Od sierpnia ważne zmiany w dowodach osobistych. Nie czekaj z wymianą

Dowód osobisty.
Dowód osobisty.

Od sierpnia 2021 r. nie będzie już można składać online wniosków o dowód osobisty. Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia biometryczne dokumentów w postaci odcisków palców oraz konieczność odręcznego podpisu.

Teraz możemy jeszcze wnioskować o wydanie dowodów w sieci, ale od sierpnia znów będziemy musieli to robić tylko osobiście w urzędzie, a to może oznaczać spore kolejki do okienek.

Pod linkiem dowiesz się, jak wyrobić dowód osobisty przez Internet.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić blisko 1,6 mln Polaków, którym kończy się ważność dokumentu. Dodatkowo ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat i większość z nich będzie wnioskować o swój pierwszy dowód.


Nowe dowody osobiste od 2021 roku - co się zmieni?

Nowy dowód osobisty, a właściwie e-dowód osobisty, to zmieniony wygląd dokumentu, a przede wszystkim rozbudowana zawartość warstwy graficznej i elektronicznej.

Przyjęty przez rząd projekt dostosowuje prawo krajowe do prawa UE. Państwa należące do UE zostały zobowiązane do umieszczania w nich odpowiednio podpisu oraz drugiej cechy biometrycznej - odcisków palców posiadacza. Właśnie dlatego wniosku o dowód osobisty nie będzie można składać online. I podpis i odciski palców będą składane (pobierane) w urzędzie gminy.

Zmiany mają na celu przede wszystkim zmniejszenie ryzyka związanego z fałszowaniem dokumentów. Warto dodać, że nie obejmują one osób do 12. roku życia. W ich przypadku nadal można będzie skorzystać z drogi elektronicznej.

Czy każdy będzie musiał wymienić dowód osobisty?

Od 2 sierpnia każdy będzie otrzymywał dokument zgodny z nowym wzorem. Czy każdy musi się o niego starać? Nie. Osoby, których obecny dowód będzie ważny jeszcze przez dłuższy czas, nie mają obowiązku wymiany. Można się nim posługiwać aż do wyznaczonego wcześniej terminu.

KJ


Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie