Oszuści coraz sprytniejsi. Jeśli dostaniesz takiego SMS-a, nie klikaj w link!

Polacy coraz częściej dostają fałszywe wiadomości o skierowaniu na kwarantannę. Przyszedł do Ciebie sms o takiej treści? Uważaj, bo to może być oszustwo!

"Ostrzegamy przed zmasowaną kampanią SMS-ową nakłaniającą pod pretekstem skierowania na kwarantannę domową albo znalezionego portfela do instalacji aktualizacji Flash Playera na system Android. W rzeczywistości to trojan bankowy Cerberus" - napisał na Twitterze zespół CERT Polska, który działa w strukturach NASK – Panstwowego Instytutu Badawczego i zajmuje się reagowaniem na incydenty.  

Fałszywe SMS-y z kwarantanną

Zamiast numeru nadawcy w SMS-ie widnieje napis “Kwarantanna“. Dlatego wydaje się, że są to prawdziwe wiadomości, jeśli nigdy wcześniej  odbiorca nie otrzymał informacji z Sanepidu, że był skierowany na kwarantannę. To podnosi wiarygodność oszustów.

Link w wiadomości prowadzi do strony internetowej.  Samo wejście na stronę internetową nie powoduje niczego złego. Ale na stronie mamy pobrać do aplikację “Flash Player”. Aplikacja ta jest złośliwa, po instalacji dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy. Ale zaszkodzić może jedynie smartfonom z Androidem.

Ale jeśli ją  zainstalowałeś to jak najszybciej wyłącz smartfona, a następnie z innego telefonu zadzwoń do swojego banku.

Pamiętaj, że informacje dotyczące kwarantanny znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Wiadomości o zgubionym portfelu

Oszuści wysyłają też  wiadomości o treści:

Witam, dzis znalazlam portfel z pieniedzmi i dokumentami, w srodku byl ten nr. tel. tu zdjecie portfela czy to Pana/Pani ? https://cutt[.]ly/REzv2Pb

Absolutnie nie klikaj w ten link.

Zobacz też:


KJ
Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo