10 obserwujących
453 notki
1928k odsłon
857 odsłon

Jak prawidłowo karmić kota

Prawidłowe żywienie kotów polega na naśladowaniu naturalnego zachowania żywieniowego tych zwierząt.
Prawidłowe żywienie kotów polega na naśladowaniu naturalnego zachowania żywieniowego tych zwierząt.
Wykop Skomentuj5

Prawidłowa dieta sprawi, że kot będzie cieszył się długo dobrym zdrowiem, będzie radosny i gotowy do zabawy. Według naukowców większość właścicieli karmi swoje koty w zły sposób.

W sprawie żywienia kotów głos zabrali naukowcy. Na łamach pisma „Journal of Feline Medicine and Surgery” ukazał się artykuł z opinią ekspertów (American Association of Feline Practitioners – AAFP).

Zobacz też: Koci katar. Objawy, leczenie, zapobieganie

Czym karmić kota?

Nie każda dieta jest odpowiednia dla każdego człowieka. Tak samo jest z kotami – ich potrzeby są różne, a przede wszystkim różne są ich gusta. Jedno jest pewne, jedzenie dla ludzi nie jest jedzeniem dla kotów. Koty to drapieżniki, których ogromną większość diety stanowi mięso. Kocie ofiary są małe i cechują się niską gęstością kaloryczną. Dlatego koty jedzą mało, ale często. Polują kilka razy dziennie i kosztuje je to wiele energii. Dlatego w domowych warunkach należy pomóc kotu żyć w zgodzie z naturą.

Co zatem podawać kotu: karmę mokrą, suchą czy surowe mięso? Karma mokra zawiera wodę, dzięki czemu dodatkowo nawadnia organizm kota i jest mniej kaloryczna. Sucha karma sprzyja utrzymaniu higieny jamy ustnej. Kot, rozgryzając twarde kawałki, czyści sobie odkładający się kamień nazębny. Karmienie kota surowym mięsem nazywa się dietą BARF. W przeciwieństwie do gotowych karm, porcja w diecie typu BARF składa się w zasadzie z surowego mięsa, nie przegotowanego czy też upieczonego. Właściciel, który chciałby karmić swojego kota według diety typu BARF, musi wcześniej obliczyć zapotrzebowanie swojego podopiecznego na składniki odżywcze, witaminy, białka i węglowodany oraz zastosować prawidłową suplementację.

Podając kotu pożywienie, pamiętajmy też o dodatkowej misce ze świeżą wodą. Zwierzak powinien mieć do niej dostęp przez całą dobę.

kot
Kot to łowca, który czerpie ogromną satysfakcję z sukcesu

Sposób karmienia kota

Prawidłowe żywienie kotów polega na naśladowaniu naturalnego zachowania żywieniowego tych zwierząt. Koty uwielbiają rutynę i z trudem akceptują nowości, dlatego wszelkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Po pierwsze - niech posiłek stanowi wyzwanie.

Kot to łowca, który czerpie ogromną satysfakcję z sukcesu. Niech wydaje mu się, że poluje na swój obiad. Aby mu w tym pomóc, można postawić miskę w innym miejscu niż zawsze - kot wywącha posiłek i sam go znajdzie. Można też umieścić suchą karmę  w zabawce, z której kot sam musi wyciągnąć jedzenie. Korzystanie z tego typu podajników i chowanie „ofiar” po całym domu zwiększa kocią aktywność fizyczną i intelektualną.

Po  drugie - niech koty jedzą osobno. Koty to samotni łowcy - ofiarę wolą spożywać w odosobnieniu. Koty, które jedzą razem, prawdopodobnie wolałyby robić to w samotności. Zmuszenie kota do jedzenia w pobliżu innego zwierzęcia zaburza prawidłowy proces przyjmowania posiłków. Wywołuje niepokój i stres.

Po trzecie - koty powinny być karmione w miejscach, w których czują się bezpiecznie. Należy dać im odrobinę więcej przestrzeni podczas karmienia. Jedna miska dla dwóch zwierzaków jest niedopuszczalna. Rywalizacja, która trwa podczas takiego wspólnego posiłku, nikomu nie wychodzi na dobre. Niech koty jedzą w dwóch różnych częściach pomieszczenia. Miski nie powinny jednak znajdować się w pobliżu kuwety ani miski z wodą.

Po czwarte - dawaj kotu mniej jedzenia, ale częściej. Jeśli karmisz kota raz lub dwa razy dziennie, to zdecydowanie działasz wbrew jego naturze. Koty mają małe żołądki i stosunkowo krótkie przewody pokarmowe. To sprawia, że nie mogą najeść się na zapas. Porcje powinny być małe i podawane dużo częściej – nawet około 5 razy na dzień. Także ze względu na nawodnienie. Ponieważ koty większość wody czerpią z pożywienia, nie powinny być go pozbawiane przez większość doby.

KJ

kot
Niech posiłek stanowi wyzwanie dla kota.Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości