Mata na liście Bilboard Global 200. „Kiss cam (podryw roku)” to 1. polski utwór na liście

Mata na liście „Bilboard Global 200”. „Kiss cam (podryw roku)” to pierwszy polski utwór w zestawieniu. Fot. Youtube
Mata na liście „Bilboard Global 200”. „Kiss cam (podryw roku)” to pierwszy polski utwór w zestawieniu. Fot. Youtube
„Kiss cam (podryw roku)” autorstwa nastoletniego rapera Maty to pierwszy polski utwór, który znalazł się na najbardziej prestiżowej liście przebojów Billboard. To kolejny hit artysty, który robi w Polsce furorę, a prywatnie jest synem prawnika Marcina Matczaka.

Mata, czyli Michał Matczak z utworem „Kiss cam (podryw roku)” zadebiutował na 198 miejscu amerykańskiego zestawienia Billboard Global 200. Singiel promuje drugą płytę rapera, zatytułowaną „Młody Matczak”.

Mata na liście „Bilboard Global 200”. To pierwszy Polak w zestawieniu

Mata to jeden z najpopularniejszych polskich twórców w serwisie YouTube. Rozgłos przyniósł mu utwór „Patointeligencja”, który w półtora roku po premierze odtworzono w serwisie ponad 50 mln razy. Matczak opowiada w nim o hedonistycznym i szokującym stylu życia młodzieży z dobrze sytuowanych warszawskich rodzin.

Zobacz najnowsze teksty z działu kultura:

„Schodki” to kolejny utwór, który przebił 50 mln wyświetleń. Lekki, imprezowy kawałek stał się nieoficjalnym hymnem młodzieży spędzającej czas na słynnych nadwiślańskich schodkach. „Ej młotki, zostawcie nasze schodki, my tu tylko pijemy piwko i palimy lolki” - brzmi fragment refrenu.

Mata to syn Marcina Matczaka. „Patoreakcja” mocnym atakiem na TVP

„Patoreakcja” to utwór nawiązujący do przełomowej „Patointeligencji”, nagłego sukcesu nastolatka, a także nagonce mediów publicznych na rodzinę Maty. Jego ojcem jest adwokat Marcin Matczak, znany z bezlitosnej krytyki polityki PiS dotyczącej sądownictwa. „Patoreakcja” zadebiutowała wiosną 2021 roku, a do tej pory na samym YouTube została wyświetlona ponad 40 mln razy.

image

„Kiss cam (podryw roku)”, to kolejny utwór, który ma szanse stać się wielkim hitem. Klip po dwóch tygodniach od premiery ma 18 mln wyświetleń (plus kolejne 12 mln w serwisach streamingowych). Utwór promuje nową płytę Maty, która już w sześć godzin od uruchomienia preorderu sprzedała się w 15 tysiącach egzemplarzy. Tyle wystarczy, by płyta w Polsce uzyskała status złotej.

Mata rekordzista. Maturzysta jednym z najpopularniejszych twórców w Polsce

Do Maty należy też szereg rekordów. „Patointeligencja” w ciągu doby od premiery zanotowała 643,8 tys. odtworzeń na Spotify. Poprzednio największym hitem było „Polskie Tango” Taco Hemingwaya, również poruszające tematykę społeczną i nadużycia obecnej władzy.

W 2020 roku pierwszy album  Maty „100 dni do matury” był najchętniej słuchanym krążkiem przez polskich użytkowników Spotify. Mata znalazł się na piątym miejscu wśród najpopularniejszych wykonawców - za Taco Hemingwayem, Quebonafide, Lankiem i Bedoesem.

MD

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura