Serdecznie polecam to wspaniale, z rozmachem zrealizowane dzielo polskich historykow ( m.in. zmarlego niedawno prof. Pawla Wieczorkiewicza ), wydane zas jako komplet 30 plyt kompaktowych w 2005 roku przez Bellone i Polskie Radio, przy wspolpracy z Poczta Polska.
Zestaw 30 płyt CD zawierających dzieje naszego państwa (ok. 2000 minut) prezentowanych w żywy i atrakcyjny sposób przez wybitnych naukowców-historyków związanych z uniwersytetami: warszawskim, toruńskim, białostockim i Instytutem Historii PAN (prof. Wojciech Falkowski, prof. Teresa Chyczewska-Hennel, prof. Jacek Staszewski, prof. Andrzej Szwarc, prof. Paweł Wieczorkiewicz, prof. Jerzy Eisler).Każda z wypowiedzi została zilustrowana starannie dobranymi fragmentami dokumentów, kronik, pamiętników, literatury pięknej, jak również oryginalnymi nagraniami głosów Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Władysława Sikorskiego i innych. Wszystkie wypowiedzi naukowców układają się w logiczną, uporządkowaną chronologicznie całość, co decyduje o poznawczym, popularyzatorskim charakterze dzieła. Komplet stanowi znakomity materiał edukacyjny tak dla uczniów jak i dla osób szczególnie zainteresowanych historią, pragnących rozwijać swoją wiedzę z tego zakresu, a jednocześnie nie mających czasu na lekturę.
Wciaz mozna nabyc w Empiku czy ksiegarniach wysylkowych.
Koszt nie jest maly, bo prawie 200 PLN, dlatego bez zgody i wiedzy wydawcy zrobilem kopie, ktorej slucham jezdzac sluzbowo po Anglii, zas orginal sluzy corce w Polsce.
Cykl opatrzony jest mottem:
Czuwam — to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje.
Może czasem zazdrościmy Francuzom, Niemcom czy Amerykanom, że ich imię nie jest związane z takim kosztem historii, że o wiele łatwiej są wolni, podczas gdy nasza polska wolność tak dużo kosztuje.
Nie będę, moi drodzy, przeprowadzał analizy porównawczej. Powiem tylko, że to, co kosztuje, właśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo.
( Jan Pawel II, Częstochowa, 18 czerwca 1983
Fragment rozważania wygłoszonego do młodzieży w czasie Apelu Jasnogorskiego.)
Inne tematy w dziale Kultura