14 obserwujących
101 notek
143k odsłony
  256   0

vъ sěmь lęda ne jestъ ne-jedъnъ děvъka tǫ ty ne prašălъ

      Tytuł w jezyku Drzewian Połabskich, po polsku oznacza to: ‛w naszej okolicy (dosłownie: w tej ziemi) nie ma żadnej dziewczyny, której nie zaczepiłeś’. A więc "Lęda" okolica, nasza ziemia stad Ledzianie-Lendzanenoi, Lendzaninoi, Lz’njn, Lachy, Landzaneh and Lendizi. Po niemiecku: ein Stück Land, (kawałek ziemi). Slowianie to Lędzianie, to mieszkancy okreslonego terenu, kraju, tak jak w j. Drzewian Połabskich: "Lęda"; Kazimierz Polański-Gramatyka języka połabskiego 2010. Dalej nalezałoby dodac o alternacji W-L wg Lehra Spławinskiego, czyli Lędzianie-Wędzianie, Lenden-Wenden, Lendzianie-Lechici-Wandalici.

     Prokopiusz z Cezarei, w swojej Historii sekretnej, wymienia Antów kilkukrotnie, za każdym razem w niekorzystnym świetle i towarzystwie (tj. Medów, Saracenów, Sklawenów [...] i innych barbarzyńców[23], oraz Hunów): Odkąd zaś Justynian (cesarz bizantyński od 1 sierpnia 527 do 13 listopada 565) wstąpił na tron, Hunowie, Sklaweni i Antowie niemal co rok najeżdżali Illirię i całą Trację – wszystko od Zatoki Jońskiej aż do samych przedmieść Bizancjum, wraz z Grecją i Chersonezem – i w straszliwy sposób gnębili tamtejszą ludność. Przy każdym takim zagonie ponad dwieście tysięcy Rzymian musiało, jak sądzę, stracić życie lub pójść w niewolę, w wyniku czego cały ten kraj stał się istną "scytyjską pustynią".[24]

    Ponadto, chociaż Medowie i Saraceni spustoszyli znaczną część Azji, a Hunowie, Sklaweni i Antowie całą Europę, chociaż niektóre miasta zrównali z ziemią, a z innych ściągnęli ogromną kontrybucję, chociaż wreszcie całą niemal ludność wzięli w niewolę i zabrali jej wszystko, co posiadała – nawet wtedy Justynian nikomu nie umorzył podatku, z wyjątkiem jedynie miast, które zostały zdobyte, a i to tylko na jeden rok.[25]

    Według Pawła Józefa Szafarzyka określenie Antowie (Antes, Antae, czy u Pawła Diakona Anthaib) ukuli niemieccy[6] sąsiedzi Słowian, a od nich przeszło do greki i łaciny: angs. Ent (gigas), l.mn. Entas, przymiotnik entisc (giganteus olbrzymi), strniem. Anzi, goc. zapewne Ants czyli Antus, skand. Atr i Tro [...] Słówko Anta podług organicznych ustaw języka naszego musiałoby brzmieć po cyrylsku, czyli starosłowiańsku Ѫта to jest Onta, nbul. Ata, ross., serb. Uta, korut. Vota, pols. Wąta[7], starocz. Ùta, nczes. Auta itd.

     Warto zwrócic uwage na dwa wazne zapisy, otóż:  "Odkąd zaś Justynian wstąpił na tron, czyli w 527 r. Słowianie najeżdzaja cesarstwo, a wiec jeszcze w czasie istnienia Król. Wandalów i Alanów w płn. Afryce, oraz Sklaweni i Antowie spustoszyli całą Europę, zatem mowa o całej Europie, czyli oprócz płd-wsch. równiez i zachodnią. Byc moze nie doceniamy ówczesnej dyplomacji oraz hipotetycznej współpracy Słowian z ziem na płn. od Dunaju i Słowian-Wandalów z Afryki. Może chodziło o całkowite zniszczenie Cesarstwa wsch. przez Słowian, ale wytrwany i przebiegły polityk jakim był Justynian wyprzedzającym atakiem pokonuje Wandalów w Afryce i na jakis czas oddala widmo porazki Imperium.

     Nie ma przkonujących dowodów na to, ze Wandalowie byli ludem germanskim, Strzelczyk w zaden sposób nie dowodzi tego, zreszta nie tylko on, jest coraz więcej dowodów na to, ze byli oni ludem który mozna zaliczyc do Prasłowian, inna rzecz to Goci a bardziej ich elita przywódcza dająca sie zakwalifikowac do szeroko pojetego ludu pragermanskiego. Przekonanie, ze Prasłowianie nie posiadali cech przywódczo-organizacyjnych bierze się li tylko stąd, ze tak to ocenili Niemcy w IXX i XX w. opierajac swoją teze na niemieckim szowiniźmie i nacjonaliźmie.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale