9 obserwujących
337 notek
1281k odsłon
2660 odsłon

Bokser - energiczny pies, który uwielbia wolność

Bokser nie jest typem domownika, potrzebuje przestrzeni.
Bokser nie jest typem domownika, potrzebuje przestrzeni.
Wykop Skomentuj5

Potrzebują wolności, przestrzeni i zaufanego przyjaciela. Boksery to charakterystyczne psy, które może wyglądają groźnie, ale mają wielkie serca i są oddane właścicielowi. 

Bokser - pochodzenie, opis rasy

Podobnie jak buldog francuski, bokser należy do psów molosoatych. Za przodków bokserów uchodzą brabanckie bullenbeissery, które żyły już w epoce średniowiecza. Uwielbiały uczestniczyć w polowaniach na dzikie zwierzęta, pilnowały stada. W późniejszych wiekach w Anglii brały udział w psich walkach. W XIX wieku w Niemczech poprzedników bokserów zajmowano stróżowaniem lub szczuciem bydła. Zawsze do czegoś się przydawały, charakteryzowały się pracowitością. 

Obecne boksery wywodzą się bezpośrednio z Niemiec. W Polsce na większą skalę ich hodowla przypadła na dwudziestolecie międzywojenne. Populacja zwierzaków mocno się zmniejszyła na skutek II wojny światowej. W Stanach Zjednoczonych miłośnicy bokserów podjęli wysiłek, by boksery rozmnażały się w większej ilości. W tej chwili najwięcej psów tej rasy można spotkać we Włoszech. 

bokser


Bokser ma charakterystyczną, krótką i delikatną sierść przylegającą do skóry, co uwydatnia jego muskulaturę. Zazwyczaj jest średniego wzrostu, osiąga do 63 cm w kłębie w przypadku samców i 59 cm samice. Postura boksera jest kwadratowa, budowa ciała krępa. Nie przeszkadza im to w wykonywaniu szybkich ruchów i utrzymaniu zwinności. Sprawiają wrażenie bardzo aktywnych psów i rzeczywiście takie są.

Boksery mogą pochwalić się mocnymi kończynami, szeroką klatką piersiową i żółtym lub pręgowanym umaszczeniem. Kiedyś przycinano zwierzakom uszy i ogony do 7. tygodnia życia, co sprawiało, że przybierały jeszcze bardziej groźny wygląd, ale dziś jest to zabronione. Ogon i uszy rosną naturalnie i są na tyle charakterystyczne, iż nie można pomylić boksera z inną rasą. Pieski żyją od 8 do 12 lat. 

Charakter bokserów 

Przyjacielskie, oddane, opiekuńcze, energiczne i zabawne - te cechy określają najlepiej charakter bokserów. Nasz pupil długo nie wytrzyma w domu, potrzebuje świeżego powietrza i miejsca, w którym może się swobodnie wybiegać. Nie należy go umieszczać w kojcu, jak też zostawiać na zbyt długo w zamknięciu. 

szczeniak boksera


Bokser ma łagodne usposobienie, ale sprowokowany, może oddać. Ostrzega przed niebezpieczeństwem, warczy, sygnalizuje, gdy czegoś się obawia. Tresura bokserów nie należy do najłatwiejszych i krótkich procesów. Należy poświęcić mu trochę czasu, a będzie aportował i słuchał właścicieli. Łakną nowych sztuczek po otrzymaniu odpowiedniej nagrody - kości albo zabawki.

Bokser szybko przywiązuje się do swojego "pana". Zdarza się, że jest o niego zazdrosny i wręcz zaborczy. W pierwszym roku bokser ma jeszcze słabe stawy i może nam uciec, dlatego warto go bardziej oswajać z domownikami i wyprowadzać na smyczy. W zimie należy pamiętać o ciepłym ubranku - boksery źle znoszą niskie temperatury i śnieg. 

Z pewnością boksery nadają się idealnie do domów rodzinnych, gdzie przebywają małe dzieci. Uwaga tylko na malutkie szczenięta, które powinny być nadzorowane w czasie zabaw z dziećmi. Niewytresowane mogą zbyt energicznie zabawiać najmniejszych domowników. 

Zastanawiasz się nad kupnem psa? Sprawdź jakie imiona dla psa wybrać.

starszy bokser

Boksery zaradne są na tyle, że przydają się w pracy policji lub w opiece nad niewidomym. Uwielbiają długie spacery. Wówczas wyładowują swoją energię i pokornieją w czterech kątach - wymęczone po powrocie. Właściciel lubi biegać? Nic prostszego, jogging w towarzystwie boksera to świetny pomysł. 

Żywienie i zdrowie bokserów 

Co zjada bokser? Najlepiej serwować mu dobrej jakości suchy pokarm dla dużych ras. Właściciele tych psów muszą pamiętać, że boksery czasami nie dojadają i nie należy się tym zbytnio przejmować. Zdarzają się też i takie psy, które jadłyby karmę bez końca. Istotne jest, by w pożywieniu bokserów zawarte były dodatki chondroityny i glukozaminy, które pomagają w utrzymaniu kondycji stawów. W przypadku domowej diety, bokser powinien otrzymać dodatkowo suplementy uzupełniające wartości odżywcze w pokarmie. 

pies bokser

Nie warto zastanawiać się, czy bokser przytyje do niebotycznych rozmiarów od ilości przyjmowanego pożywienia. To psy tak energiczne, że podczas spacerów i wspólnego biegania z powodzeniem "spalą" nadmiar kalorii. Priorytetem jest dostosowanie żywienia i rodzaju karmy do wieku boksera. 

Mając boksera w domu, trzeba uważać na ewentualne przemęczenie stawów i wady serca. Niestety - to psy, które często borykają się podzastawkowym zwężeniem aorty (SAS) oraz kardiomiopatią rozstrzeniową. Bokser cierpi też dość powszechnie na zaburzenie rytmu serca. Dużo częściej od innych ras choruje na nowotwory. Jeszcze inną dolegliwością - spotykaną u bokserów -jest zwyrodnienie kostne w kręgosłupie. Schorzenie prowadzi ostatecznie do paraliżu. 

Jeśli jesteśmy jednak gotowi na walkę z problemami zdrowotnymi bokserów, to rozpierająca energia i przyjacielski charakter tych psów przysporzą nam wiele radości w czasie przyjaźni ze zwierzakiem. 


Zobacz też:  Gończy polski - niezwykle odważny pies myśliwski


GW


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości