10 obserwujących
419 notek
1791k odsłon
2918 odsłon

Rottweiler - pewny siebie pies obronny

Rottweilery często pilnują gospodarstw domowych.
Rottweilery często pilnują gospodarstw domowych.
Wykop Skomentuj13

Rottweilery należą do grupy psów pracujących. Dziś chętnie bronią dobytku i właścicieli, do których bardzo się przywiązują. Rottweilerem musimy odpowiednio się zająć, by jego wybuchowy charakter nie wymknął się spod kontroli. 

Rottweiler - pochodzenie 

Pierwsze wzmianki o rottweilerach pojawiają się w starożytności. W podbitej przez Rzymian Germanii masywne psy pomagały legionistom w pilnowaniu zapasów żywności przed zakusami intruzów. Rottweilery były wykorzystywane do ciągnięcia ciężkich zaprzęgów z amunicją.

W epoce średniowiecza ta rasa przepędzała bydło, nadal ciągnęła wozy z przeróżnymi przedmiotami, a także pilnowała gospodarstwa. Do dziś w tej kwestii rottweiler jest zdecydowanym prymusem. W ciągu wieków wyglądów psów ewoluował, ostatecznie nabierając kształtu dużych i masywnych, dzięki czemu świetnie radziły sobie w pracy. Na początku istnienia były to lekkie i smukłe zwierzęta z długimi ogonami. 


rottweiler
Rottweiler uwielbia spacery na świeżym powietrzu. 

W 1907 roku powstał pierwszy znany Klub Hodowców Rottweilera, po kilku miesiącach Klub Rottweilera. W 1921 roku oba stowarzyszenia zjednoczyły się w Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera. Od 1910 rasa została oficjalnie uznana za psy policyjne.


Zobacz też: Bokser - usposobienie i opis rasy

Wygląd rottweilera 

Podręcznikowy wzorzec opisuje rottweilery jako psy średniego wzrostu i wagi. Ważą od 35 do nawet 60 kg. Wysokość w kłębie to maksymalnie 68 cm. Rottweiler ma silną i umięśnioną sylwetkę, mocne łapy, masywną głowę i ciemnobrązowe oczy. Zadziornego charakteru dodaje mu szeroki nos. Niestety, część właścicieli nadal obcina ogony rottweilerom, choć wiele krajów tego zabrania. 

Sierść rottweilerów jest twarda, umaszczenie czarne, podpalane na policzkach, nad oczami, pod szyją i na spodniej stronie klatki piersiowej, pod nasadą ogona i na kończynach. Uszy średniej wielkości, za to wysoko położone na głowie, szerokie. Rottweilery charakteryzują się szeroką klatką piersiową z widocznym umięśnieniem. Atletyczny wygląd mają też kończyny tej rasy. 


młody rottweiler
Młody rottweiler.


Charakter rottweilera

W udomowieniu rottweilera nie obędzie się bez żmudnych treningów metodą prób i błędów. Zwierzę uwielbia dominować, jest bardzo żywe i impulsywne. Jeśli trafi w niepowołane ręce, może stać się agresywne. Psa cechuje wola walki w każdej sytuacji, zna swoją wartość, co szczególnie widać u samców. Rottweilery nie odpuszczą w zabawie i napiętych sytuacjach słabszym osobnikom, pokazując, kto tu rządzi. 

To bardzo inteligentny czworonóg - wyszkolony i odpowiednio zaopiekowany odwzajemni się wielką miłością. Rotweilery potrzebują sporej przestrzeni do biegania i spacerów. Wielogodzinne przebywanie w domu bez atrakcji zrobi mu krzywdę. To pies obronny, dlatego szybko przywiązuje się do ludzi, jednocześnie nie ufa obcym.

Zdarza się, że źle odczyta intencje zbliżającego się śmiałka i zaczyna alarmować wszystkich wokół o zagrożeniu. Rottweilery są doskonałe w zabawach z dziećmi, jednak należy pamiętać, by dzieci nie wyprowadzały ich na spacer bez towarzystwa dorosłych. 

zabawa z rottweilerem
Rottweilery cieszą się z każdej zabawy.

Inną zaletą tej rasy jest niebywała zdolność do przyswajania komend i znaków od właścicieli. Regularne szkolenia w szybki sposób nauczą naszego pupila wszystkich trików - od aportowania, po zabawy w chowanego. Pan rottweilera musi zachowywać jednak sposób, postępować asertywnie i przede wszystkim poświęcić czas dla wychowanka od najmłodszego etapu życia zwierzęcia. Wtedy treningi przyniosą oczekiwane efekty. Młode rottweilery muszą poznawać nowe miejsca, obyczaje, ludzi, ale także inne psy, żeby się oswoić z otoczeniem i redukować nadpobudliwość. 

Pielęgnacja rottweilera

Rottweiler nie wymaga aż takiej dbałości jak psy z dłuższą sierścią, wystarczy go szczotkować raz w tygodniu. Należy pamiętać o myciu zębów psa pastą z dodatkiem fluoru. Jeśli pupil nie znosi tej czynności, można wypróbować kość do gryzienia, która zadba o higienę w środku pyska. Warto też zwrócić uwagę co kilka dni na czystość łap i przycinać od czasu do czasu pazury. Pies powinien mieć zadbane w środku uszy.

Rottweiler sprawdza się jak pies ratowniczy, obronny i towarzyszący. Długość jego życia wynosi od 8 do 10 lat. Koszt pupilka z rodowodem waha się od 1,5 tysiąca do 3 tysięcy złotych. 


Polecamy: Gończy polski - niezwykle odważny pies myśliwski


GW


Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości