Andrzej.Madej Andrzej.Madej
60
BLOG

Fundusze dla polityk

Andrzej.Madej Andrzej.Madej Gospodarka Obserwuj notkę 0
O zrównoważony rozwój przez trzydzieści pare lat.

Dwie przesłane przeze mnie w marcu Petycje obywatelskie do ministrów edukacji i zdrowia w swojej istocie wspierają ten sam postulat uznania solidarnego rozwoju wiedzy za paradygmat modernizowanych odpowiednio do cyfrowych możliwości finansów publicznych. Postulat ekonomiczny otwierający szansę na powszechne i sprawiedliwe wykorzystania nowoczesnych technologii.

Aby zgłoszone propozycje mogły wywołać skutki w politykach społecznych ich potrzeby, metody i instytucje powinny być osadzone w najważniejszych dokumentach strategicznych państwa. Czyli we wprowadzonej w 2016 roku i Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz w przygotowywanej Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

Dla zainteresowania tymi propozycjami osoby odpowiadające za oba dokumenty przesłałem dziś Petycję obywatelską do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.

„(…)

O wprowadzenie nowych elementów do rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju:

1. Zmiany obecnego określenia w SOR pojęcia „solidarność międzypokoleniowa” jako właściwości relacji zachodzących pomiędzy społecznościami żyjącymi współcześnie a społecznościami mającymi żyć w przyszłości, na określenie pojęcia „solidarność międzypokoleniowa” jako właściwości relacji bezpośrednich zachodzących pomiędzy członkami wspólnoty z różnych pokoleń.

2. Uzupełnienia specyfikacji celów i zasad polityk publicznych SOR

• Nowy paradygmat polityk publicznych:

Solidarny rozwój wiedzy.

• Nowe inteligentne specjalizacje:

Samokształcenie w rodzinie.

Samopomoc zdrowia.

Społeczne rzecznictwo krajobrazu.

• Nowy cel szczegółowy:

Pomocnicze wsparcie podnoszenia dobrostanu gospodarstw domowych dzięki technologiom i kompetencjom ułatwiającym solidarność międzypokoleniową.

• Nowe główne obszary koncentracji działań:

Wspieranie edukacji pracy solidarnej.

Wspieranie partnerstw solidarnego rozwoju wiedzy.

Wspieranie wspólnotowego gromadzenia i udostępniania cyfrowych danych.

• Nowe programy pierwszej prędkości:

Integracja systemu edukacji.

Integracja systemu ochrony zdrowia.

Pedagogika krajobrazu.

Lokalna integracja depozytowania cyfrowych danych.

3. Nowe okręty flagowe:

• Kolonia Akademicka.

• Agora Zdrowia.

• Gromadzki Repozyt Pamięci.

• Biblioteka Wirtualnych Podręczników.


Uzasadnienie

Cyfrowe powiększenie zasobów wiedzy i relacji międzyludzkich pozwala na modernizację wszystkich wymiarów naszego życia. Odpowiednio do zapisów Polskiej Konstytucji rządowa strategia winna kierunkować wykorzystanie tych szans na wzmacnianie rodziny, najważniejszego w polskiej kulturze integratora wolności i solidarności.

Nowe zasady, standardy i procedury powinny ułatwiać instytucjom administracji publicznej pomocnicze wsparcie solidarnego rozwoju wiedzy, jako najważniejszej zasady polityk publicznych w gospodarce opartej na wiedzy. Wynika z tego, że modernizacja każdego z obszarów usług społecznych, w tym systemu ochrony zdrowia, opierać się powinna na zasadach i standardach modernizacji systemu edukacji.

Dlatego przed złożeniem niniejszej Petycji, złożyłem dwie Petycje o uruchomienie konkursów NCBiR do Ministra Edukacji i Nauki (14.03.2023) oraz do Ministra Zdrowia (23.03.2023). Obie przygotowujące warunki dla wprowadzania nowych metod pracy dobroczynnej opartych na potencjałach pracy dobroczynnej solidarności międzypokoleniowej.

Cyfrowe technologie poszerzając zasoby wiedzy oraz zakresy czasu i przestrzeni relacji międzyludzkich otwierają nowe możliwości samodzielnego zaspokajania potrzeb własnych i swoich bliskich. Co powinno mieć szczególne znacznie dla Polski, w której kultura narodowa opiera powinności pracy na godności oraz sprawiedliwości.

Uprawnia to wprowadzenie do europejskiej debaty o aksjologicznym wymiarze gospodarki wykorzystującej algorytmy sztucznej inteligencji personalistycznego postulatu uznania pracodzielności za piątą cnotę kardynalną cywilizacji łacińskiej. Co powinno przywołać znaczenie reguły „ora et labora” dla spójności metody ustroju życia zbiorowego w Europie.

Etyczny wymiar kultury gospodarowania staje się obecnie szczególnie istotny wobec podważenia przez rewolucję sztucznej inteligencji skuteczności rynkowej samoregulacji podaży i popytu. Co poprzez polaryzację dochodową i strukturalne bezrobocie zagraża wolnościom gospodarczym i rozproszeniu własności.

Stawia to przed strategiami modernizacji ustrojowych demokratycznych państw, konieczność uzupełnienia opartych na rozproszeniu własności prywatnej metod rynkowej oceny racjonalności gospodarowania, o nowe metody, instytucje i polityki oparte na demokratycznym wartościowaniu racjonalności gospodarowania. Co wymagać będzie wprowadzenia nowych instytucji infrastruktury społecznej gospodarki rynkowej do Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

W wymiarze strategii średniookresowej w pierwszym postulacie wskazuję na potrzebę zmiany charakteru pojęcia solidarność międzypokoleniowa z ujęcia kolektywistycznego przyjętego w obowiązującym dokumencie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na ujęcie personalistyczne. Wprowadzenie nowych instytucji infrastruktury gospodarczej, wskazanych przykładowo w trzecim postulacie jako cztery nowe okręty flagowe, powinno być konsekwencją wskazanych w drugim postulacie nowych zasad i celów polityk publicznych.

Odpowiednio do znaczenia fenomenu solidarności dla roztropnego i dobroczynnego rozporządzania zasobami proponuję przyjęcie zasady solidarnego rozwoju wiedzy jako paradygmatu wszystkich polityk publicznych. Tym samym solidarny rozwój wiedzy stałby się kryterium oceny równowagi rozwoju zasobów przyrodniczych, technologicznych i społecznych.

Uszczegółowieniem takiego paradygmatu w kluczowych obszarach usług społecznych powinno być wprowadzenie paradygmatów: samokształcenie w rodzinie, samopomoc zdrowia i pedagogika krajobrazu dla modernizacji odpowiednio systemów edukacji, ochrony zdrowia i zagospodarowania przestrzeni. Co w nomenklaturze SOR odpowiada kategorii „inteligentnych specjalizacji”.

W konsekwencji do obszaru oddziaływania proponowanych zasad nowym celem SOR powinien stać się wzrost dobrostanu gospodarstw domowych. Wyznaczając pomocnicze wsparcie dla pracy solidarnej w gospodarstwach domowych jako główny obszar koncentracji działań rozwojowych.

Uzupełniającymi do wsparcia rodziny obszarami koncentracji działań powinno być wsparcie innych form partnerstw solidarnego rozwoju wiedzy, w tym wspólnotowego gromadzenia i udostępniania cyfrowych danych. Co powinno dać podstawę do oczekiwanej modernizacji ustroju demokratycznego, odpowiednio do możliwości otwieranych dzięki cyfrowemu poszerzeniu naszej kultury.

Wydaje się, że wprowadzenie postulowanych w niniejszej Petycji innowacji społeczno gospodarczych opartych na modernizacji systemów edukacji i ochrony zdrowia, ułatwi przyjęcie zasady solidarny rozwój wiedzy do modernizacji innych obszarów usług społecznych. Utrzymując tym samym współmierność poszczególnych kategorii bytu cywilizacji łacińskiej.

(…) Andrzej Madej, Kraków.


Posiwiały szatyn, 182 / 82.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka