8 obserwujących
272 notki
838k odsłon
6542 odsłony

Kot savannah - afrykański serwal w domu. Piękna, droga i kontrowersyjna hybryda

Kot savannah wygląd dziedziczy po serwalu.
Kot savannah wygląd dziedziczy po serwalu.
Wykop Skomentuj19

Kot savannah to krzyżówka kota domowego i serwala. Koty te mają piękny, egzotyczny wygląd - ich futro pokrywają wyraźne cętki. Są to jedne z największych, najdroższych oraz najbardziej nieprzewidywalnych kotów na świecie.

Kontrowersyjna hybryda

Savannah jest to rasa bardzo młoda i bardzo rzadka. Na świecie istnieje ok. 60 hodowli kotów savannah, w tym jedna hodowla w Polsce. Do pierwszej krzyżówki osobników doszło w 1986 roku. Matką osobnika była kotką syjamską, natomiast ojcem był reprezentant dzikich kotów, zamieszkujących afrykańskie sawanny. Hodowla na większą skalę rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX wieku.

Do dziś nie uznały jej wszystkie organizacje zajmujące się ustalaniem wzorców ras ze względu na kontrowersyjny sposób stworzenia tej kociej hybrydy. Co prawda serwal i kot są gatunkami pokrewnymi, ale dzikie osobniki w zwykłych kotach widziały bardziej ofiarę niż partnera do miłosnych igraszek i dochodziło do bolesnych czy nawet śmiertelnych ugryzień podczas kopulacji dwóch gatunków. Samice kota mają także problem z donoszeniem i większego niż zwykle płodu czy wykarmieniem potomka. Innym problemem jest to, że samce dopiero w piątym pokoleniu rodzą się płodne.

image
Kociątko kota savannah.

Najdroższy kot na świecie

Savannah uchodzi obecnie za jedną z najdroższych ras na całym świecie. Cena zakupu kota savannah uzależniona jest od stopnia bliskości genetycznej z serwalem. Im dalej, tym są tańsze, bowiem zatracają część cech dzikiego przodka. Za kociaka z czwartego pokolenia w polskiej hodowli zapłacimy około 30.000 złotych, z szóstego około 5 000 zł.  Natomiast osobniki z pierwszego pokolenia mogą kosztować nawet 30.000 USD.

W polskim Internecie można znaleźć oferty sprzedaży zwierząt tej rasy. Należy jednak zachować dużą ostrożność i uważnie sprawdzać wiarygodność takich źródeł, bowiem może się okazać, że ktoś sprzeda nam zwykłego dachowca za bajońską sumę, wmawiając, że cętki na grzbiecie pojawią się, gdy osobnik osiągnie dojrzałość.

Koty savannah - wygląd

Pod względem wielkości zaliczany jest do grona największych kotów domowych. Niektóre osobniki potrafią przewyższyć przedstawicieli rasy maine coon. Są to koty eleganckie, o długiej szyi,  długich kończynach oraz szczupłej, muskularnej sylwetce. Osobniki z pierwszego pokolenia osiągają 45 cm wysokości i 11 kg wagi, z piątego już tylko 40 i 9 kg. Samice są znacznie mniejsze i lżejsze od samców.

Głowa jest mała, trójkątna, za to uszy duże. Oczy mają kształt migdałów. Futro występuje w odmianach kolorystycznych: czarnej, srebrnej i brązowej. Sierść nakrapiana jest różnej wielkości cętkami w kolorze czarnym lub brązowym. Od tyłu głowy do barków widoczne ciemne pręgi. Koty savannah żyją około 20 lat.

image
Koty savannah są piękne, ale także bardzo drogie.

Charakter kota savannah

Koty savannach są trudną rasą. Nigdy nie wiadomo, ile z dzikiego poprzednika odziedziczyło kocię. Może się zdarzyć, że w jednym miocie występują zarówno osobniki agresywne, jak i uległe. Wymagają wczesnej socjalizacji i odpowiedzialnego opiekuna. Nie można ich kupować w roli domowych maskotek, nie nadają się dla dzieci. Mogą bowiem nieoczekiwanie skoczyć na plecy albo ugryźć. Szybko uczą się korzystać z kuwety, ale niektóre samce po osiągnięciu dojrzałości płciowej znaczą teren moczem.

W późniejszych pokoleniach savannah są dużo bardziej przyjacielskie i spokojne i wykazują wręcz cechy psie. Lubią być w centrum uwagi, spać w łóżku z właścicielem, wychodzić na smyczy, aportować zabawki i wylizywać domowników. Przepadają za zabawami w wodzie, chętnie wskakują do wanny.

Są niezwykle inteligentne. Można ich nauczyć prostych komend. Większość savannah z łatwością uczy się otwierać szuflady, szafki czy drzwi, a już na pewno lodówkę. Trzeba stosować przed nimi takie same zabezpieczenia jak przed małymi dziećmi. Bardzo wysoko skaczą, dlatego nie ma mowy, by trzymać je w mieszkaniu z balkonem, o ile ten nie jest zabudowany lub osłonięty siatką. Ogrodzenie domu też musi mieć przynajmniej 3 metry, by mieć pewność, że kot go nie przeskoczy.

Koty tej rasy są niezwykle lojalne, towarzyskie, bardzo przywiązane do właściciela i rodziny, nie bardzo tolerują obcych, zmiana opiekuna jest dla nich dramatem. Za to dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, np. kotem czy psem. Potrzebują olbrzymiej dawki uwagi, ruchu i zabawy. Lubią być głaskane, miziane, ale nie lubią noszenia na rękach. Koty te swoje uczucia manifestują czasem poprzez wydawanie charakterystycznych odgłosów zwanych serwalim śpiewem.

image
Tak wygląda prawdziwy serwal.

źródło: wszystkookotach.pl, cowsierscipiszczy.pl, kociesprawy.pl, krakvet.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości