0 obserwujących
29 notek
178k odsłon
3495 odsłon

"Litwo, ojczyzno moja..."

Wykop Skomentuj75

"Litwo! Ojczyzno moja!..." tymi słowami zaczyna się dzieło naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, "Pan Tadeusz" Księga I. Gospodarstwo.

"Litwo! Ojczyzno moja!"- bardzo ciekawie - inwokacją do Litwy - rozpoczyna się to arcydzieło literatury polskiej, napisane przez największego polskiego pisarza. Trzeba jednak pamiętać o ponad czterechsetletniej symbiozie Polaków i Litwinów we wspólnym państwie.

W księdze "Rok 1812" Gerwazy mówi (w. 339-340):

"dziwneć to były losy tej naszej Korony i naszej Litwy! wszak to jak małżonków dwoje!"

Te wspólne losy dwóch narodów zostały zapoczątkowane małżeństwem króla Polski,  św. Jadwigi Andegaweńskiej z litewskim księciem Jagiełłą (1386); ostatecznie przypieczętowane aktem Unii Lubelskiej (1568); formalnie przerwane przez trzeci rozbiór (1795). Duchowy związek polaków z Litwą trwa do dziś.

Proszę zapoznać się z twórczością choćby Miłosza czy Konwickiego.

Szlachta litewska była całkowicie spolonizowana i w większości ogromnie lojalna wobec wspólnego państwa, zachowała jednak dumę z historii Litwy i miłość do swej mniejszej Ojczyzny. Litwinem był poseł nowogródzki. bohater obrazu Jana Matejki, Tadeusz Rejtan.

 Ostatnia wizyta Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Litwie. Czy to przypadek?

 

 

Środa, 7 kwietnia 2010 (21:21)

"Na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite prezydent Lech Kaczyński złoży w czwartek (8 kwietnia 2010r. - przyp Liberta) jednodniową, roboczą wizytę w Wilnie. Kilkugodzinny pobyt ma być kontynuacją wizyty z 11 marca. Została ona skrócona z powodu choroby matki Lecha Kaczyńskiego.

 

Podczas spotkania prezydenci Polski i Litwy mają zająć się przede wszystkim perspektywą budowy polsko-litewskiego gazociągu. Miałby on zapewnić alternatywne źródło gazu dla Litwy, która obecnie jest uzależniona od rosyjskiego surowca.

 

W ubiegłym tygodniu premier Litwy Andrius Kubilius powiedział, że jego kraj jest zainteresowany budową gazociągu. Zaakcentował przy tym prawdopodobieństwo znalezienia w Polsce złóż gazu w skałach łupkowych.

 

W sprawie budowy gazociągu prezydenci Polski i Litwy zamierzają w czwartek wystosować oświadczenie do Komisji Europejskiej.

 

Według prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika, prezydenci będą rozmawiać także o kwestii bezpieczeństwa europejskiego i transatlantyckiego oraz o współpracy polsko-litewskiej w ramach NATO. Omówiona zostanie kwestia współpracy energetycznej między obydwoma krajami (budowa polsko-litewskiego mostu energetycznego i budowa elektrowni atomowej w Ignalinie). Prezydenci zajmą się też problemem pisowni nazwisk polskich, zwrotu ziemi oraz nauczania języka polskiego."

 

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-lech-kaczynski-pojedzie-z-robocza-wizyta-do-wilna,nId,271311

 

"Tragedia połączyła naród polski i litewski", "Katyń - ból Polski", "Katyński krzyż jest też naszym krzyżem", "Dzisiaj jestem Polakiem", "Katyń 2",  - można przeczytać na czołówkach litewskich gazet. Dalej publicyści i komentatorzy podkreślają znaczenie osoby prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla rozwoju strategicznego partnerstwa polsko-litewskiego. Zastanawiają się jak jego brak wpłynie na dalsze relacje między sąsiadami."

 

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/litwa_ostatnia_wizyta_w_naszym_kraju_byla_dla_lecha_kaczynskiego

 

 

 

Znaki zapytania związane z wizytą Prezydenta

Lecha Kaczyńskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁPOLEĆ ZNAJOMYM


Od momentu odjazdu spod siedziby spotkania z prezydent Litwy nie mamy żadnych materialnych dowodów na ślady funkcjonowania w życiu ziemskim Lecha Kaczyńskiego.

NOTKA OPUBLIKOWANA NA WWW.SALON24.PL DN. 25.06.2011r. 

  Ostatnimi dniami na portalu arcana.pl ukazał się wywiad Pana prof. Andrzeja Nowaka z prezesem PIS-u Jarosławem Kaczyńskim. Uważam, że jest to wywiad na tyle ciekawy, że Pan Jarosław w tym wywiadzie po raz kolejny opowiada o rzekomych ostatnich dniach życia swojego brata i kontaktach z nim w tym czasie. Prezes Kaczyński opowiada m. in. o czwartku 8 kwietnia 2010r. .Ze jego słów okazuje się, że Pan Prezydent udaje się niespodziewanie, nieoczekiwanie i spontanicznie do Wilna, aby podziękować Pani Prezydent Litwy za jej odmowę wyjazdu na bardzo ważny szczyt państw w Pradze, delegując na ten szczyt Premiera. Pani Dalia Grybauskaite nie pojechała tam tylko dlatego, że nie zaproszono Prezydenta Kaczyńskiego i ........naturalnego gospodarza tego szczytu prezydenta Czech Vaclava Klausa!!! Bardzo dziwne. W Pradze tego dnia odbywały się prawdopodobnie ustalenia dotyczące nowego podziału wpływów na świecie i relacji międzypaństwowych. Byli tam Prezydenci USA i Rosjii. Moim zdaniem nieobecność pomimo zaproszenia Prezydent Litwy w Pradze można by uznać w normalnych warunkach jako skrajną nieodpowiedzialność, bo co innego być na miejscu i trzymać rękę na pulsie, a co innego wysłuchać tylko relacji bardzo wysokiego, choć niższego od siebie rangą urzędnika państwowego.

Wykop Skomentuj75
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale