9 obserwujących
342 notki
1308k odsłon
1106 odsłon

Kot rasy sfinks - łysy, wymagający pieszczoch

Sfinksy nie przypominają typowych, domowych kotów. Fot. Wikimedia Commons
Sfinksy nie przypominają typowych, domowych kotów. Fot. Wikimedia Commons
Wykop Skomentuj9

Kot rasy sfinks ma bardzo oryginalny wygląd. Jest całkowicie pozbawiony sierści, ale jego skóra ma różnokolorowe ubarwienie. Hipnotyzuje dużymi oczami. Sfinks jest inteligentnym, radosnym pupilem, wymaga jednak dużo troski.  

Kot sfinks - pochodzenie i wygląd

Pierwsze "łyse" koty pojawiły się w Toronto w latach 60. XX wieku. W wyniku samoistnej mutacji, kotka urodziła dwa młode, dotąd niespotykane okazy. Pierwszą odmianą był "meksykański bezwłosy", hodowany w XIX wieku. Od 1966 r. mówimy o "kanadyjskich bezwłosych" kotach - popularnie nazywanych sfinksami. 

To, co wyróżnia koty rasy sfinks to brak sierści. Śladowe ilości owłosienia można zauważyć wokół nosa, na ogonie i uszach. Łyse czworonogi mają duże, skośne oczy, przypominające kształtem cytrynę. W przeciwieństwie do typowych kotów, mają mocno charakterystyczne rysy na pyszczku, gdzie zarysowane są kości policzkowe.


biały kot sfinks
Wyjątkowy kot sfinks.


Sfinks posiada wystające uszy, długie łapy i ogon, jego kończyny są mocne i umięśnione. Skóra u tej rasy jest pofałdowana, wręcz zamszowa i ciepła w dotyku. Uwydatniony brzuch sprawia wrażenie, jakby sfinks wyglądał na wiecznie najedzonego. Kot może pochwalić się mocniejszymi opuszkami palców niż u innych ras. Od większości gatunków różni ich też częsty brak wąsów.

Charakter sfinksów 

Sfinksy są bardzo towarzyskie i niemal natychmiast przywiązuje się do właściciela. Przez szereg lat wykazują się niezwykłą aktywnością, która ustaje pod koniec życia. Młode sfinksy uwielbiają się bawić i psocić. Najlepiej czują się w domu wtedy, gdy są jedynymi pupilami. Potrafią być zazdrosne i raczej źle znoszą konkurencję, gdy poświęcamy więcej czasu innym zwierzakom. Nie przywiązują się na stałe do jednego miejsca, więc bez problemu podróżują i poznają nowe miejsca.

Charakterystyczne koty są zabawne i wykorzystają każdą okazję do zabawy, wykonania skoku na wysoką szafkę czy biegania. Starsze sfinksy przypominają charakterem domatorów - uwielbiają siadać panu na kolana, mruczą głośno podczas głaskania. Nie zawsze jednak dają się dotykać. To one decydują, kiedy nadchodzi czas na pieszczoty ze strony właściciela. Nie należą jednak do typu "dzikich" zwierząt, które stronią od obecności człowieka, wręcz przeciwnie. 


Ssary kot sfinks
Sfinksy mają długie ogony.


Problemy ze zdrowiem sfinksa 

Zarówno upał w lecie, jak i mroźna zima mają fatalny wpływ na kondycję pupila. Wystawienie sfinksa na pełne słońce może doprowadzić do raka skóry! Pamiętajmy, że ten kot jest pozbawiony sierści, a promienie UV stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo. Warto mu pomóc, zaopatrując się w kremy z filtrem, którymi wysmarujemy ciało sfinksa. Ponadto sfinks nie jest odporny na śnieg czy wiatr, dlatego podczas spacerów musi zostać zaopatrzony w specjalny kaftanik. Najlepiej jednak unikać wychodzenia z domu z czworonogiem. 


jak wygląda kot sfinks
Sfinksy to bardzo mądre koty. 


Niestety, sfinksy zmagają się z ciężką, genetyczną przypadłością - miopatią mięśni. Choroba przyczynia się do zaburzeń przełykania, a w konsekwencji do groźnego zapalenia płuc. Łyse koty cierpią też na wady serca: kardiomiopatię przerostową i dysplazję zastawki mitralnej. Na rynku dostępne są jednak suplementy diety, które poprawiają pracę serca u sfinksów. 

Rozmnażanie tej rasy kotów wymaga szczególnej uwagi hodowców, szczególnie, gdy dochodzi do zapłodnienia kotki z grupą krwi B z kocurem z grupą krwi A. Wówczas mamy do czynienia z konfliktem serologicznym - prowadzącym do śmierci młodych. 

Sfinsky wymagają częstej pielęgnacji - brud i kurz gromadzą się wokół uszu, na pazurach i fałdach skórnych. Przynajmniej raz w tygodniu pupil powinien być kąpany. Cena tego niecodziennego zwierzaka z rodowodem to ok. 3 tysiące złotych. Posiadanie sfinksa nie jest jednak zalecane osobom, które nie mają czasu na pielęgnację i codzienną troskę o zwierzaka. 

GW


Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości