1 obserwujący
55 notek
86k odsłon
7499 odsłon

Efekt Mozarta - czyli muzyka która stymuluje nasz mózg

Wykop Skomentuj17

Muzyka otacza nas wszędzie, każdego dnia. Uczeni twierdzą, że ma ona wpływ na nastrój, koncentrację, kreatywność a także łatwość przyswajania wiedzy. Może wyzwalać w nas silne uczucia, odmienne dla każdego. U niektórych może powodować radość albo smutek, złość, nienawiść, uwielbienie lub stan podniecenia psychicznego lub duchowego.

W naszym mózgu istnieją miliony komórek nerwowych, zwanych neuronami, oraz połączeń między nimi. W trakcie rozwoju człowieka tych połączeń tworzy się coraz więcej. Słuchanie muzyki pomaga utworzyć i wzmocnić połączenie między neuronami. Muzyka jest bodźcem który prowokuje nasz mózg do pracy. Dzieje się to dzięki receptorom odpowiedzialnym za odczuwanie i reagowanie na dźwięk.

Efekt Mozarta został odkryty w latach 50- tych XX wieku przez profesora Alfreda Tomatisa. Wykorzystywał on muzykę do pracy z dziećmi z zaburzeniami mowy i komunikacji. Doszedł on do wniosku, że ucho człowieka służy nie tylko do słuchania, ale jest organem, który naładowuje korę mózgową energią elektryczną. To dynamizowanie kory mózgowej przez dźwięki powoduje wzrost kreatywności, poprawia zapamiętywanie, ułatwia naukę czytania i pisania, opóźnia objawy zmęczenia, harmonizuje napięcie mięśniowe i poprawia koordynację ruchową.

Muzyka Mozarta uruchamia pracę neuronów, zarówno w prawej, jak i w lewej półkuli mózgowej, co powoduje , że połączenia między nimi są jeszcze silniejsze. Dzięki temu sprawniej przebiega przetwarzanie informacji.

Dziś muzyka Mozarta wykorzystywana jest w terapii epilepsii, autyzmu, dysleksji, zaburzeń emocjonalnych, nadpobudliwości psychoruchowej - ADD i ADHD. Puszcza się również muzykę ludziom pogrążonym w śpiączce, ufając, że złagodzi ona objawy choroby i będzie stymulowała ich powrót do zdrowia.

Eksperymenty wykazały, że najlepszy wpływ na mózg ma muzyka Mozarta, Schuberta czy Mendelsona. Muzyka która utrzymywana jest w rytmie odpoczywającego serca tj 60 - 70 uderzeń na minutę pozwala na głęboki relaks organizmu i poprzez to przyspiesza proces przyswajania wiedzy  ,, powiększa " pamiec i uwalnia nas od stresu. Głośna, rokowa muzyka, podobno, przynosi odwrotny efekt, gdyż ,, zamula " mózg przez co pamięć i koncentracja słabiej pracują.

Jaki rodzaj muzyki lub jacy wykonawcy wywołują wpływ na Państwa mózg. Które utwowy was relaksują, wprowadzają w dobry nastruj lub motywują do działania ? A może tą muzyką jest cisza ?

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale