Blog
Jak morze
Łukasz Kamiński
Łukasz Kamiński Historyk, dr, wykładowca UWr i dyrektor pionu edukacyjnego IPN
0 obserwujących 3 notki 3528 odsłon
Łukasz Kamiński, 15 stycznia 2010 r.

IPN i Sierpień

2335 19 0 A A A

We wczorajszej „Gazecie Wyborczej” R. Kalukin w niezwykle ostrym komentarzu odniósł się do sprawy wykluczenia IPN z komitetu przygotowującego obchody 30-lecia Sierpnia ’80. W odpowiedzi wystosowałem do niego list, a ponieważ nie mam wielkiej nadziei na jego opublikowanie, pozwalam go sobie przytoczyć poniżej.

Panie Redaktorze,
z przykrością i zdumieniem przeczytałem Pański komentarz („GW” z 14 I br.) dotyczący odsunięcia IPN od udziału w obchodach 30. rocznicy Sierpnia ’80. Byłbym ogromnie zobowiązany, gdyby raczył Pan wskazać, które z opublikowanych przez IPN kilkuset książek i wielu tysięcy artykułów można określić mianem „alternatywek”, w których zaś ich autorzy „mijają się ze zdrowym rozsądkiem”. W przeciwnym razie zmuszony będę uznać, iż są to jedynie czcze pomówienia, służące bieżącym rozgrywkom politycznym.

Pyta Pan, „Cóż więc mogliby wnieść przedstawiciele IPN do rocznicowej celebry?” Odpowiadam: bardzo wiele. IPN posiada bardzo bogaty dorobek w zakresie badań naukowych i działań edukacyjnych związanych z historią Solidarności i opozycji lat 80. Na ten pierwszy składa się kilkadziesiąt publikacji książkowych (monografie, edycje źródeł, wspomnienia) i setki artykułów, podejmujących najróżniejsze tematy – od przebiegu strajków po program ekonomiczny Związku. W zakresie edukacyjnym na dorobek ten składają się dziesiątki wystaw, konkursów, szkoleń dla nauczycieli, wreszcie trzy portale edukacyjne (www.sierpien1980.pl, www.13grudnia81.pl, www.rok1989.pl). Stanowią one najbogatsze źródło wiedzy o „Solidarności” dostępne w Internecie (dwa ostatnie także w wersji anglojęzycznej). Wspomnę jeszcze o licznych konferencjach naukowych oraz setkach relacji zebranych w ostatnich latach od działaczy „Solidarności”.

Wnieść możemy także przedsięwzięcia szykowane specjalnie na rocznicę Sierpnia. W latach 2010-2011 w centrali i oddziałach IPN ukaże się łącznie blisko 100 książek poświęconych dziejom „Solidarności” i opozycji lat 80. Wśród nich siedmiotomowa synteza dziejów Związku oraz Encyklopedia Solidarności. W tej ostatniej, przygotowywanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Pokolenie, znajdzie się około 5000 biogramów i 3000 haseł rzeczowych. Z szeregu działań edukacyjnych wymienię tylko pakiet edukacyjny i specjalny numer „Biuletynu IPN”, poświęcone „Solidarności”. Zostaną one rozesłane do wszystkich szkół ponadpodstawowych.
Czy potrafi Pan wskazać drugą instytucję, która byłaby w równym stopniu co IPN gotowa do wniesienia merytorycznego wkładu w obchody 30. rocznicy Sierpnia ’80?
 

Łukasz Kamiński 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Facebook Instytutu Pamięci Narodowej

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @wojtek24 A może raczy Pan na przykład zajrzec na któryś z wspomnianych wyżej portali, a...
  • @Stach Bardzo proszę.
  • @Teresa Bochwic Dziękuję za życzenia, również życzę wiele dobrego. A co do meritum -...

Tematy w dziale Kultura