Koniec wielkiej przyjaźni. Stan Borys pozwał Karola Strasburgera

Karol Strasburger i Stan Borys, fot. Wikipedia
Karol Strasburger i Stan Borys, fot. Wikipedia
Piosenkarz Stan Borys i jego partnerka Anna Maleady wytoczyli proces Karolowi Strasburgerowi o zniesławienie. Chodzi o wpisy, które ukazywały się w sieci.

Rozprawa w sądzie - o co poszło?

Pierwsza rozprawa odbyła się w sądzie w Piasecznie. Gospodarz "Familiady" został oskarżony przez muzyka i jego ukochaną o czyn z paragrafu 2 artykułu 212 Kodeksu Karnego, który mówi o publicznym zniesławieniu.

"Kto pomawia inną osobę (...) o postępowanie lub właściwości, które mogą narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności" - czytamy w Kodeksie Karnym.

Jak dowiedział się "Super Express", chodzi o wpisy wyrażające się negatywnie o Stanie Borysie i jego partnerce, które były publikowane w internecie, a które miały rzekomo pochodzić z komputera, którego, jak ustaliła policja, właścicielem jest Karol Strasburger.

Polecamy:

Stan Borys - udar mózgu

Stan Borys jeszcze niedawno przyjaźnił się z Karolem Strasburgerem. Panowie grali razem w tenisa. Strasburger na spotkaniach autorskich czytał wiersze kolegi. 

Dwa lata temu 80-letni muzyk doznał ciężkiego udaru mózgu, zaczął borykać się z zaburzeniami pola widzenia i do dziś nie odzyskał dawnej sprawności. W chorobie towarzyszy mu wieloletnia partnerka 48-letnia Anna Maleady. 

Para twierdzi, że znalazła w sieci obraźliwe komentarze na swój temat i oskarżyła o zniesławienie Karola Strasburgera. Na razie nie wiadomo, o jakie konkretnie komentarze chodzi i na którym portalu prezenter telewizyjny miał je zamieścić. Aktor i prezenter na razie nie odniósł się do sprawy. 

Stan Borys i Karol Strasburger

Stan Borys, czyli Stanisław Guzek to polski muzyk, piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta. Jego największym przebojem jest „Jaskółka uwięziona”, za którą otrzymał nagrodę dziennikarzy na 11. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 1975–2004 mieszkał za granicą, najpierw w USA (Chicago), potem w Toronto w Kanadzie i w Las Vegas, gdzie licznie koncertował. Obecnie także mieszka w USA. 

Karol Strasburger to polski aktor teatralny i filmowy oraz prezenter telewizyjny. Ma 74 lata. Jako aktor zadebiutował w 1970 w serialu Kolumbowie. Po ukończeniu PWST do połowy lat 80. wstępował w Teatrze Dramatycznym.st. Warszawy. W 1976 wystąpił w serialu "Polskie drogi" w reżyserii Janusza Morgensterna. Nieśmiertelna rola to także Józef Toliboski w "Nocach i dniach". Od lat 70. nieprzerwanie gra w wielu filmach i serialach, za młodu także w zagranicznych. Od 17 września 1994 prowadzi teleturniej TVP2 Familiada, którego jest twarzą i za który otrzymał 6 Telekamer. 

Stan Borys kontra Peja

Stan Borys nie pierwszy raz procesuje się w Polsce. W 2001 przetworzony fragment jego utworu „Chmurami zatańczy sen” został wykorzystany w refrenie piosenki „Głucha noc” rapera Pei. Muzyk oskarżył rapera o kradzież własności intelektualnej. W 2011 doszło do zawarcia ugody i wygłoszenia wspólnego oświadczenia, w którym zaznaczono, że to nie Ryszard „Peja” Andrzejewski umyślnie użył bez zgody autora fragmentu tekstu piosenki „Chmurami zatańczy sen”, wskazując, że raper poprosił swojego wydawcę o dopilnowanie formalności w związku z użyciem tekstu i poinformowania o tym Stana Borysa.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura