Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk
454
BLOG

Czy Antypartia ma szanse na dwucyfrowy wynik w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych?

Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Antypartia = 14% ?

image

Gdybyśmy obliczyli średnią z 12 październikowych sondaży wyborczych, przeprowadzonych przez Estymator, Social Changes, Kantar, United Surveys, IBRIS, Research Partner, CBOS, poszczególne ugrupowania mogłyby liczyć na takie oto poparcie:

Prawo i Sprawiedliwość – 32%

Koalicja Obywatelska – 26%

Polska 2050 Hołowni – 10%

Lewica – 7%

Polskie Stronnictwo Ludowe – 5%

Konfederacja – 5%

Kukiz – 1%

Agrounia Kołodziejczaka – 1%

13% ankietowanych odpowiedziało, że wezmą udział w wyborach, ale nie są zdecydowani, by zagłosować na jedno z wymienionych tu ugrupowań.


Jakie można wyciągnąć wnioski z tych wyników?


1. PiS nie będzie miał na pewno większości w Sejmie.

2. PiS nie będzie miał większości nawet wówczas, gdy stworzy koalicję z PSL czy Konfederacją, gdyby one weszły do Sejmu

3. Jest mało prawdopodobne, że PSL i Konfederacja dostaną się do Sejmu.

4. Jeśli 13% ankietowanych, którzy deklarują, że wezmą udział w wyborach, nie chce głosować na żadne z tych ugrupowań, być może zagłosuje na jakąś nową formację, która wejdzie na polską scenę polityczną przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.?

5. Jeśli weźmiemy pod uwagę wynik Antypartii w sondażu przeprowadzonym przez Social Changes, tj. 14-procentowe poparcie, nie można wykluczyć, że niezdecydowani dzisiaj zagłosują na to właśnie ugrupowanie, patrz wyniki sondażu niżej:

image


image

_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka