
468 notek
61k odsłon
544 odsłony

"Kulig" - nostalgia. Gdy za oknem szaro, buro i ponuro

Fotos z filmu muzycznego Kulig, fot. Romuald Pieńkowski, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Fotos z filmu muzycznego Kulig, fot. Romuald Pieńkowski, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Wykop Skomentuj23

W sylwestrowy wieczór roku 1968 w TVP miał premierę film Kulig w reżyserii Stanisława Kokesza. Kulig to film muzyczny, na który składają się piosenki z lat sześćdziesiątych.

Z kopyta kulig rwie w wykonaniu Skaldów otwiera fabułę filmu, by powtórnie zaistnieć w końcówce, pełniąc tak jakby rolę klamry spinającej film. Niektóre piosenki wykonywane w zimowym anturażu weszły do kanonu zimowych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej. Oprócz wspomnianego ponadczasowego, zimowego hitu Skaldów z rozpoznawalnym refrenem - "pa - pa - papa - pa" w filmie możemy usłyszeć inny zimowy przebój Trzy, a może nawet cztery dni z nostalgicznym refrenem "Zakopane — Zakopane", w wykonaniu Maryli Rodowicz. To nie jedyni uczestnicy muzycznego kuligu. W filmie zobaczymy i usłyszymy Adę Rusowicz (Za daleko mieszkasz, miły) i Wojciecha Kordę (Raz ją spotkałem i pokochałem) z zespołem Niebiesko-Czarni oraz Alibabki.

Warstwę muzyczną filmu uzupełnia udział Bogumiła Kobieli w roli zagubionego w śnieżnej bieli turysty - automobilisty, który dołącza do rozbawionego muzycznego kuligu. Wszystko to w ośnieżonej podtatrzańskiej scenerii okolic Bukowiny Tatrzańskiej oraz wnętrz willi Witkiewiczówka, gdzie panny "spod Kmicica" są porwane przez janosików — ich strój to "z wierzchu baranica a pod spodem smoking". W filmie nie mogło zabraknąć misia z Krupówek, watry i góralskiej herbaty.

Dzisiaj Kulig, to nostalgiczny obraz zimy i wspomnienie bujnego życia towarzyskiego w Zakopanem — zimowej stolicy Polski.  Gdzie te zimy i gdzie ten śnieg, gdy — "zmarznięta ziemia drży, hej ziemia drży — dziewczyna tuli się, hej tuli się..."


***


Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura