Ireneusz A. Ślupkov Ireneusz A. Ślupkov
67
BLOG

Konferencja OBWE w Warszawie 19-30.09.2005

Ireneusz A. Ślupkov Ireneusz A. Ślupkov Polityka Obserwuj notkę 0

MACEDONIAN HUMAN RIGHTS MOVEMENT IN GREECE

Agias Sofias 13, Aridea,Pellis, Greece 58 400

Tel: +30 2384023-271 Fax: +30 2384021-778

28 września 2005

Tłumaczenie na polski: I.A. Ślupkov

 

 

Panie Przewodniczący,

Etniczni Macedończycy, którzy żyją terytorium które stało się Północną Grecją od 1913 r. nie mają prawa wyrażać tego co myslą i identyfikować siebie jako etniczni Macedończycy. Nie mają prawa uczyć się swego języka macedońskiego w skołach, nie mają prawa budować macedońskich kościołów, i nie mają warunków aby rozwijać i chronić swą macedońską kulturę lub wydawać gazety i magazyny po macedońsku. Obecnie w Grecji, niedawnym gospodarzu Olimpiady i czynnym członku Unii Europejskiej nawet śpiewanie tradycjonalnych pieśni macedońskich jest ciągle zabronione jak i wszelkich prób czynionych przez aktywistów macedońskich aby zachować kulturę macedońską i pozwolić je się rozwijać.

Od czasu kiedy Grecja od dziesięcioleci włączyła swą starą systematyczną politykę językową i przymusowej asymilacji, istnienie języka macedońskiego i kultury jest w niebezpieczeństwie całkowitego unicestwienia.

W 1913 r.kiedy etnicznie macedońskie terytorium zostało włączone do grecji państwo greckie uczyniło wszystko co było możliwe aby wykorzenić istnienie oddzielnej kultury macedońskiej i języka.

Pierwsza czystka etniczna w Europie zaczęła się na początku zeszłego wieku w Grecji, kiedy grecka armia zamordowała tysiące etnicznych Macedończyków i spaliła tysiące macedońskich wsi do gołej ziemi tak jak to opisuje raport Carnegiego. Podczas Wojen Bałkańskich pomiedzy 1916 a 1918, 18 tysięcy etnicznych Macedończyków włączając kobiety i dzieci zostało zabitych w Grecji.

Od 1936 r. do 1940 r. dyktatura Metaxasa zabroniła mówić w języku macedońskim nawet prywatnie we własnym domu. Wszyscy ci, którzy odmówili byli ciężko karani i włączjąc w to tortury dzieci, zsyłkę macedońskich meżczyzn i kobiet na bezludne wyspy i uwięzienie i brutalne morderstwa wielu Macedończyków.

Pomiedzy 1946 do 1949 r. - podczas Wojny Domowej - tysiące Macedończyków było ofiarami wojny. Po wojnie tysiące etnicznych Macedończyków zostało zmuszonych do opuszczenia Grecji jako uchodźcy polityczni bez prawa do powrotu to włąsnej ojczyzny. To prawo - prawo "Grecy z pochodzenia" z roku 1982 jest obecnie ciągle w mocy i dotyczy ono tylko etnicznych Macedończyków. Etniczni Grecy uchodźcy polityczni mają prawo dopowrotu.

Cierpienia narodu macedońskiego nie są tylko opowieścią z przeszłości. Mówiąc o ostatnim okresie jak i obecnym skoncentrujmy się na prawach do religii.

Koścół Grecki niestety jest składnikiem globalnej polityki nacjonalistycznej i szowinistycznej przeciw etnicznej ludności macedońskiej w Grecji.

11 maja 2004 r. ja Nikodimos Tsarknias zostałem osądzony na 3 miesiące więzienia a moim przestępstwem było, że odprawiałem mszę w języku macedońskim, który ciągle jest traktowany przez państwo i kościół grecki jako nieistniejący.

Mer prefekury Pellis zarządził odcięcie prądu w naszym kościele a policja skazałą mnie i wszystkich innych etnicznych Macedończyków, którzy uczestniczyli we mszy.

Kończąc chciałbym zapytać Pana Panie Przewodniczący jak to jest możliwe dla kraju Unii Europejskiej jakim jest Grecja, która twierdzi, że jest kolebką demokracji nie szanowanie praw człowieka i religii etnicznych Macedończyków a w tym samym czasie Premier żąda od Republiki Tureckiej poszanowania praw do religii mniejszościgreckiej żyjącej w Turcji? Czy nie jest to uosobieniem hipokryzji?

 

Bardzo dziekuję za Państwa uwagę.

Lubię podróże i naukę języków. Interesują mnie kwestie mniejszości oraz Bałkany, obszar Bliskiego Wschodu i Indie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka