10 obserwujących
456 notek
1936k odsłon
20388 odsłon

Jack Russell terrier - pies gwiazda o łobuzerskim usposobieniu

Psy rasy Jack Russell terrier to prawdziwi celebryci wśród psów, fot. Pixabay
Psy rasy Jack Russell terrier to prawdziwi celebryci wśród psów, fot. Pixabay
Wykop Skomentuj9

image
Szata psów rasy Jack Russell terrier może być gładkowłosa, szorstkowłosa lub złamana jak na zdjęciu.

Kto to był Jack Russell?

Skąd się wziął terrier, który ma swoje imię i nazwisko? Rasę tę zawdzięczamy pastorowi Johnowi Russellowi (zwanemu Jackiem) z hrabstwa Devon w Wielkiej Brytanii, który zajmował się  hodowlą psów, myślistwem i jazdą konną. Był też jednym z założycieli Kennel Clubu i w swoich działaniach dążył do uzyskania określonego typu terriera, za pomocą krzyżowań wielu innych ras. Stąd wyhodowaną przez niego rasę nazwano jego nazwiskiem. Pastor żył w latach 1795-1883.

Pierwotnie psy tej rasy były wykorzystywane na polowaniach, ale ich zadaniem było wypłoszenie zwierzyny lub wykopanie nory, gonienie jej, a nie jej zabicie. W Polsce hodowle Jack Russell terrier pojawiły się w latach 90. XX wieku.

image
Szczeniaki tej rasy są urocze, ale i sprytne, fot. Pixabay.

Jack Russell terier - psia gwiazda nie dla wszystkich

Cena psiaka Jack Russell terier może wahać się w granicach od 1500 do 2000 zł. Pies rasy Jack Russell terrier zdecydowanie nie nadaje się dla tych, którzy dotąd nie posiadali psa. Mimo niewielkich gabarytów jest to pies wymagający. Zdecydowanie nie jest kanapowcem. Nie znosi monotonii. Musi mieć zapewnione dużo ruchu, najlepiej spacery w różne miejsca. Jeśli się nudzi, potrafi rozkopać cały ogródek bądź zrobić "kipisz" w mieszkaniu. Potrzebuje też zadań wspomagających jego inteligencję.

Jego właściciel powinien mieć zdecydowany charakter i konsekwentnie go wychowywać. JRT jest bowiem niecierpliwy i okazuje to np. szarpaniem lub poszczekiwaniem. Jest też uparty, więc trzeba go pozytywnie motywować. Nieszkolony może mieć problemy z agresją w stosunku do innych psów czy ludzi. Umie manipulować człowiekiem. Nie wolno ulegać jego słodkim oczkom i podkarmiać go, bowiem psy tej rasy mają skłonności do tycia. Choroby, jakie spotykają te psy, są najczęściej powiązane z metabolizmem. Zmorą tej rasy jest cukrzyca. Żyją około 15 lat.

image
Jack Russell terrier gładkowłosy, fot. wikipedia.pl

Zobacz też inne rasy psów-rozrabiaków:

Wszystko o psach border collie

Cocker spaniel. Charakterny pies, który skradł niejedno serce

Pies, który uwielbia szczekać i wyć. Przyjacielski beagle

źródło: krakvet.pl, wikipedia.pl, cowsierscipiszczy.pl, psy.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości