11 obserwujących
498 notek
2030k odsłon
690 odsłon

Niedopałki papierosów szkodliwe dla gleby i roślin

Każdego roku na ziemię rzucane jest 4,5 biliona niedopałków.
Każdego roku na ziemię rzucane jest 4,5 biliona niedopałków.
Wykop Skomentuj17

Niedopałki papierosów to najczęściej wyrzucany śmieć na Ziemi. Badania naukowców wskazują, że znacząco i negatywnie wpływają one na wzrost roślin.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Ecotoxicology and Environmental Safety” i – jak podkreślają autorzy – jest to pierwsza praca naukowa, która traktuje o szkodliwości niedopałków dla roślin.

Każdego roku ludzie wypalają około 5,6 biliona papierosów, a 2/3 niedopałków są wyrzucane byle gdzie. To oznacza, że każdego roku na ziemi ląduje 4,5 biliona niedopałków. Od lat 80. ubiegłego wieku niedopałki stanowią 30–40 procent wszystkich śmieci znajdowanych na plażach i ulicach miast.

Filtry papierosowe składają się z tysięcy włókien octanu celulozy, czyli odmiany bioplastiku. Ich proces biodegradacji trwa wiele lat. Zużyte filtry zawierają tysiące szkodliwych substancji chemicznych, które są toksyczne dla roślin, ptaków, gadów, gryzoni, owadów, grzybów i innych organizmów żywych. Pomimo tego, że niedopałki i filtry papierosowe są tak rozpowszechnionym odpadem, prowadzono niewiele badań dotyczących ich wpływu na środowisko.

niedopałki, pety, śmieci

Naukowcy z Anglia Ruskin University przyjrzeli się pod tym względem trzem największym parkom w Cambridge. Obliczyli, że średnio na każdy metr kwadratowy parku przypada 2,6 niedopałka. Największa ilość tego typu śmieci znajduje się w pobliżu ławek. Tam na każdy metr kwadratowy przypada aż 126 petów. Palacze wyrzucają je na ziemię, mimo że zaraz obok znajdują się kosze na śmieci.

Badacze wrzucili niedopałki do donic z nasionami trawy-życicy oraz z nasionami koniczyny i sprawdzali, jak wpłynie to na wzrost roślin. Testowano zarówno czyste filtry, które nie były używane, jak i filtry po wypaleniu papierosów. Pod uwagę wzięto zwykłe papierosy oraz papierosy mentolowe. Naukowcy przeprowadzili też kontrolne próby z kawałkami drewna o identycznym kształcie i rozmiarze jak niedopałki papierosów, które wrzucili do donic z nasionami. 

Badania wykazały, że niedopałki zmniejszyły poziom zapylenia oraz długość roślin o około 25 proc. Obecność niedopałków w glebie zmniejszała szansę na kiełkowanie i długość pędów koniczyny odpowiednio o 27 i 28 procent, a trawy życicy o 10 i 13 procent. Masa systemu korzeniowego koniczyny była o połowę mniejsza.

niedopałki, pety, celuloza, drewno
Szkodliwe są filtry z bioplastiku.


Naukowcy wykazali także, że roślinom tak samo szkodziły filtry z papierosów wypalonych, jak i niezużytych, co oznacza, że wpływ na glebę mają substancje zawarte w samym filtrze, a nie tylko wyzwalające się podczas spalania tytoniu.

- Wielu palaczy uważa, że ​​niedopałki papierosów szybko ulegają biodegradacji i dlatego tak naprawdę nie uważają ich za śmieci. W rzeczywistości filtr jest wykonany z rodzaju bioplastiku, który może istnieć przez lata, jeśli nie dekady, zanim się rozpadnie – powiedziała kierująca badaniami dr Dannielle Green.

- Upuszczanie niedopałków po papierosach wydaje się być społecznie akceptowaną formą zaśmiecania. Musimy więc zwiększyć świadomość, że filtry nie znikają, a zamiast tego mogą powodować poważne szkody dla środowiska – podkreśliła badaczka.

ja

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości